Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Už ne další selhání. Ale titul není povinnost, říká španělský kouč

Španělský kouč Vicente del Bosque s trofejí pro vítězný tým Eura 2016 | foto: Reuters

6 2016
Když měl trenér španělských fotbalistů Vincente del Bosque jmenovat favority nadcházejícího mistrovství Evropy, zmínil poslední světové šampiony z Německa, domácí Francii, Itálii, Anglii, ale i Belgii, Polsko a Chorvatsko. "Samozřejmě, že my chceme titul obhájit," zdůraznil.

Před dvěma lety v Brazílii jako obhájci na mistrovství světa totálně selhali. Další pokus o obhajobu, tentokrát na Euru, by si rádi odpustili.

Španělé, mistři Evropy z let 2008 a 2012, i vítězové mistrovství světa 2010, jsou prvním soupeřem Čechů. Hraje se u v pondělí 13, června v Toulouse od 15.00. V dalším zápase je čeká Turecko a na závěr Chorvatsko.

Poslední vrcholný turnaj jim vůbec nevyšel, před dvěma lety na mistrovství světa v Brazílii nepostoupili ze skupiny a v úvodním zápase utrpěli debakl 1:5 od Nizozemska.

„Je rozdíl mezi cílem a povinností. Vyhrát titul nemůže být povinnost,“ zdůraznil Del Bosque v rozhovoru pro deník Marca. „Když se něco nepovede, tak jako nám na minulém mistrovství světa, tak je důležité se z toho poučit.“

Média i fanoušci španělským fotbalistům vyčítali, že v Brazílii podlehli uspokojení, že se nervali, že si mysleli, že všechno půjde samo.

„Ne, ne, ne, nebyla to otázka toho, že bychom nebyli pokorní, ale prostě jsme neměli sportovní formu,“ podotkl Del Bosque, který mizérii ustál.

„Prostě jsme nestačili na týmy, které byly lepší než my. Taky jsme se na nic nevymlouvali, zároveň jsem si nikdy nemyslel, že jsme neporazitelní.“

Španělé jsou s Němci nejúspěšnější zemí evropských šampionátům, zlato získali třikrát. Pokud titul obhájí, nejenže budou nejlepší ze všech, ale zároveň vytvoří i zlatý hattrick., což by byl unikát.

„Jdeme do turnaje s maximálními ambicemi. Pokusíme se udělat úspěch jako před čtyřmi lety, čili obhájit titul.“

A koho považuje za největší soupeře? Češi, proti nimž Španělé cestu za obhajobou zahájí, to podle kouče nejsou. „Němci a Francouzi mají velmi silný tým. Italové jsou pro nás vždy konkurencí a nezapřou soutěživé geny. A nemůžu zapomenou na Anglii, Belgii, Chorvatsko, Polsko,“ vypočítával Del Bosque.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze