22. J. Blažek

Střely na branku: :; Střely mimo: :; Rohové kopy: :
Počet diváků: 16 516 (85 % z kapacity 19 370)

Fandíte Slavii, nebo Spartě? Zapojte se do velkého sčítání fotbalových fanoušků na iDNES.cz. Dejte veřejně najevo, jakému klubu přejete.

Pěkné sobotní odpoledne z prosluněného Edenu, kde se od 15:50 střetnou ve velkém derby fotbalisté Slavie a Sparty. Zápas vám nabídneme v podrobné on-line reportáži minutu po minutě.

Necelou půlhodinu před výkopem se hráči obou týmů čile rozcvičují, zatímco do ochozů pomalu přicházejí diváci. Slušně zaplněné jsou už oba sektory určené pro skalní fanoušky. Ty sparťanské museli na stadion doprovodit policisté.

Atmosféra byla třaskavá už před stadionem. Oba fanouškovské tábory stály proti sobě a střídaly se ve skandování, přičemž je dělila silnice a kordon policistů. Vzplálo i několik dýmovnic.

Petrák
68. min Milutinovič o hráči
32 Blažek
Blažek
88. min Trubila o hráči
9 Böhm
Böhm
79. min Pospěch o hráči

Kerič
85. min Grajciar o hráči
9 Kweuke
Kweuke
67. min Kadlec o hráči

Rozhodčí: Paták - Zlámal, Moláček
Počet diváků: 16 516

I přesto, že se dnešní derby odehraje na stadionu Slavie, jsou velkými favority na vítězství hosté z Letné. Sparta je lídrem ligové tabulky a na desátou Slavii má náskok pětadvacet bodů.

Sparťanský kouč Martin Hašek musel řešit otázku, koho nasadí na pravou stranu obrany místo zraněného Vidličky. Nakonec se poměrně překvapivě rozhodl pro Maria Holka, jinak defenzivního záložníka.

Do výkopu zbývá dvanáct minut a mužstva už se odebrala zpátky do šaten. Zdá se, že vyprodáno dnes nebude. V ochozech je stále mnoho ostrůvků volných sedaček.

Devět minut před začátkem zápasu se kotel slávistických fanoušků pustil do fandění. Na hrací plochu nastupují děti s červeno-bílými vlajkami, vše se chystá k výkopu.

Martin Poustka, čtyřiatřicetiletý trenér Slavie, posílá do útoku Jiřího Böhma, zimní posilu ze Žižkova. Do branky se postaví třiadvacetiletý Martin Berkovec, který zaskakuje za zraněného gólmana Čontofalského.

Hráči za vydatného povzbuzování fanoušků nastupují v dresech tradičních barev na hřiště. Utkání bude řídit hlavní rozhodčí Michal Paták.

Patronem dnešního derby je skokan na lyžích a slávistický fanoušek Roman Koudelka. Právě se postaral o čestný výkop.

1

Začal první poločas utkání Slavia - Sparta

1

Sparťan Holek nastoupil netradičně na pozici pravého obránce a v úvodní minutě měl právě on nejčastěji míč u nohy.

2

Po zákroku Brabce házela Slavia dlouhý aut, míč se odrazil k Böhmovi, který napálil balon do břevna. Byl by to okamžik pro těžké rozhodnutí, protože se balon odrazil do těsného okolí brankové čáry. Hodně těsný ofsajd však veškeré dohady utnul.

4

Slavia je v úvodu aktivnější, zahrávala první rohový kop, Cicman hlavičkoval vysoko nad branku.

5

Böhm zabíhal za sparťanskou obranu, přesprintoval Jarošíka s Brabcem, ale dříve u míče byl brankář Vaclík.

6

Slavia je stále aktivnější, po povedené individuální akci Blažka si Vaclík snadno poradil s následnou tečovanou střelou.

8

Jarošík s Pamičem chybovali v rozehrávce, ale Slavia toho nedokázala využít, po centru z pravé strany chyběli hráči v pokutovém území.

11

Po malé domů začíná Sparta od brankáře Vaclíka.

13

Sparta déle držela míč, na konci akce však Matějovský nepřesným centrem nenašel Keriče.

14

Martin Latka (Slavia) vstřelil gól. Slavia - Sparta 1:0
Nitrianský rozehrál standardní situaci s falší, míč se točil směrem k bráně a Latka vyskočil výš než jeho strážce Holek. Vaclík na umístěnou hlavičku nedosáhl.

16

Slavia se celé jaro střelecky velice trápí, v derby jí ale ke gólu stačilo pár minut. Vede zaslouženě, protože Sparta zatím nepředvedla vůbec nic.

17

Tak že by se Sparta rozjížděla? Centr z levé strany byl sice nepřesný, ale Přikryl vbojoval šikovnou patičkou roh.

19

Kweuke chtěl nachytat brankáře Berkovce pohotovou ranou z velké dálky. Gólmana sice přehodil, ale s ním vysoko překopl i bránu.

21

Slavista Böhm se důrazně přetlačoval s Holkem, rozhodčí to posoudili jako útočný faul.

22

Blažek bránil Matějovskému v rozehrání trestného kopu, sparťanský záložník se pokusil vtipně rozehrát narážečkou o protihráče, ale sudí odpískal a Blažkovi udělil žlutou kartu za znemožnění rozehrávky.

22

Žlutou kartu dostal Jan Blažek (Slavia)

23

Sparta mohla vyrovnat. Na centr Krejčího z trestného kopu naskakovali Jarošík a Kweuke, jako první byl u balonu Jarošík, jehož hlavičku na čáře skvěle chytil Berkovec.

26

Po rohu Sparty byl před brankou Slavie dlouho zmatek, nakonec opakovaný centr trefil rozhodčího Patáka a domácí se ubránili.

28

Sparta nabírá obrátky. Po centru Krejčího odvrátili domácí na roh.

31

Obraz hry se logicky změnil, s balonem teď hraje více Sparta, jenže řadu jejích akcí kazí nepřenosti, jako teď špatná kolmice Matějovského.

34

Teď Matějovskému vyšla kolmice ideálně, Krejčí vracel zpětnou přihrávkou balon na velké vápno, odkud z první střílel dobíhající Pamič. Koncovka byla nepřesná, ale jinak povedená akce.

35

Latka se po dlouhém autu Slavie opět dostal k hlavičce, narozdíl od vedoucího gólu tentokrát pod břevnem úspěšně zasáhl brankář Vaclík.

37

Slavia ještě v letošní sezoně nevstřelila v žádném pražském derby gól. Nepovedlo se jí to proti Dukle, Žižkovu ani Bohemians 1905. Až dnes proti Spartě.

40

Matějovský kombinoval s Přikrylem u pravé čáry, důrazně do nich ale šli tři protihráči a cesta z téhle pasti nevedla.

42

Brankář Berkovec chce zřejmě trenérům naznačit, že by měl v bráně Slavie zůstat i po uzdravení Čontofalského. Hušbauer střílel po pěkné akci Sparty zhruba ze dvanácti metrů, rána byla ještě tečovaná, Berkovec jí však dokázal vyrazit.

44

Sparta na konci poločasu finišuje. Přitlačila soupeře před pokutové území, jenže snaha je zatím stále marná.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0

45

Po první půli je výsledek velmi překvapivý. Slavia ale vletěla do utkání s velkou vervou a zasloužně získala náskok. Sparta se rozjížděla pozvolna a lepší chvilky měla až ve druhé části první půlky. Zatím však naráží na výtečného brankáře Berkovce a v řadě případů jí brzdí i nepřesnosti.

45

V souběžne hraném střetnutí vede Liberec nad Bohemians 1905 1:0, ještě se hraje koncovka prvního poločasu. Pokud by zápasy takto skončily, dostal by se Liberec díky lepšímu skóre před Spartu na první příčku ligové tabulky.

45

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Slavia - Sparta

47

Stejně jako na začátku zápasu začíná i po přestávce aktivněji Slavia. A dopředu znovu před rohovým kopem přibíhá střelec Latka.

48

Sparta si standardní situaci pohlídala, u míče ale zatím zůstává Slavia.

49

Do nebezpečné situace se dostal domácí Böhm, ale byl v jasném ofsajdu.

