Dobrý večer z Herningu, vítáme vás u on-line reportáže ze semifinále mistrovství Evropy do 21 let. Průběh zápasu mezi Švýcarskem a Českem vám přineseme minutu po minutě.

Padesát minut před výkopem přišli na hřiště gólmani obou mužstev a zahájili rozcvičení. Hlediště je takřka prázdné.

Na hřišti jsou už všichni hráči, kteří jsou připraveni do hry. Je 45 minut do výkopu.

V úvodním semifinále šampionátu byli krok od vyřazení Španělé, kteří proti Bělorusku ve Viborgu vyrovnali na 1:1 až minutu před koncem. V poslední minutě prvního prodloužení dal útočník Adrián svůj druhý gól a Španělé vedou.

Hochstrasser
71. min Abrashi o hráči
Lustenberger
9 Frei
Frei
78. min Gavranovic o hráči
Emeghara
112. min Costanzo o hráči

Morávek
83. min Chramosta o hráči
15 Černý
Černý
112. min Kadlec o hráči
9 Kozák
Kozák
63. min Pekhart o hráči

Rozhodčí: Schörgenhofer - McGrath, Borsch
Počet diváků: 5 038

Sedm minut před koncem druhého prodloužení Španělé vedou už 3:1, nádherně z 25 metrů se trefil levačkou Jeffrén, záložník z Barcelony.

Češi nastoupí v pozměněné sestavě. V obraně chybí Lecjaks, Čelůstka se posouvá z pravého kraje na levý a jeho klasické místo zaujme Vácha. V záložní řadě nezbylo místo na Kovaříka, kterého nahrazuje Černý.

Ve Viborgu úvodní semifinále skončilo, Španělé vyhráli 3:1 a stali se prvními finalisty. Mají zároveň zajištěnou účast na olympiádě v Londýně 2012. Bělorusové se o hry poperou v baráži proti poraženému z utkání Švýcarsko - Česko.

Švýcaři vyhráli na šampionátu všechna tři utkání a ani jednou neinkasovali. České reprezentanty může utěšovat, že Švýcarsko mělo ve skupině papírově nepříliš silné Bělorusko, Dánsko a Island.

Čtení české sestavy vzbudilo ohlas v jedné části hlediště, kde sedí dánské děti a tváře mají pomalované českými vlajkami. Po vyslovení každého jména propukl jásot.

Do kabiny už odešel český gólman Tomáš Vaclík, ostatní zůstávají a pálí na branku, v níž se střídají náhradní gólmani Hanuš a Štěch. Dvacet minut před výkopem není hlediště zdaleka zaplněné.

Osmnáct minut před výkopem míří do kabiny i hráči ze základní sestavy, pomalu končí rozcvičení i Švýcaři.

Patnáct minut před výkopem už je trávník prázdný, jako poslední z rozcvičení odešli ti nejmladší: Kadlec, Chramosta a Lecjaks museli posbírat míče. V hledišti je přibližně 4 tisíce diváků.

Stadionem zazněly hymny obou států - nejprve česká, poté švýcarská. Zápas začne každou chvíli.

Když se těsně před utkáním hrála česká hymna, tak z VIP prostor do čestné lóže procházel šéf Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini.

1

Začal první poločas utkání Švýcarsko U21 - Česko U21
Utkání zahájili výkopem Češi, konkrétně Kozák s Morávkem.

1

Zbrklý nákop na Kozáka nevyšel, čeští fotbalisté se ale brzy dostávají k míči znovu a vymýšlejí další útočnou akci.

2

Hraje se hlavně ve středu hřiště, ani jednomu týmu se nedaři pořádně prosadit kombinací, oba přicházejí o míč velice záhy.

3

Za obranu se řítil Shaqiri, ale k míči měl daleko. Gólman Vaclík si jeho dobíhání v pohodě pohlídal.

4

Švýcarsko aktivně napadá a Češi se musejí vrátit s míčem až do obranné řady. To už chce ale Černý z levé strany prostrčit míč dobře nabíhajícímu Morávkovi, kterému na poslední chvíli vypichuje míč jeden ze švýcarských beků.

5

Agilní Shaqiri kličkuje s míčem středem hřiště, před šestnáctkou dělá poslední zasekávačku a pálí levačkou k levé tyči. Naštěstí pro natahujícího se Vaclíka letí jeho střela půl metru vedle.

6

Švýcaři získávají pár metrů za pokutovým územím přímý kop, ale nečekají na píšťalku a rozehrávají ihned. Na levé straně šestnáctky si bere míč Mehmedi a už střílí na odkrytou bránu, ale jeho pokus naštěstí pro Čechy stačí zblokovat na roh Mazuch.

7

Po další standardní situaci už se čeští reprezentanti bez problémů ubránili.

9

Švýcaři si přihrávají obloukem kolem české obrany a hledají si cestu k Vaclíkově svatyni. Nakonec zkoušejí centr za obranu na těkajícího Mehmediho. Ten ovšem zrovna těkal jinde.

10

Český výběr si užívá chvíli klidu s míčem na kopačce v defenzivní řadě.

11

Gecov s Váchou si vyměňují míč u pravé postranní čáry, ale získávají jenom aut, po němž nepřichází ani centr před švýcarskou branku.

12

A znovu volnější část utkání, tentokrát si nerušeně přihrávají v obraně Švýcaři.

13

Černý v pozici obránce náběh Emeghary u postranní čáry pohlídal. Češi ale balon opět dlouho nepodrželi.

14

Česko je zatím spíše pasivní, jako by čekalo, co vymyslí soupeř. Ten už měl na rozdíl od Čechů dvě výraznější příležitosti.

15

Emegharova rána z dvaceti metrů je sražena českou obranou. Vaclík má klid ale až tehdy, když chytá centr směřující k dvojici švýcarských forvardů.

16

Kozák se na hrotu nabízí, hledá si prostor pro náběh, ale zatím se k šanci nedostal. V tomto případě měl brankář Sommer k míči mnohem blíže.

18

Vácha si při zpracování pomáhá rukou, po odpískání si chvíli hraje s míčem, což se nelíbí Emegharovi, který do Váchy strká. Sudí jde domluvit oběma.

19

Čeští fotbalisté mají míč v držení na pravé strany, ze které se zatím vůbec nepohli. Gecov zkouší výlet na vlastní pěst, ale Švýcaři brání pozorně.

20

Shaqiri si kryje míč tělem a říká si tím o faul, který také přichází. Češi následně faulují znovu ve středu hřiště a Švýcarsko má výhodu.

21

Shaqiri hledá zpětnou přihrávkou do pokutového území Emegharu, jenž se i přes spleť českých obránců může opřít do míče, ale netrefuje ho vůbec přesně, a tak balon jen skáče do rukavic gólmana Vaclíka.

22

Češi kopají první roh. Na centr směřující na hranici malého vápna si naskakuje nejlépe Čelůstka, ale hlavou míří několik metrů nad břevno.

23

Žlutou kartu dostal Ondřej Mazuch (Česko U21)
za taktický faul na unikajícího Emegharu.

24

Shaqiri kouzlí s míčem u rohového praporku před Černým, když se najednou ozývá hviz sudího. Údajně přišel faul, Shaqiri si proto staví míč k přímému kopu.

25

Centr ze standardní situace český tým nijak výrazně neohrozil. Protiútok se ale znovu nezdařil.

26

Češi zatlačili na rozehrávku soupeře, který kvůli tomu ztrácí míč. Bere si jej Dočkal, jenž na nic nečeká a střílí přibližně ze třiceti metrů. Jeho střela levačkou má letět k pravé tyči, ale končí kousek vedle.

27

Černý nachází na levé straně Čelůstku, který může vybídnhout centrem útočníka Kozáka, ale pas se mu nevydařil a skončil za brankou.

29

Morávek si nabíhá v šestnáctce proti přihrávce z levé strany, jenže balon mu skáče, a tak není v jeho silách okamžitě střílet. Chce proto ještě dodatečně přihrát před bránu, ale tento pas už Švýcaři likvidují.

30

Švýcaři se rozhodli přerušit českou nadvládu v posledních minutách, ale svou útočnozu akci maří faulem na obránce Čelůstku.

31

Kozák je v souboji s Rossinim faulovaný úderem do obličeje, ale rozhodčí nechává hru pokračovat.

32

Shaqiri se snaží dostihnout přihrávku směřující do zámezí. Zdá se, že ji nemůže doběhnout, ale Mazuch si tuto jistotu ještě raději pojistil skluzem, který poslal Shaqiriho kamsi do kouta.

34

Švýcarsko bude kopat standardní situaci přibližně ze třiceti metrů. Střela má letět přímo na branku, ale česká zeď ji srazila do strany.

35

A další faul u pokutového území. Čelůstka fauluje u pravého kraje šestnáctky Lustenbergera.

36

Shaqiri střílí levačkou, ale tento pokus mu nesedl. Míč se stáčí dobrých pět metrů nad středem branky.

37

Švýcarští borci jsou ti, kteří se teď snaží vymyslet něco dopředu. Češi se spoléhají na rozbití jakékoli jejich myšlenky nebo záměru. Zatím jim to vychází.

38

Opět velice klidná až nudná část zápasu. Vaclík si zopakuje výkop, kvůli napadání soupeře už s ním ale nemůže tolik otálet.

39

Švýcaři posílají dlouhý centr dopředu, ale také do strany, tudíž následuje autové vhazování pro Čechy. Ti se opatrně vydávají dopředu.

40

Gecov nachází pěkným pasem do šestnáctky Černého, který už chce střílet, ale do cesty se mu bohužel připlétá ještě Mareček, jenž by si také rád vystřelil, a tak nakonec nevyzkouší pozornost gólmana Sommera nikdo.

42

Listenberger si zabíhá za českiu defenzivu na přesný oblouček, ale to už na něj čeká Mazuch, který si nenechává dát potupné "jesličky". Poté ale centruje nebezpečně před vlastní šestnáctku, risk se mu naštěstí nevymstil.

43

Švýcarsko tráví v posledních momentech víc času na útočné polovině, ale střelecké příležitosti si také nevytváří.

44

Čelůstka vhazuje z levé strany. Přibíhá k němu jen Gecov, s kterým si Švýcaři bez problému poradili. Zklamaný Čelůstka tak musí spěchat zpátky dozadu.

45

Frei fauluje skluzem zezadu Morávka na polovině Česka, nic podstatného už se nejspíš v první půli nestane.

45

45

Žlutou kartu dostal Fabian Frei (Švýcarsko U21)

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Švýcarsko U21 - Česko U21
Rozehrává Švýcarsko.

46

Švýcaři se pustili do rychlé kombinace, ale ta se odvíjí paradoxně spíše směrem dozadu. Až k brankáří Sommerovi.

47

Švýcarský výběr je i nadále aktivnější. Centr do vápna na útočníka Emegharu ale nevychází, a tak si Češi mohou na chvilku oddechnout.

48

Černý zkouší sólo podél levé autové čáry, ale proti švýcarskému bekovi se neprosazuje.

49

Dočkal posílá do pokutového území oblouček na Kozáka, který může střílet z úhlu, ale míč trefuje hodně bídně. To byla zatím jedna z nejslibnějších šancí českého mužstva.

50

Shaqiriho střela směřující k pravé tyči je sražená jedním z hráčů v hloučku uvnitř šestnáctky na roh. Po něm Vaclíkovi z nájezdu několika protihráčů muselo zatrnout, ale nikdo z nich naštěstí balon netrefil.

51

Švýcaři pokračují v územní převaze, Češi se v posledních minutách jen brání.

52

A musí si pomáhat například i fauly. Jako v tomto případě Vácha, který srazil k zemi daleko od své brány Emegheru.

54

A další nedovolený zákrok Česka, tentokrát přibližně pětadvacet metrů od Vaclíkovy brány. Střílet bude zřejmě opět Shaqiri.

55

Je to tak. Znovu ovšem kryje jeho střelu česká zeď a Češi mohou konečně vyrazit směrem dopředu.

56

Vácha si došel pro faul u pravé hranice šestnáctky. Dočkalův centr letí na zadní tyč na hlavu Mazucha, který se však přes svého strážce nedokázal pořádně prosadit.

57

Hraje se konečně zase trochu živější fotbal. Čelůstka ztrácí míč u levé postranní čáry, ale Švýcaři svůj brejk zbrzdili a vydávají se na postupné dobývání.

58

Frei chce najít centrem za obranu Kocha, ale ten má k balonu příliš daleko, a tak se mu Frei při návratu do obranného šiku omlouvá.

59

Taktický faul Váchy zastavuje utíkajícího Mehmediho. Žlutá karta ale tentokrát zůstala v kapsičce rozhodčího.

61

Emeghara sklepává centr před pokutovým územím Shaqirimu, který mu chce oplatit lobem za obranu, ale na ten si počíhal brankář Vaclík a míč je v mžiku v jeho moci.

62

Češi mají stále problémy s přesnými přihrávkami. Když už se k nim dostane míč, lacině ho odevzadjí zpátky soupeři.

63

Střídání Česko U21: ze hřiště odešel Libor Kozák, nahradil ho Tomáš Pekhart

64

Shaqiriho střela je sražená, ale útok Švýcarů pokračuje. Na pravé straně má najednou spousta místa k průniku Koch, který zatahuje míč až do šestnáctky a poté přihrává prudce po zemi před branku. Vaclík padá k zemi, ale míč pod ním putuje dál, až ho musí odkopnout nouzově na roh Mazuch. Málem při tom trefuje Vaclíka. To mohl být kuriózní vlastní gól.

65

Žlutou kartu dostal Milan Černý (Česko U21)

67

Shaqiri předvádí svoji malou šou. Když na něj tlačí obránce, v pohodě si kryje míč a jště k tomu si udělá pár nožiček.

69

Černý kličkuje s míčem ve švýcarské šestnáctce, ale dostává se s ním až ke kraji. Poté přihrává za sebe před bránu, kde sklepává Pekhart lépe postavenému Váchovi, ale jeho střela levačkou byla příliš slabá.

70

Dobrá hlavička Emeghary: švýcarský záložník si naksakuje na centr z pravé strany a od značky pokutévho kopu usměrňuje míč k levé tyči. Balon dopadá jen těsně vedle.

71

Střídání Švýcarsko U21: ze hřiště odešel Xavier Hochstrasser, nahradil ho Amir Abrashi

72

Lustenberger schytal v jednom ze soubojů nepříjemný úder a musí být ošetřen v zámezí.

72

Počet diváků 5 038 (43 % z kapacity 11 800)

73

Pohledná kombinace Čechů před šestnáctkou obsahuje i přihrávky na jeden dotek, ale zase končí jedním nepřesným pasem. Tentokrát v podání Dočkala.

76

Švýcaři přenechávají iniciativu na chvíli Čechům, ale ti jsou z této pobídky spíše rozpačití. Dnes nejsou tím týmem, který chce tvořit hru.

77

Přesná přihrávka za českou obranu končí střelou Mehmediho z úhlu, kterou kryje vyběhnuvší Vaclík.

78

Střídání Švýcarsko U21: ze hřiště odešel Fabian Frei, nahradil ho Mario Gavranovic

79

Obě mužstva krátce po sobě chybují u postranní čáry. Nejprve Češi zase odevzdávají míč soupeři, který pro změnu posílá míč do autu.

80

Česko bude zahrávat přímý kop. Z větší vzdálenosti se o něj postará záložník Dočkal.

81

Švýcarští mladíci si ale s Dočkalovým centrem poradili a už drží míč na útočné polovině, ačkoli s nezbytnou opatrností. Případný gól by totiž byl s každou minutou skoro smrtící.

82

Švýcarsko bude kopat roh.

83

Shaqiri hledá centrem Emegharu, o kterého se ovšem postaral Vácha. Vaclík tak v tomto případě nemusí zasahovat.

83

Střídání Česko U21: ze hřiště odešel Jan Morávek, nahradil ho Jan Chramosta

85

Švýcaři obsadili okolí českého pokutového území, ale centr z levé strany k jejich zakončení nevede. Češi se tak mohou vydat do protiútoku.

86

Ten končí příliš rychlou přihrávkou z kopačky Váchy na nabíhajícího Dočkala.

87

Mareček, kterému se v dosavadním průběhu zápasu moc nedařilo, se nyní snaží vše napravit dělovkou z pětadvaceti metrů. Ta je bohužel záhy zblokovaná jedním z obránců.

88

Míč létá v české šestnáctce ze strany na stranu, Suchý a spol. nestíhají, ale Švýcaři toho zatím nevyužívají tak, jak by mohli. Vaclík zatím žádné střele čelit nemusel.

89

Zato teď čelí pořádné ráně a zachraňuje ho tyč! Velmi aktivní Shaqiri střílí levačkou a Švýcarsko málem v závěru rozhoduje, ale Čechy spasila branková konstrukce, když se míč odrazil do hřiště.

90

Nastavují se dvě minuty.

90

Češi se stále převážně brání, už se chtějí jen probránit do prodloužení.

90

Skončil druhý poločas utkání. Následuje krátká přestávka před prvním prodloužením 0:0

91

Začalo první prodloužení utkání Švýcarsko U21 - Česko U21
Podruhé dnes rozehrává švýcarský tým.

91

Češi se brzy dostali k míči a také si ho hýčkají. Ovšem jen na vlastní polovině a do kombinace zapojuje také Vaclíka.

92

Mareček střílí po Pekhartově sklepnutí zpoza vápna levačkou. Jeho halfvolej nadělal brankáři Sommerovi malé problémy, ale nakonec se mu povedlo míč zkrotit.

93

Švýcarsko je v prvním poločase prodloužení zatím pasivnější, jako by ho krátká přestávka trochu rozhodila z rytmu.

94

Ale to už neplatí, Švýcaři se ženou dopředu a získávají rohový kop. Ten Češi zvládli ubránit, ale jejich soupeř zůstává u míče.

95

Oba brankáří mohou být momentálně úplně v klidu. Veškerá hra se nyní odvíjí kolem středové čáry.

96

Suchý fauluje daleko od české branky Shaqiriho, Švýcaři rcyhle rozehrávají.

97

Emeghara pádí za míčem do šestnáctky, české obránce nechává za sebou, a tak vše zůstává na Vaclíkovi. Ten v testu obstál, rychle vyběhl z brány a pravou rukou vypíchl míč do strany. Emeghara spadl v agónii na zem, ale sudí o penaltě vůbec neuvažuje.

98

Švýcaři zahrávají několik rohových kopů, čeští reprezentanti mají plné nohy a hlavy práce.

99

Po pár minutách švýcarského obležení se Češi z tlaku vymanili, ale ne na dlouho. Opět jim nezbývá nic jiného, než se bránit a čekat na případné brejky. Na ty už ovšem nemají vyjma náhradníků moc sil.

100

V jubilejní sté minutě mohli jít Češi do vedení! Na centr Dočkala z pravé strany naskakuje vysoko Chramosta a jeho hlavičku blokuje rukou Rossini. Rozhodčí nepíská penaltu ani v tomto případě.

101

Češi pokračují v tlaku na švýcarskou bránu, před kterou nastává zmatek. Švýcarům se nedaří poslat míč pryč. Ke střele zpoza vápna se nakonec dostává Černý, ale také jeho rána je sražená a Sommer jí chytá.

103

Hra už se zase vrací do normálu, bojuje se zejména ve středu hrací plochy.

104

Blíží se konec prvního poločasu prodloužení, ve kterém se Češi konečně trochu víc osmělili a vytvořili si své největší příležitosti.

105

Švýcaři nakopávají balon dopředu a čeští fotbalisté jim ho zase obratem vracejí. Žádná pěkná podívaná pro diváky.

105

Chramosta fauluje a poté zakopává míč, což se sudímu vůbec nelíbí a český útočník si vysloužil napomenutí.

105

Skončilo první prodloužení. Probíhá změna stran před druhým prodloužením 0:0

106

Začalo druhé prodloužení utkání Švýcarsko U21 - Česko U21
Rozehráli pro změnu zase Češi.

106

Čelůstka se uvolňuje s míčem na levé straně, jenže poté centruje levačkou jen za branku.

107

Černý s Charmostou presují švýcarskou rozehrávku a už se zdá, že budou úspěšní, jenže soupeř se z tlaku přece jen dokázal vymanit.

108

Švýcarské mužstvo trpělivě kombinuje ve středu hřiště, na napadání má síly už jen několik českých hráčů.

109

Vtom vyplouvá za obranu Emeghera, ale naštěstí pro Čechy nestíhá balon na hrací ploše. Následná střela Švýcarů končí mimo tři tyče.

111

Shaqiri se tak dlouho rozhoduje, jestli vystřelí, až utíká s míčem na noze až do strany a centruje před bránu. Tam tentokrát vládne Vaclík a bez potíží chytá.

112

Střídání Česko U21: ze hřiště odešel Milan Černý, nahradil ho Václav Kadlec

112

Střídání Švýcarsko U21: ze hřiště odešel Innocent Emeghara, nahradil ho Moreno Costanzo

113

Češi kopou roh. Dočkal směřuje centr před malé vápno, kde se k balonu cpe Pekhart, jenže rozhodčí píská jeho faul na obránce Rossiniho.

114

Admir Mehmedi (Švýcarsko U21) vstřelil gól. Švýcarsko U21 - Česko U21 1:0
Perfektní rána švýcarského útočníka! Mehmedi si vedl míč až před pokutové území, kde napřáhl pravačkou a křížnou střelou uklidil míč k pravé tyči. Vaclík se natahoval, ale na takto přesnou střelu dosáhnout nemohl.

116

Žlutou kartu dostal Lukáš Vácha (Česko U21)

117

České reprezentaci už moc času nezbývá, ale na nějakýb tlak to nevypadá. Švýcaři si drží soupeře v dostatečné vzdálenosti od své branky.

118

Vaclík ještě drží naděje svého týmu! Sám se na něj najednou řítí s balonem Gavranovič a když cítí, že se k němu blíží čeští obránci, střílí z hranice šestnáctky. Vaclík reflexivně vyráží.

119

Češi zkoušejí centry před švýcarskou bránu, ale to k ničemu nevede. Tedy vlastně ano, k autovému vhazování.

120

A po něm přichází velmi dobrá střela útočníka Kadlece. Křížný pokus míjí levou tyč jen o kousíček.

120

120

České mužstvo se snaží dostat se před švýcarskou branku, ale jde to hodně ztuha.