Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Davids, divoch v brýlích. Pokope i Nedvěda?

27 2003
Praha - Ve fotbalových přezdívkách se ten souboj dá nazvat: Ocelový robot proti Pitbulovi. Pavel Nedvěd z Česka versus Edgar Davids z Nizozemska. Dva klíčoví muži svých výběrů, možná nejlepší hráči své země, navíc spoluhráči z Juventusu Turín. V sobotu se potkají při významném kvalifikačním utkání o mistrovství Evropy, bude to srážka zarputilých osobností a neúnavných, impulzivních záložníků. Dále čtěte: Vše o reprezentaci před Nizozemskema

"Mám jediné přání: aby mě Davids nehlídal osobně, to bych si moc nezahrál," říká český kapitán.

Davids, rodák ze Surinamu, platí za jednoho z nejagresivnějších fotbalistů světa, někdy hraje až zákeřně, říká se mu Pitbul nebo Piraňa. Při přátelském utkání proti Česku v roce 1999 zlomil loktem jařmovou kost obránci Látalovi, na mistrovství Evropy 2000 zase mocně rozzuřil brankáře Srníčka.

"Pořád mi nadával a ječel, že mě zabije," tvrdil Srníček. Takový je Davids, prostě nezkrotný živel.

Kolikrát už byl vyloučen v italské lize, kolik sprostých faulů napáchal. A v životě je stejně nevyzpytatelný, dá se snadno vyprovokovat. Na milánském parkovišti se třeba popral kvůli tomu, že dva chlapíci zaparkovali na jeho oblíbené místo. Za rvačku dostal pokutu 740 000 korun.

Je libo další bláznivé kousky? Bývalého reprezentačního trenéra Hiddinka obvinil z rasismu, pak Davids dostal čtyřměsíční distanc za požití nedovolené látky nandrolonu a jindy mu zase hrozilo až osm let vězení za to, že surově zbil svou družku.

S brýlemi, které na hřišti nosí po operaci zeleného zákalu, vypadá trochu jako mimozemšťan. Magické brýle, i to je jeho image. "Je to napůl šílenec," říkají o něm i spoluhráči.

Jedině Davids při soustředěních Juventusu bydlí sám na pokoji. O víkendu se však s týmovým kolegou Nedvědem loučil s úsměvem, ačkoli mezi oběma už dlouho zuří nesmiřitelný duel slov. "Jak vylosovali naši skupinu, začalo hecování," popisuje Nedvěd.

Když český kapitán přijel v pondělí na sraz reprezentace, obával se, že se vyplní Davidsův slib: "Budu na tebe hrát osobku!"

Ovšem nezdá se, že Nizozemci na Nedvěda zvolí těsné bránění. "To je vyloučeno, oni tak prostě nehrají. Pokud to Davids řekl, určitě to myslel v žertu," pravil přesvědčeně reprezentační trenér Karel Brückner.

Oba třicetiletí záložníci jsou ve skvělé formě, poctivě brání, v útoku nebezpečně střílejí a Juventus s nimi vládne italské lize. Jsou k neutahání.

Není vyloučeno, že se v sobotu pořádně pokopou, pokud se potkají v osobních soubojích. Provokace mohou být i součástí taktiky.

"Ale nemyslím, že Davidsovi tentokrát ujedou nervy. Bude tvrdý, ale v takovém zápase jde příliš o moc, než aby se nechal vydráždit," přemítá Nedvěd.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze