Příjemný podvečer s fotbalem. Česká reprezentace hraje před důležitým kvalifikačním utkání v Norsku přípravný duel proti silné Belgii. V Bruselu nastoupí od 20.45, celé utkání budeme sledovat minutu po minutě.

Český tým i domácí Belgičané už jsou na trávníku stadionu Krále Baudouina a rozcvičují se. Do začátku utkání zbývá asi dvacet minut.

V Belgii je příjemné počasí. Sice pod mrakem, ale celkem teplo, většina lidí je na tribuně jen v mikině nebo dresu. Plno nebude, ale stadion se už teď celkem slušně zaplnil. Dlouho před výkopem už si domácí fanoušci užívali atmosféru v ulicích - v Belgii je dnes státní svátek.

Pokud něco může Belgičany mrzet, pak to, že jim vypadla kvůli zlomenině kotníku z posledního tréninku největší hvězda. Eden Hazard bude podle nejčerstvějších zpráv chybět až čtyři měsíce, což je rána i pro Chelsea, která ho zaměstnává.

o hráči
46. min Vermaelen o hráči
Vertonghen
o hráči
Carrasco
o hráči
87. min Hazard o hráči
Nainggolan
o hráči
46. min Mertens o hráči
De Bruyne
o hráči
Tielemans
o hráči
46. min Fellaini o hráči
22 Chadli
Chadli
o hráči
Batshuayi
o hráči
46. min Benteke o hráči
9 Lukaku
Lukaku
o hráči
46. min Mirallas o hráči

ČeskoČesko(4-4-2)

Vaclík
o hráči
32. min Pavlenka o hráči
Kadeřábek
o hráči
46. min Čelůstka o hráči
o hráči
46. min Jankto o hráči
o hráči
77. min Mareš o hráči
Krmenčík
o hráči
46. min Dočkal o hráči
10 Schick
Schick
o hráči
64. min Škoda o hráči

Rozhodčí: Schärer - Vogel, Josipovic
Počet diváků: 28 000

I bez Hazarda budí belgický tým velký respekt. V brance Courtois, v obraně Kompany, v záloze třeba De Bruyne a v útoku Lukaku a Batshuayi... To je obrovská síla, která Čechy pořádně prověří. A to ještě na lavičce sedí třeba Mertners, Mirallas, Benteke nebo Hazardův mladší bratr Thorgan.

Český kouč Jarolím nasazuje tým, který v tomto složení ještě nikdy nenastoupil. Stopery budou hrát Kalas a Brabec, kteří spolu nastupovali už v devatenáctce a jedenadvacítce, v záloze poprvé od začátku bude hrát Souček a v útoku dvojice Schick - Krmenčík. Jen na lavičce jsou třeba Jankto, Dočkal nebo Suchý.

Hlasatel s obtížemi přečetl českou sestavu, nejvíc se natrápil se jménem útočníka Krmenčíka. A teď už hlásí složení domácího týmu, fanoušci mu s tím hlasitě pomáhají.

Týmy už jsou na hřišti a hrají státní hymny. Nejdřív česká.

1

Začal první poločas utkání Belgie - Česko
Zápas rozehrál český útočník Schick.

1

Míč drží na vlastní polovině Belgičané, na které čeští fotbalisté vyrukovali od úvodu s aktivním napadáním. Zkušení domácí si ovšem poradili.

3

Lukaku centroval z levé strany, jenže v pokutovém území nenašel spoluhráče. Český obránce Brabec si poradil.

5

Teď už se Lukaku dostal do zakončení. Útočníka Evertonu ale ve skluzu netrefil bránu. Centroval Nainggolan.

6

Poprvé v akci belgický brankář Courtois. Dobře přečetl hru a vyběhl proti Daridově přihrávce.

8

Belgičané rozehráli roh. De Bruyne odcentroval do pokutového území, kde nejvýš vyskočil Lukaku. Hlavičku belgického útočníka pohotově vychytal Vaclík.

10

Domácí začínají české obraně zatápět. Po levé straně prolétl na hranici pokutového území Chadli a ostrým přízemním centrem hledal střelce Lukakua. Tomu scházel k míči krok.

11

Alderweireld parádně přenesl hru z pravé na levou stranu, kde si míč zpracoval Chadli, jako by měl na kopačce lepidlo. Víc už ale nevymyslel, do zakončení se domácí tentokrát nedostali.

