Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z Istanbulu do Istanbulu. Naplní se Limberského pohárový osud?

František Rajtoral (vlevo, po boku Davida Limberského) na cestě do portugalské Coimbry | foto: Jaromír Pech, MAFRA

13 2013
Istanbul (Od našeho zpravodaje) - Třicet tisíc lidí Besiktase Istanbul křičelo nadšením. Fanoušci si sundali černobílé šály, divoce je roztočili nad hlavami a Davidu Limberskému tím v 52. minutě mávali na rozloučenou. Plzeňský obránce byl po druhé žluté kartě vyloučený a smutně se šoural ze hřiště. "Neměl jsem být tak hrrr. Nechal jsem se strhnout," omlouval se před třemi lety.

Tehdy v srpnu 2010 se nechala strhnout celá Plzeň. Měla sice ryzí nadšení a útočné choutky, ale byla nezkušená, zbrklá a lehce naivní. Při pohárové odvetě v Istanbulu dohrávala bez dvou vyloučených, padla jednoznačně 0:3 a skončila.

Střih! Posuňme se v čase do 13. března 2013. Plzeň má za sebou přes třicet pohárových zápasů, pomalu platí za fotbalového mazáka a dnes znovu nastoupila do letadla směr Istanbul. Ve čtvrtek pozdě večer se postaví proti Fenerbahce v odvetném osmifinále Evropské ligy. "Dobře si uvědomuju, co je ve hře a jak složité bude dostat se dál," říkal Limberský tentokrát.

Fenerbahce - Plzeň

Odveta osmifinále Evropské ligy Ve čtvrtek v 21:05

Z Istanbulu do Istanbulu. Právě o tom plzeňský tahoun přemítal, když se vracel do míst, kde už jednou byl - a neuspěl. Jaký bude jeho osud nyní?

Aby se plzeňský kruh neuzavřel, musí mužstvo vymazat ztrátu 0:1 z prvního utkání. Ale k tomu se s Davidem Limberským ještě dostaneme...

"Navzdory tehdejší porážce mám na Turecko příjemné vzpomínky. S Plzní jsme poprvé zjistili, jak chutnají evropské poháry. V prvním zápase proti Besiktasi jsem dal gól, což u mě není častý jev, a pak jsme zažili fantastickou i pekelnou atmosféru. Už při rozcvičení jsme koukali s otevřenou pusou a při zápase jsme se přes ten šílený hluk neslyšeli na dva metry," vzpomínal.

"My de facto nemáme co ztratit. Jedno je ale jisté: i kdybychom nakonec nepostoupili, musíme podat výkon, za který se nebudeme stydět."
David Limberský

Ve čtvrtek budou kulisy úplně jiné. Stadion Fenerbahce se promění v oázu ticha. Turecký klub je v trestu kvůli výtržnostem fanoušků a druhý domácí zápas po sobě musí hrát bez diváků. "Na jednu stranu nás štve, že přijdeme o výjimečný zážitek, ale zároveň by nám to mohlo přijít vhod. Kéž by," doufal Limberský.

On sám je odhodlaný nechat na hřišti duši. Chce pomstít spoluhráče, kterým při prvním utkání nemohl pomoci. Byl totiž v karetním trestu, takže jen nervózně poposedával na tribuně. Odtud viděl suverénní výkon soupeře a nezvykle lopotnou Plzeň. "My teď prostě nejsme v top formě, na kterou jsme zvyklí. Chybí nám lehkost. Zato Fenerbahce jede na vlně. Skoro si říkám, že bychom je z té vlny klidně mohli sfouknout dolů, nebo ne?"

Aby se to Plzni podařilo, musí na prázdném stadionu vyhrát. Jen v případě vítězství 1:0 by se prodlužovalo dvakrát patnáct minut. "My de facto nemáme co ztratit. Ale jedno je jasné: i kdybychom nakonec nepostoupili, musíme podat výkon, za který se nebudeme stydět."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze