Vítejte na fotbalovém stadionu v Jiráskově ulici v Jihlavě, kde se v rámci 9. kola HET ligy dnes střetne domácí FC Vysočina s hostující Sigmou Olomouc.

Favoritem dnešního utkání je hostující Olomouc, která v dosavadním průběhu podzimní části patří k největším překvapením nejvyšší domácí soutěže. Nováček soutěže se po roce ve druhé lize mezi českou elitu vrátil ve velkém stylu: z úvodních osmi zápasů prohrál jediný, ve třetím kole v Plzni. Se sedmnácti body Sigmě před tímto kolem patřilo druhé místo.

Naopak Jihlava znovu sezonu neodstartovala nejlépe, když po pěti kolech měla jediný bod za domácí bezbrankovou remízu se Slováckem. V dalších dvou zápasech před vlastními fanoušky však dokázala góly v závěrečných minutách porazit Duklu Praha 3:2 a Ostravu 2:1 a se ziskem 7 bodů tak před tímto kolem byla v tabulce na první nesestupové příčce (14. místo).

Ve vzájemném zápase se dnešní soupeři naposledy utkali na jaře loňského roku v Jihlavě. V utkání zvítězila 2:1 Vysočina, za kterou se střelecky prosadil Petr Hronek. Ten však už nyní v jihlavském klubu nepůsobí, vedení klubu jej před uzávěrkou přestupů prodalo do Zlína.

o hráči
61. min Rabušic o hráči
30 Urblík
Urblík
o hráči
81. min Daníček o hráči
Novotný
o hráči
68. min Marcin o hráči

o hráči
86. min Manzia o hráči
8 Houska
Houska
o hráči
Obročník
o hráči
24. min Texl o hráči
22 Kalvach
Kalvach
o hráči
20 Falta
Falta
o hráči
69. min Moulis o hráči
6 Plšek
Plšek
o hráči

Rozhodčí: Ardeleanu - Wilczek, Boček
Počet diváků: 3 043

Také dlouhodobá bilance vzájemných zápasů nahrává domácím: v osmi ligových duelech Vysočina Sigmu čtyřikrát porazila, jednou duel skončil remízou a třikrát se radovala Olomouc.

Zajímavou příchuť má utkání pro kapitána hostů Michala Vepřeka, který v minulosti v Jihlavě dvakrát působil. Nejprve za Vysočinu odehrál dvě sezony ve druhé lize, poté zde půl roku hostoval i v nejvyšší soutěži. Právě pro něj to přitom byly jediné prvoligové zápasy v jiném týmu, než v mateřské Olomouci.

Oba týmy za znělky HET ligy nastoupili na trávník, Jihlava v tradiční modré, Olomouc v červené. Utkání za chvíli začne.

1

Začal první poločas utkání Jihlava - Olomouc

1

O úvodní výkop se postarala Olomouc, která se hned pustila do prvního útoku. Jihlava ho však otupila a míč tak jako první z gólmanů hrál Miloš Buchta po zpětné přihrávce spoluhráčů.

3

Sigma jako by v úvodu utkání chtěla nasbírat vysoké procento držení míče. K balonu Jihlavu téměř nepouští, naopak se snaží o založení útoku ve stylu házenkářů - kombinuje však u půlící čáry.

4

Dlouhý nákop na domácího Davise Ikauniekse hlavou odvrací jeden z olomouckých obránců - Uroš Radakovič.

6

Na hřišti po souboji s jihlavským záložníkem zůstává ležet Michal Obročník, po chvíli se ale zvedá a Olomouc rozehrává standardku.

7

Olomouc by ráda hrozila po stranách, v zahuštěném prostoru jihlavské obrany však zatím hledá okénka marně.

10

Jihlavský útok po straně zkoušel vést Jakub Fulnek, nedokázal se však prosadit přes Michala Vepřeka.

12

Jihlavský brankář Hanuš řešil první ošemetnější situaci, před Lukášem Kalvachem však reagoval včas.

13

Nyní Hanuš ukázal, že mu není cizí ani hraní nohou, když po vyběhnutí z branky parádně obehrál nabíhajícího Jakuba Plška.

15

Jihlavského Urblíka na středovém kruhu sestřelil Plšek. Domácí budou rozehrávat.

16

Čtvrt hodiny hry za námi a fanoušci zatím neviděli žádnou přímou akci na branku. Oba týmy se zatím oťukávají, opticky více ze hry má zatím Olomouc.

17

Na trávníku dlouho zůstává ležet jihlavský brankář Hanuš. Hosté před tím měli velkou šanci, když míč do odkryté branky po souboji s domácím gólmanem zkoušel dostat Tomáš Zahradníček. Chyběly centimetry!

18

Vypadá to, že po ošetření bude moc Hanuš pokračovat ve hře.

22

Jihlava zkusila zahrozit z rohu, Miroslav Keresteš však hlavičkoval pouze do prostoru, kde úřadovala obrana Olomouce.

23

Po centru ze strany propadl míč do vápna Jihlavy, ke střele se dostal Zahraníček, branku však minul.

24

Střídání Olomouc: ze hřiště odešel Michal Obročník, nahradil ho Jiří Texl

25

Zpoza velkého vápna zkoušel vypálit Jakub Fulnek, jeho střele však chyběla přesnost.

26

Znovu Olomouc, znovu střela nad. Tentokrát od Housky.

28

Další jihlavský roh, tentokrát na hlavu Petra Tlustého. Ten však zcela minul "zařízení".

28

Přijelo jich zhruba čtyřicet, přesto jsou slyšet. Olomoucké fotbalisty dopředu žene jejich kotel. "Bojujte za Sigmu, bojujte za Sigmu." Zatím nemohou být nespokojení.

30

Tentokrát měla výhodu rohového kopu Olomouc, míč však zamířil přesně na hlavu Petra Tlustého, který ho posílá daleko od branky.

32

Obrovský kiks olomoucké obrany! Před nabíhajícím Davisem Ikaunieksem upadl ve vápně Radakovič. Domácí útočník však pověst kanonýra nepotvrdil, jeho střelu brankář Buchta vyrazil.

34

Dlouhý out do vápna Jihlavy mířil na Jakuba Plška, toho však pokryl Antonín Rosa a pro odražený míč si v klidu vyskočil Hanuš.

35

Diváci v posledních minutách sledují pohledný fotbal, s několika parádičkami. O jednu z nich se pokusil třeba domácí záložník Urblík.

36

Tak tohle byla parádička! Brankář Hanuš bravurně vytáhl balon, který mířil pod břevno po přímém kopu Housky.

40

Ve velké blízkosti olomoucké branky se k míči po centru od nového snažil probít jihlavský útočník Dvořák, ale nepovedlo se mu to.

44

Po souboji s Novotným se těžce zvedal olomoucký Sladký, ovšem sudího Ardeleanu zůstal klidný.

45

V prvním poločase budou nastaveny tři minuty.

45

Svým nepovedeným odkopem na stadionu řádně "přisvítil" Hanuš.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0

45

V úvodním poločase se diváci branky nedočkali, zklamaní však být nemohou. Oba týmy si vytvořily několik slibných šancí - Jihlavu může mrzet příležitost Davise Ikauniekse v 32. minutě, Olomouc Hanušem vyškrábnutá střela Housky o šest minut později.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Jihlava - Olomouc

47

Jestli chtěl záložník Plšek po přestávce rozhýbat soupeřova gólmana Hanuše, tak se mu to povedlo. Jihlavský brankář by se po jeho střele marně natahoval - ta však mířila vedle tyče.

50

Střelcům Olomouce zatím schází přesnost. David Houska nyní poslal odražený míč zhruba do míst, kam před ním mířil Plšek.

52

Michal Vepřek se vydal až k velkému vápnu, při svém souboji s Fulnekem si ale počínal v rozporu s pravidly.

53

Sluší se přiznat, že aktuálně má více ze hry znovu Olomouc, která je i nebezpečnější. Míč hlavou poslal nad jihlavskou branku Houska.

55

Davis Ikaunieks se snažil po centru prosadit ve vápně Sigmy, ale na pozorně bránícího Jemelku si nepřišel.

58

Řada hlaviček na polovině hřiště končí míčem v zázemí a outem Jihlavy.

59

Takhle to nepůjde, jako by vzkázal jihlavským hráčům Uroš Radakovič, který v poklidu odkopnul od branky jeden z centrů domácích.

60

O centry do jihlavského vápna se pokouší i Vepřek, tentokrát balon v poklidu odhlavičkoval Keresteš.

61

Střídání Jihlava: ze hřiště odešel Pavel Dvořák, nahradil ho Michael Rabušic

62

Nový muž na hřišti se hned zapojil do jihlavského útoku, ale ani on neposlal míč na branku - střela šla vedle.

64

Po Rabušicově centru ze strany i míč ve vápně zkoušel zpracovat Urblík. Než se mu to povedlo, jeden z bráních hráčů jej ukopl na roh.

67

Největší šance Sigmy v druhém poločase. Za jihlavskou obranu si po přihrávce Plška naběhl Jiří Texl, dokázal se dostat až před brankáře, Hanuš však jeho pokus vyrazil.

68

Střídání Jihlava: ze hřiště odešel Filip Novotný, nahradil ho Matúš Marcin

69

Střídání Olomouc: ze hřiště odešel Šimon Falta, nahradil ho Pavel Moulis

72

Sigma byla podruhé během krátké chvíle blízko vstřelení vedoucí branky. Plšek ve vápně uvolnil Zahraníčka, ten však gólmana Hanuše nepropálil!

75

Další nebezpečná šance Olomouce, znovu je u ní Plšek, který ji tentokrát rozjel. Zahradníček potáhl míč po straně, centrem však ve vápně nikoho nenašel. Pro balon si došel Hanuš.

75

Počet diváků 3 043

78

Ne, jihlavský brankář Hanuš si v těchto chvílích neodpočine. Nyní musel řešit nebezpečnou situaci po střele Plška. Domácí obrana nyní příliš nestíhá.

79
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Martin Sladký (Olomouc)

80

Dlouhý balon na Housku, kterého ubránil pozorný Nový.

80

Tak tohle byla další tutovka! Dlouhý balon za jihlavskou obranu hlavou Rosa pouze prodloužil za sebe, kde byl Pavel Moulis. Ten sice obstřelil vybíhajícího Hanuše, zároveň však minul i prázdnou branku.

81

Střídání Jihlava: ze hřiště odešel Jozef Urblík, nahradil ho Nikolas Daníček

82
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Matúš Marcin (Jihlava)

84

Další útočnou situaci Sigmy, která se dostávala za jihlavskou obranu, zastavili sudí a ofsajdová pozice.

86

Střídání Olomouc: ze hřiště odešel Tomáš Zahradníček, nahradil ho Bidje Manzia

87

David Houska (Olomouc) vstřelil gól. Jihlava - Olomouc 0:1
Tak přeci jen se hosté dočkali. Po centru Michala Vepřeka se velkém vápně parádně zorientoval David Houska a vstřelil důležitou vedoucí branku.

90
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Miloš Buchta (Olomouc)

90

Rozhodčí nastaví tři minuty.

90

Fotbalisté Olomouce si u Jihlavy odváží tři body. Po vyrovnaném prvním poločase byli ve druhé části mnohem nebezpečnější, vytvořili si řadu skvělých šancí a nakonec se dočkali i vítězné branky. Tu v 87. minutě zařídil David Houska.