Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pavelka: Třeba někdo z našich Slováků v Košicích rozhodne

Liberecký David Pavelka (uprostřed) v souboji s teplickými fotbalisty Admirem Ljevakovičem (vpravo) a Egonem Vůchem. | foto: ČTK

17 2014
Košice (Od našeho zpravodaje) - Je mu teprve třiadvacet, přesto by měl záložník David Pavelka patřit k hlavním tahounům fotbalistů Liberce v Evropské lize. „Někteří zkušení hráči odešli a někdo za to vzít musí, takže se téhle odpovědnosti určitě nezříkám,“ říká hráč, o kterého se po minulé sezoně zajímala Sparta či Jablonec.

Jste na roli lídra připraven?
Nevím, jestli jsem připraven, ale je pravda, že spoluhráči ke mně přistupují jinak než před rokem. Jsou tady hráči jako Rajnoch a Jarolím, kteří toho už hodně zažili a mají v kabině co říct, třeba i za trenéra. Takoví jsou potřeba. Já jsem ještě mladý, ale cítím, že někteří mě už berou jako větší osobnost týmu a budu se do toho chtít zapojit. Uvidíme, jak se to povede.

Co víte o Košicích, na jejichž hřišti v Evropské lize začínáte?
Abych pravdu řekl, moc toho není. Dostaly se do Evropy přes slovenský pohár a budou své působení určitě chtít prodloužit.  Neznám tam ale osobně žádnou individualitu, takže moc nevím, co čekat. Samozřejmě vím, že Košice trénuje Radoslav Látal, ale hrál jsem proti němu asi jen ve druhé lize, kde tehdy trénoval. Jdeme do zápasu v Košicích s pokorou, ale určitě jsme favoriti. Snad to zmákneme nějak rozumně. Vloni jsme došli v Evropské lize daleko, nabrali jsme zkušenosti, snad je zúročíme.

Role favorita pro vás v Evropské lize není obvyklá. Jak se s ní vyrovnáváte?
Už vloni jsme jeli do Rigy jako favorité a jak to tam potom dopadlo... Nakonec to pro nás byl asi ten nejhorší soupeř z celé evropské soutěže. Teď se s tím proto musíme popasovat líp. Určitě bude potřeba v Košicích neinkasovat. V přípravě jsme dostávali docela hodně gólů, na to si musíme dát velký pozor.

Pod trenérem Šilhavým jste v Evropě hráli dost defenzivně. Dá se něco podobného očekávat i letos?
To je těžká otázka. V poslední době jsme lehce nacvičovali blok, takže možná budeme hrát trochu opatrněji a nebudeme tolik presovat jako pod trenérem Vavruškou ke konci minulé sezony. Ale těžko říct. Herní styl trenér Slovák přizpůsobuje podle soupeře. V přípravě se to hodně měnilo, sestava se točila.

Sestava se přes léto hodně obměnila. Je hodně znát nesehranost týmu?
Ti hráči, kteří přišli, jsou už zkušení. Zrovna tyhle věkové řady nám doteď v týmu chyběly. Nějaký týden to asi ještě potrvá, ale posily mají takovou kvalitu, že by si to mohlo sednout rychle.

Jaká bude v Košicích vaše role v týmu?
Těžko říct. Každý zápas jsem doteď hrál něco jiného, takže uvidíme, jestli nastoupím z kraje hřiště nebo ve středu. Kam mě trenér dá, tam budu bojovat. A když se nebude dařit fotbalově, tak to aspoň odjezdím. Po minulé sezoně se ode mě samozřejmě čekají góly. Já si to uvědomuju a chci v útoku týmu pomoct.

V ofenzivě máte nového kolegu Ďubka ze Slovenska. Jak se vám s ním hraje?
On je hodně útočný hráč a levák. Doteď jsem ho vůbec neznal, ale je vidět, že je to veliký fotbalista, má i dobrou střelu. Mohl by nám pomoct s ofenzivou, která nám v minulé sezoně dělala obrovské problémy. Spolupráce s ním by mi mohla sedět.

Na jaře jste vstřelil sedm ligových gólů. Neupletl jste si tím na sebe bič?
Jasně, že upletl. Góly dát umím a ke konci sezony jsem měl štěstí, předtím zase vůbec ne. Bylo to ode zdi ke zdi. Teď by to mohl být nějaký zlatý střed.

Máte v týmu řadu Slováků včetně obou trenérů. Je to v souboji se slovenským týmem výhoda?
Doufám, že ano. Budou mít motivaci se ukázat a třeba někdo z nich rozhodne.

V létě o vás měl zájem Jablonec nebo Sparta. Jak jste to prožíval?
Všechno to úplně utichlo, nabídka pro Liberec nebyla atraktivní a pro mě to skončilo. Navíc jsme se už ke konci minulé sezony, kdy už byly nějaké náznaky, bavili se sportovním ředitelem Honzou Nezmarem a bylo řečeno, že i kdyby se můj odchod měl řešit, tak až po vystoupení Liberce v Evropě. Poháry jsou pro Liberec důležité a já bych mu v nich chtěl pomoct.Najdete na iDNES.czmobilní verze