Dobrý večer z Vratislavi, kde přesně za hodinu vstoupí čeští fotbaloví reprezentanti do mistrovství Evropy. Ve 20.45 nastoupí proti výběru Ruska. Průběh zápasu můžete sledovat minutu po minutě.

Trenér národního týmu Michal Bílek vsadil na následující základní sestavu: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Hubník, Kadlec - Rezek, Rosický, Plašil, Jiráček, Pilař - Baroš. Místo tak nezbylo na Limberského, místo něj hraje Hubník. Kromě této šarády byla ostatní jména jasná, jen kvůli lehkému svalovému zranění se nevědělo, jestli bude moci nastoupit Baroš. Jelikož však ve čtvrtek zvládl předzápasový trénink a žádné potíže neměl, tak hraje.

Ač po celý den bylo ve Vratislavi krásné letní počasí a slunečno, dvě hodiny před výkopem se ochladilo, obloha se zatáhla a rozpršelo se. Prudký déšť zatím nepolevuje a bubnuje do bílých stanů s fanshopy, v nichž se schovávají fanoušci, a ve kterých také pracují zahraniční reportéři.

Zápas českých fotbalistů je na programu Eura 2012 jako druhý v pořadí. Právě teď skončil zahajovací duel šampionátu, v němž se domácí Poláci postavili Řekům. Dramatické utkání skončilo smírně 1:1 - Řekové hráli dlouho o deseti, pak vyrovnali a navíc kopali penaltu, ale nedali. Podrobnosti čtěte zde.

Dzagojev
85. min Kokorin o hráči
Keržakov
73. min Pavljučenko o hráči

Rezek
46. min Hübschman o hráči
13 Plašil
Plašil
Rosický
Jiráček
75. min Petržela o hráči
14 Pilař
Pilař
15 Baroš
Baroš
86. min Lafata o hráči

Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Kirkup
Počet diváků: 40 803

S Ruskem se samostatná česká reprezentace utká teprve podruhé, na mistrovství Evropy 1996 v Anglii hráli Češi v základní skupině s ruskými fotbalisty 3:3.

Pětačtyřicet minut před výkopem jsou oba týmy na rozcvičení, český kapitán Tomáš Rosický má pod červeným trikem tradičně bílý rolák.

Všechny tribuny i všechna místa jsou krytá, na trávník však prší.

Petr Čech je v brance a za vápnem na něj pálí oba náhradní brankáři Drobný s Laštůvkou i asistent kouče Stejskal.

Čeští hráči se na chvíli odebrali za branku a zatleskali fanouškům, kteří jim gesto bouřlivě opětovali.

Je třicet minut do výkopu, slovo si na hřišti vzal český moderátor a hlásí sestavu. Vždycky řekne jen číslo a jméno, hlediště doplní přijmení. Zatím to vypadá, že v hledišti budou mít převahu Češi.

Z reproduktorů hraje skladba Není nutno, aby bylo přímo veselo, kterou si sami hráči vybrali jako za oficiální píseň na rozcvičení.

Dvacet minut do výkopu, hráči nacvičují střelbu, v brance je Laštůvka, Čech si na kraji hřiště zkouší výkop a výhozy.

Hlediště se zaplňuje, ale pořád zbývá spousta volných zelených sedaček, na nichž sedí fanoušci v červených dresech. Jen podle vyvěšených vlajek tak lze poznat, jestli jde o Rusy, či Čechy.

Patnáct minut do výkopu, hráči obou týmů odcházejí z rozcvičení do kabin. Sice stále prší, ale déšť už má menší intenzitu.

Chvíli před výkopem obsadili trávník cvičeňkyně a cvičenci, mají různá vystoupení. Po mokrém hřišti se pohybují naboso.

Mužstva už nastupují na hřiště. Český tým, který je veden jako hostující, bude hrát v bílých dresech, Rusové mají červené.

Znějí státní hymny, jako první ta česká. Fanoušci i hráči zpívají.

Rozehrávat budou ze středového kruhu Rusové.

1

Začal první poločas utkání Rusko - Česko

1

Hned po rozehrání český faul v podání Rezka.

1

A další český faul, tentokrát Kadlecův.

2

První český útok byl postupný, Plašilův nákop za obranu však skončil u obránce.

2

Aršavin dostal vzdušný pas mezi obránce, ale zpacifikoval ho Hubník. Navíc rozhodčí odmával ofsajd.

3

První roh zápasu bude kopat český tým.

4

Plašil míč nasměroval na hranu malého vápna, ale Rusové odvrátili na další roh.

4

Zprava kopal druhý roh Rosický, míč vyboxoval gólman Malafejev.

5

Rezek vybojoval standardku v zajímavé vzdálenosti, kopat se bude zleva kousek za hranicí šestnáctky.

5

Plašil centroval na penaltový puntík, hlavičkující Hubník byl sice volný, ale ne ideálně na míč dosáhl. Poslal ho nad.

6

Plašil měl prostor ve středu hřiště, pelášil vpřed, ale pak dal špatný pas na Baroše.

9

České mužstvo dál kontroluje hru.

9

Jiráček se efektně uvolnil přes dva bránící hráče, centr na přední tyč však soupeř odvrátil.

11

Ruské útoky se bortí hned v zárodku, český defenziva je zatím precizní.

12

Kadlecův přetažený centr vrátil od brankové čáry zpátky do vápna, ale tam nikdo z bílých.

12

Rána kapitána. Rosický napřáhl z dálky, branka mu však byla malá. Čeští fanoušci jsou ve varu, poskakují.

13

Aršavinův centr ztečoval Gebre Selassie na první roh Rusů.

14

Premiérový rohový kop ruského týmu proletěl přes pokutové území, ale Česko to přežilo bez úhony.

14

První varování! Žirkov od brankové čáry zpětnou přihrávku našel Keržakova, který ze středu vápna pálil křížně. Minul.

15

Alan Dzagojev (Rusko) vstřelil gól. Rusko - Česko 1:0
Tyč a dorážka do odkryté branky! Vše začal centr Zyrjanova na zadní tyč, nekrytý Keržakov hlavičkoval do brankové konstrukce. Odražený balon se dostal k Dzagojevovi, který bez slitování zavěsil.

18

Baroš v ofsajdové pozici.

19

A zase česká díra! Kontr do otevřené obrany, Keržakov posunul míč do prava na úplně volného Dzagojeva. Autor prvního gólu tentokrát mířil těsně vedle Čechovy tyče, střela mu nesedla.

21

Český tým zcela vypadl z role, přitom v úvodních minutách právě on hru dirigoval.

22

Rozběhnutý Baroš v souboji s bránícím hráčem utekl až k brankové čáře, tam akce skončila.

22

Pilařův centr před Rezkem uklidil Žirkov na roh.

23

Plašil posadil roh přímo na hlavu Rezka, jeho pokus byl nebezpečný, ale přímo do náruče ruského brakáře.

24

Roman Širokov (Rusko) vstřelil gól. Rusko - Česko 2:0
Další kiks! Aršavin poslal křížný pas do vápna, jeden z jeho spoluhráčů na něj nedosáhl, ale na pravé straně vyplul zapomenutý Širokov. Čech vyběhl, jenže Širokov míč nad padajícím gólmanem dloubl.

26

Po Rosického příhře střílel pohotově z hrany vápna Kadlec, u tyče brankář Malafejef míč jistě lapil.

28

Aršavin se zbavil Sivoka a přihrával od lajny do ohně, kde ale nebyl nikdo z jeho spoluhráčů. Míč prosvištěl pokutovým územím.

30

Gebre Selassie faulovaný v rohu hřiště, český tým bude kopat standardku.

31

Zkrácený Plašilův roh Rusové před Hubníkem odvrátili. Následná česká střela z dálky neprošla houštinou těl.

31

Jiráček se uvolnil ve vápně, centr byl zblokován.

31

Pilař poslal kolmý centr na ruskou branku, míč je v rukavicích gólmana.

32

Jiráčkův úprk končí pádem, ne však odpískáním faulu.

32

Pro Kadlecův centr si v pohodě doskočil Malafejev.

33

Další rychlá kombinace Rusů končí přihrávkou na střed vápna a střelou Keržakova z výhodné pozice nad.

35

Pilař se snažil uvolnit ke střele, ale dvojice hráčů ho nepustila do kličky. Míč mu utekl do zámezí.

37

Plašil dloubl míč za obranu, Rezek chtěl zakončovat, ale akci zastavil ofsajdový praporek.

39

Kadlec vybojoval míč, ale pak ho špatnou přihrávkou zase odevzdal Rusům.

40

Rosický se snažil šajtlí uvolnit Baroše zabíhajícího za obranu, jenže ruskou obrannou hráz nepřelstil.

42

Toporný postupný útok, pak dlouhý pas dopředu - a zkažený. České mužstvo neumí překvapit.

43

Širkov se uvolnil přes Plašila, jeho centr zablokoval Hubník.

44

Gebre Selassie vybojoval roh.

45

Plašil při rohu podklouzl, míč přeletěl i zadní tyč. Český tým je mimo zóny nebezpečí.

45

Centr na zadní tyč na Pilaře, který přetlačil bránícího hráče, ale jeho hlavička o zem gólmana nezaskočila.

45

Nastavují se 2 minuty.

45

Jiráčkova rána z dálky nebyla marná, ale cíl minula.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 2:0

45

Po slibném rozjezdu českého mužstva přišla studená sprcha, dobře kombinující Rusové dvakrát udeřili a měli i další šance. Česká defenziva je proti živějšímu soupeři hodně křehká, záložníci v bránění moc obráncům nepomáhají.

45

Střely celkem 7:6 a na branku 4:2 pro Česko, držení míče (v procentech) 52:48 pro Rusko, rohy 4:1 pro Česko.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Rusko - Česko

46

Střídání Česko: ze hřiště odešel Jan Rezek, nahradil ho Tomáš Hübschman

47

Česko začalo postupným útokem, který skončil ve ztracenu.

47

Aršavinova pobídka, přihrávka na malé vápna, naštěstí pro český tým nevyslyšená.