12

Také Češi se pokusili o kombinaci na polovině soupeře, ta ale po čtyřech přihrávkách skončila u Zmrhala. A domácí znovu vyrážejí do útoku.

13

De Bruyne pokazil centr. Hru může uklidnit Vaclík, jenž odkopne od brány.

14

Carrasco dostal na levou stranu přihrávku od Lukakua, sám si zkoušel míč připravit na stelu, ale Češi ho ubránili. Alespoň za cenu rohového kopu.

15

De Bruyneho centry jsou velmi nebezpečné. Další z nich prodloužil hlavou k Lukakuovi Alderweireld, ale míč v bráně neskončil. Zastavil se o tyč.

16

Právě souboj u levé tyče Vaclíkovy brány odnesl český gólman zraněním. Jedním bokem narazil do brankové konstrukce, na kterou ho z druhé strany narazil právě důrazný Lukaku. Belgičané pak ještě akci dohráli, byť Vaclík zůstal ležet mimo hru. Gól nepadl.

17

Dobrá zpráva. Český brankář Vaclík je po ošetření fit, hra pokračuje.

18

De Bruyne rozdává jednu lepší přihrávku za druhou. Teď našel za obranou Batshuayie, kterého ale česká defenziva vystavila do těsného ofsajdu.

19

Vzápětí už Batshuayi v ofsajdu nebyl a řítil se do gólové šance. Jenže zase ho zastavil hvizd rozhodčího, pomohl si totiž útočným faulem.

20

Chadli se rozhodl obejít na pravé straně hřiště Gebre Selassieho. Nepovedlo se mu to, český bek ve skluzu odehrál míč na roh.

21

Po standardní situaci poněkud nejistě zasahoval Vaclík, ale domácí urostlí forvardi toho nevyužili, českého gólmana naopak podrželi pozorní obránci.

22

Jenže Češi jsou pořád pod tlakem. Nedostávají se do hry, nejsou schopní delší kombinace. Dlouhým nákopem proto zkusil překvapit obranu soupeře Zmrhal, jenže Krmenčíka zradilo zpracování. Jinak se mohl dostat do ojedinělé šance.

24

De Bruyne byl v souboji o míč na hranici pokutového území důraznější než bránící Brabec. Domácí fotbalista pak pokračoval směrem k bráně a přihrával napříč šestnáctkou na Lukakua. Před ním odkopl balon Kadeřábek.

25

Michy Batshuayi (Belgie) vstřelil gól. Belgie - Česko 1:0
Zasloužené vedení domácích. Lukaku přihrál před pokutovým územím Batshuayiovi, který se jednoduchou zasekávačkou zbavil Kalase a pohodlně poslal míč podél brankáře Vaclíka. A pak gól oslavil akrobatickým přemetem.

27

Češi mají střelu. Po individuální akci Krejčího se o ní postaral Darida, který levačkou přestřelil horní tyč.

28

Podobná pozice. Stejný výsledek. Na rozdíl od Daridy však domácí Carrasco vypálil z halfvoleje pravačkou.

29

Michael Krmenčík (Česko) vstřelil gól. Belgie - Česko 1:1
Zatímco na druhé straně De Bruyneho přihrávky ke gólům nevedly, teď belgický záložník nechtěně připravil gól českému týmu. Laxně si zpracoval míč ve vlastním pokutovém území, Krejčí ho o něj obral a Krmenčíkovi přihrál před prázdnou bránu. Brankář Courtois byl u celé situace do počtu.

30

Hraje se ve vysokém tempu. Sotva se Češi vrátili na vlastní polovinu po vstřeleném gólu, už se zase brání. Po přečíslení zakončoval z levé strany Basthuayi, Vaclík ho vychytal.

32

Střídání Česko: ze hřiště odešel Tomáš Vaclík, nahradil ho Jiří Pavlenka
Další zákroky už český gólman z Basileje nepřidá. Zřejmě kvůli předchozímu nárazu na tyč jde ze hřiště, vystřídal ho Pavlenka.

34

Gebre Selassieho dlouhý aut doletěl až ke Courtoisovi, Krmenčík se k míči nedostal.

35

Krásná česká akce „belgického“ střihu. Hostům vyšla rychlá kombinace, které v úvodní půlhodině předváděli zejména domácí. Do zakončení se nakonec dostal po zpětné přihrávce a následném odrazu z levé strany Schick, Courtoise překonal, ale míč se zastavil o tyč.

37

Hraje se sice přátelský zápas, ale souboj mezi Vertonghenem a Krmenčíkem vypadal dost nepřátelsky. Český útočník soupeře fauloval, pak mu bránil v rozehrávce. Domácí fotbalista do útočníka Česka strčil a rozhodčí nakonec oběma hráčům domluvil.

38

Po Gebre Selassieho faulu rozehrál přímý kop z pravé strany De Bruyne. Centr se však vykroutil z pokutového území až do autu.

40

První zákrok Pavlenky. Tielemans přihrál Lukakuovi, který se hravě obtočil kolem Gebre Selassieho a tvrdě vypálil doprostřed brány. Tam byl gólman Slavie připravený.

41

Desetiminutovka po českém gólu, kdy se hra vyrovnala, je pryč. Češi už se zase hlavně brání. Před Pavlenku létá jeden balon za druhým.

42

Tak přece jen česká ofenzivní akce, byť poněkud krkolomná. Zahájil ji dlouhým sprintem a následným centrem z pravé strany Kadeábek, přes Zmrhala se míč dostal k Daridovi, který technicky mířil ke vzdálenější tyči. Následuje roh.

43

Chybné vyběhnutí Courtoise mohl potrestat Souček. Do míče se ale hlavou na hranici pokutového území neopřel, jak měl. Jen ho lehce „líznul“ vedle belgické brány.

44

Silný Lukaku se dral za opuštěným míčem v pokutovém území Česka. Ubránil ho Kalas, který v pádu odkopl balon do bezpečí.

45

Teď už Lukaku svého strážce Kalase přetlačil, byl sám před Pavlenkou, ale brankáře Česka trefil zblízka levačkou do hrudi.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1

45

Nejdřív na jednu branku, pak se hra vyrovnala. Češi se v průběhu prvního poločasu v Belgii hlavně bránili a dostali gól od Basthuayie. Do zápasu je ale vrátil kiks De Bruyneho a důraz Krejčího, jenž připravil jednoduchý gól pro Krmenčíka. Vzápětí se dostal k nebezpečné střele Schick, ale trefil tyč. Češi v první půli museli vystřídat brankáře, zraněného Vaclíka nahradil Pavlenka.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Belgie - Česko
Oba trenéři sáhli o přestávce k několika změnám.

46

Střídání Belgie: ze hřiště odešel Michy Batshuayi, nahradil ho Christian Benteke

46

Střídání Belgie: ze hřiště odešel Radja Nainggolan, nahradil ho Dries Mertens

46

Střídání Belgie: ze hřiště odešel Youri Tielemans, nahradil ho Marouane Fellaini

47

Benteke se natahoval za centrovaným míčem z pravé strany. Pavlenku nakonec neohrozil.

49

Nebezpečně centroval z rohového kopu Mertens, Pavlenka si v souboji s Fellainm se štěstím poradil.

50

Další centr do šestnáctky Česka směřoval z kopačky Carrasca, ale obrana situaci zvládla.

51

Češi se na chvíli dostali na soupeřovu polovinu, ale Zmrhal fauloval Chadliho.

52

První velká šance druhého poločasu. Carrasco přihrál mezi obránci na Mirallase, kterého se štěstím vychytal Pavlenka. Tvrdou střelu vyrazil na tyč.

53

Marouane Fellaini (Belgie) vstřelil gól. Belgie - Česko 2:1
Jenže vzápětí už je i Pavlenka krátký. Souček nepohlídal po rohovém kopu výborného hlavičkáře Fellainiho, který přesnou střelou přehodil českého brankáře.

54

Belgičané exhibují. Sám před Pavlenkou byl tentokrát Benteke, ale místo střely čekal na spoluhráče Mirallase, kterému nakonec nedokázal přihrát přesně.

56

Další zásah Pavlenky, tentokrát ale po teči vlastního hráče Součka, který zablokoval směrem k vlastní bráně střílený centr Fellainiho.

58

Elegantní Darida si na polovině hřiště obhodil Fellainiho. Ale dál už jeho akce nepokračovala, protože nepřesně přihrál.

59

Hra se v posledních minutách uklidnila. Belgičané dávají soupeři trochu vydechnout a místo zběsilého útočení teď raději kombinují v klidu okolo poloviny hřiště. Češi okolo nich běhají, míč jim ne a ne vzít.

61

Tak přece jen. Darida roztáhl hru na levou stranu, kde sprintoval Zmrhal. Slávistický záložník hledal v pokutovém území Schicka, ale Courtois byl připravený.

64

Střídání Česko: ze hřiště odešel Patrik Schick, nahradil ho Milan Škoda
Trenér Jarolím vyměnil útočníky.

65

Secvičený signál po rohovém kopu předvedli Dočkal s Daridou. První jmenovaný od praporku přihrál na velké vápno, odkud Darida přestřelil.

68

Vermaelenův centr vyboxoval Pavlenka daleko od své brány. Až do autu.

69

De Bruyne na polovině hřiště chyboval. Podobně jako při gólu Česka. Teď ale Škoda, kterého při rozehrávce trefil, zaváhání soupeře nevyužil.

70

Čechům nevyšla rozehrávka standardní situace a domácí šli do brejku. Míč celou dobu držel Benteke, byť mu vedle nabíhal rychlonohý Mertens. Dobrou práci z českého pohledu odvedl Gebre Selassie, který znemožnil soupeři zakončení.

72

Škoda prodlužoval míč na Jankta, který však špatně zpracoval. Proto ho o balon obrali belgičtí obránci.

74

Carrasco si míč navedl z levé strany na pravačku, ale pak vypálil z necelých dvaceti metrů úplně mimo.

75

Slávistická spolupráce Zmrhal-Škoda. Záložník v tísni přiklepl míč útočníkovi, jenž druhým dotekem vystřelil nad bránu. Nenápadná, ale slušná česká šance.

77

Střídání Česko: ze hřiště odešel Jaromír Zmrhal, nahradil ho Petr Mareš
Vyčerpaného slávistu Zmrhala nahradil Mareš z Boleslavi.

78

Dočkalovu pěknou akci zhatil Škoda, který spoluhráči na hraně velkého vápna nepřesně narazil míč. Hráč, který na reprezentační sraz přicestoval až z Číny, se pak rozčiloval.

79

Čelůstkův pokus o přihrávku z prvního doteku se nepovedl. Češi se v posledních minutách dostávají do hry, domácí už ale zdaleka nehrají v takovém tempu jako v úvodu poločasu.

80

Další šance Součka, asi nejpřekvapivějšího muže v Jarolímově základní sestavě. Škoda mu přihrál před velkým vápnem, český záložník si míč připravil na levačku a umístěnou střelou napálil tyč.

82

Podobná akce, jen v rychlejším provedení, také od domácích. De Bruyne si narazil s Bentekem, jeho tečovaná střela skončila v zámezí. Následuje roh.

83

Kalas se v pokutovém území přetlačoval s Bentekem, souboj společně s Brabcem prohráli, ale zachránil je Pavlenka, který střelu z otočky vyrazil.

85

Počet diváků 28 000 (56 % z kapacity 50 093)

86
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Milan Škoda (Česko)
Český útočník dohrál a fauloval obránce Vermaelena, jenž v roli posledního hráče na vlastní polovině otálel s rozehrávkou.

87

Darida poslal míč na pravou stranu Janktovi, kterému se nepovedla zpětná přihrávka. Nenašla nikoho v bílém dresu.

87

Střídání Belgie: ze hřiště odešel Yannick Carrasco, nahradil ho Thorgan Hazard
Ještě jedno střídání. Na hřišti je Hazard mladší.

88

Dočkal rozehrál roh na krátko s Janktem, který následně centroval před Courtoise. Domácí se ubránili.

90

Ještě dvě minuty. Tolik nastavil v Belgii švýcarský sudí.

90

Češi v Belgii neklamali, ale rozdíl v kvalitě obou mužstev byl znát. Když domácí zapli, byli čeští hráči najednou jako na kolotoči. Přesto inkasovali jen dvakrát, poprvé po střele Batshuayie, podruhé po hlavičce Fellainiho. Českou branku vstřelil po chybě De Bruyneho Krmenčík, Schick se Součkem, stejně jako na druhé straně Lukaku a Mirallas, trefili tyče.

90

Textový on-line přenosu z utkání Belgie a Česka je sice u konce, ale server iDNES.cz pro vás už nyní připravuje bezprostřední ohlasy českých fotbalistů z Bruselu. Zůstaňte s námi.