Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liberecký lídr Pavelka: Ve Splitu nás čeká peklo, snad ho utišíme

Radost libereckého Davida Pavelky | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

26 2015
V úterý dostal poprvé v životě pozvánku do reprezentace. Ve čtvrtek může slavit další úspěch - postup do základní skupiny Evropské ligy. Kapitán libereckých fotbalistů David Pavelka však před odvetou v chorvatském Splitu nepropadá euforii, i když si tam Severočeši vezou nadějný výsledek 1:0 z domácího zápasu.

„Je to pořád otevřené a vůbec bych nás nefavorizoval. Hajduk má svou obrovskou kvalitu,“ tvrdí Pavelka. „Nerad bych, aby fanoušci podlehli dojmu, že tam jedeme s nějakým velkým náskokem. U nás Chorvati ukázali jen zlomek toho, co umí. Respekt pořád máme.“

Ale postup je blízko, souhlasíte?
Blízko je, ale na druhou stranu jsem rád, že první zápas skončil 1:0. Není to nějaký super výsledek na to, abychom se uspokojili. Musíme hrát naplno a nepolevit. Věřím, že máme sílu na to, abychom tam dali gól, a tím jim znemožnili odpověď. To je cesta k úspěchu.

Čekáte od Hajduku jiný výkon než v Liberci, kde hlavně bránil?
Určitě. Víme, že doma předvádějí diametrálně jinou hru s vysokým napadáním a jdou do zápasu od začátku do konce. Samozřejmě divácká kulisa, která bude na stadionu, jejich snaze jen přidá. Dá se čekat, že my nebudeme tak aktivní jako doma a budeme hrozit spíš s brejků. Myslím, že domácí se budou od začátku snažit vyvinout co největší tlak.

Na vyprodaném splitském stadionu vás čeká pětatřicet tisíc temperamentních fanoušků. Jste na to připraveni?
Na to se asi úplně připravit nedá, ale těšíme se. Jestli je nějaký strašák, tak spíš okolo takových věcí, jako že se nás fanoušci chystají rozhodit na hotelu a podobně.

Máte takové signály?
Ano. Oni to ve Splitu dělají často, že nenechají soupeře před zápasem vyspat a chodí dělat rámus před hotel. Čekáme, jestli to nezkusí i na nás.

Dá se bouřlivá kulisa, která vás čeká, k něčemu přirovnat?
Vůbec si to neumím představit. I ve skromném počtu, ve kterém byli chorvatští fanoušci U Nisy, kolikrát dokázali přehlušit celý stadion. Bude to peklo, ale doufám, že po závěrečném hvizdu utichne. V takové atmosféře jsem každopádně ještě nikdy nehrál. V Evropské lize byla nejlepší kulisa v německém Freiburgu, kde fotbalem taky žijí, ale tam se to drží v nějaké normě a navíc tam byla asi půlka diváků, než čekáme ve Splitu. Tohle bude úplně jiná liga.

Jaký význam má postup do Evropské ligy pro klub?
Samozřejmě je tady víc faktorů - sportovní úspěch i finanční stránka. V případě úspěchu by se sezona odvíjela úplně jinak. Cítíme, že jsme blízko, ale žádná předčasná euforie není na místě.

Nerozhodí vás myšlenky na reprezentaci, kam jste dostal poprvé pozvánku?
Doufám, že to pro mě bude dobrý impulz a naopak mi to pomůže. O národním týmu jsem nikdy vážně neuvažoval, i když nějaké spekulace byly. Je to samozřejmě krásné, nejvíc, co fotbalista může dosáhnout. Těším se na to, ale budu na to myslet až po zápase ve Splitu.Najdete na iDNES.czmobilní verze