49

Kontr dvojice Aršavin - Keržakov, v poslední chvíli zpacifikovaný.

50

Keržakov dostal přihrávku ze středu hřiště na pravou stranu, na hraně vápna se opřel do míče, ale netrefil branku.

52

Václav Pilař (Česko) vstřelil gól. Rusko - Česko 2:1
A Česko je zpátky ve hře! Plašilova přihrávka mezi stopery byla výtečná, naběhl si na ni Pilař. Dostal se před branku, udělal kličku gólmanovi a z úhlu zavěsil. Brankář Malafejev evidentně nechtěl faulovat, do souboje s Pilařem nešel důrazně.

54

Rosický vybojoval roh, z něj Česko neudeřilo.

55

Širokov netrefil branku.

57

Aršavin v ofsajdu po přihrávce Širokova.

59

Rusko v pomalém postupném útoku, to je novinka dnešního zápasu. Do plných jim to nešlo.

61

Baroš masírovaný bránícími hráči, avšak bez odezvy rozhodčího.

62

Keržakov dostal přihrávku za obránce, Hubník ho však dostihl a odzbrojil.

63

Zyrjanov napřáhl z dálky, míč proletěl metr nad břevnem branky Petra Čecha.

64

Žirkov dostal míč do vápna, sám se však o něj připravil útočným faulem.

64

Pilař je při chuti, jeho střela ale byla zblokovaná.

64

Aršavin mezi dvěma hráči prostrčil míč na Keržakova. Jeho křížný pokus z vápna minul tyč!

65

Další útoky se valí na českou branku. Ten poslední odvrátila hlava Hubníka.

67

Český útok ztroskotal už před vápnem.

68

Další rychlý protiútok Rusů, který zakončoval agilní Keržakov. Stínoval mu však Hubník a útočník Zenitu Petrohrad netrefil branku.

69

Jiráček po nepodařeném průniku podél lajny kulhal, ale bolest rozchodil.

70

A ruská hrozba má jméno... zase Keržakov. Ve vápně udělal kličku Kadlecovi, kterého posadil na zem, ale křížná střela mu hodně nevyšla.

71

Oznámkujte české fotbalisty za jejich výkon v utkání s Ruskem. Dávejte známky od jedničky do pětky jako ve škole.

72

Plašilův centr na pravou stranu vápna z voleje napálil Gebre Selassie - pěkná střela rozvlnila síť, ale jen tu boční.

73

Střídání Rusko: ze hřiště odešel Alexander Keržakov, nahradil ho Roman Pavljučenko

75

Rosický se odhodlal ke střele z dálky, míč před Malafejevem skočil. Ruský brankář s tím měl velké problémy, nakonec nadvakrát chytil.

75

Střídání Česko: ze hřiště odešel Petr Jiráček, nahradil ho Milan Petržela

77

Rosického dlouhý pas odvrátila ruská obrana.

78

Žirkov se prosmýkl do vápna a po zemi střílel, míč zblokoval Hubník.

78

Ruský roh kopal Aršavin, zopakuje si to po hlavičce Hubníka.

78

I druhý roh český celek odvrátil.

79

Alan Dzagojev (Rusko) vstřelil gól. Rusko - Česko 3:1
Čeští fotbalisté už nestíhali a gól je logickým vyústěním. Dzagojev dostal přihrávku mezi čtyřmi českými hráči, z hrany vápna míč napálil nad Čechovy rukavice.

82

Roman Pavljučenko (Rusko) vstřelil gól. Rusko - Česko 4:1
Ruská show pokračuje! Náhradník Pavljučenko si povodil ve vápně Hubníka jako pejska a pak zamířil přesně k tyči.

85

Střídání Rusko: ze hřiště odešel Alan Dzagojev, nahradil ho Alexandr Kokorin

86

Střídání Česko: ze hřiště odešel Milan Baroš, nahradil ho David Lafata
Neviditelný útočník střídá za pískotu fanoušků.

86

Plašilův přímý kop zamířil mimo cíl.

87

Počet diváků 40 803 (96 % z kapacity 42 600)

88

Zápas se už jen dohrává, ruští fanoušci v hledišti slaví.

90

Petržela a Pilař se prali na hraně vápna s přesilou. Marně.

90

Ve 3. nastavené minutě Pilař nahrál Petrželovi za obranu a střídající hráč míč poslal do sítě. Avšak z ofsajdu, gól neplatí.

90

Zápas skončil zaslouženou výhrou Ruska, která mohla být i výraznější. Když českému týmu svitla naděje díky kontaktnímu gólu, nezmohl se téměř na nic. Rusko se dostalo do čela skupiny A, která pokračuje v úterý 12. června zápasy Řecko - Česko a Polsko - Rusko.

90

Michal Bílek, trenér Česka, v ČT: Úvod obou poločasů byl dobrý, ale musíme zlepšit defenzivní činnost. Ztrát bylo moc, kvůli tomu jsme se nemohli dostat do hry. Individuálně byl soupeř lepší než my. I když jsme hráli proti favoritovi skupiny, představovali jsme si lepší výsledek.