50

Hostující Hušbauer sklepl míč pro Matějovského, proti němuž na hranici pokutového území vybíhali obránci. Boleslavský odchovanec proto zkusil placírkou hradbu obstřelit, ale minul branku.

50

Důrazný souboj Latka - Kweuke byl vyhdnocen v neprospěch Slavie, následnou standardní situaci ale její hráči odvrátili.

52

Sparta rychle rozehrála, Kerič centroval napříč vápnem, je z toho roh.

53

Jarošík zůstává vysunutý a dělá obraně Slavie problémy. Po jeho sklepnutí se dostal do dobré pozice Kerič, Latka srazil střelu na roh.

54

Po rohu se dostal k hlavičce nečekaně volný Kweuke. Byla to vlká možnost, Kweuke byl zhruba tři metry před brankou, jenže nemířil přesně a minul levou tyčku.

55

Kweuke si v obtížné pozici zpracoval balon a rychle ho dával pod sebe, na hraně pokutového území se však zrovna nenacházel nikdo z jeho kolegů.

58

Po delší době pořádně vepředu Slavia. Blažek si v souboji jeden na jednoho troufal na Holka, ten na poslední chvíli ve skluzu píchl balon na roh.

59

Po zblokované střele další roh Slavie.

60

Je to celkem nepochopitelné, ale po rohu se opět dostal k hlavičce Latka. Tentokrát byl však daleko od brány a Sparta nebezpečí odvrátila.

63

Domácí Čonka byl sice sám proti přesile Přikryla s Keričem, ale balon si pohlídal a vzápětí byl faulován.

64

Liberec vede nad Bohemians 1905 už 2:0.

65

Sparta dostala výhodu, Hušbauer mocně napřáhl zhruba ze dvaceti pěti metrů, což on dobře umí. Berkovec však neměl problémy, prudká rána letěla přímo na něj.

67

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Léonard Kweuke, nahradil ho Václav Kadlec

68

Sparta po vystřídání ještě snížila svůj věkový průměr, její sestava z půlky připomíná juniorku.

68

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Ondřej Petrák, nahradil ho Zoran Milutinovič

70

Počet diváků 16 516 (85 % z kapacity 19 370)

72

Spartě vázne kombinace, po chybě se mohl dostat do brejku Böhm, ale vysoký balon byl těžký na zpracování.

74

Tomáš Přikryl (Sparta) vstřelil gól. Slavia - Sparta 1:1
Přikryl střílí čtvrtý gól ve čtvrtém utkání v řadě. Po centru Hušbauera se k míči nejrpve dostal Krejčí, napálil ho do břevna a Přikryl už při dorážce nezaváhal.

76

Po nakopnutí od Matějovského musí být na trávníku ošetřen domácí Nitrianský.

79

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Jiří Böhm, nahradil ho Zbyněk Pospěch

79

Pospěch se vrací na trávník po dlouhém zranění. I když ještě na jaře nehrál, stále zůstává nejlepším střelcem Slavie.

82

Do útoku se více tlačí nečekaně Slavia.

83

Po ruce Krejčího bude Slavia rozehrávat trestný kop z velmi nebezpečné vzdálenosti.

84

Ačkoliv to byla spíš situace pro leváka, vystřelil pravačkou Jarolím a trefil jen zeď. Roh.

85

Po roho Nitrianského hlavičkoval křížem Blažek a míč jen o pár decimetrů minul tyčku.

85

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Andrej Kerič, nahradil ho Peter Grajciar

86

Liberec už má v kapse tři body, nad Bohemians 1905 vede 3:0.

87

Po centru Nitrianského měla Slavia kopet roh, sudí však posoudili situaci opačně.

87

A i na druhé straně chybka rozhodčích, špatně odmávaný ofsajd.

88

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Jan Blažek, nahradil ho Vitalij Trubila

89

Trubila hned začal štrikovat s balonem a vykoledoval si faul Hušbauera.

89

Nitrianský se pokusil zaskočit brankáře Vaclíka. Při trestném kopu od levé čáry nezvolil centr, ale přímou střelu. Oblouček minul zhruba o metr tyčku.