Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Našel se viník. Ke španělskému gólu se přihlásil Lafata

KLÍČOVÁ SITUACE. David Lafata je o krok pozadu za Piquém (vpravo v červeném), který dává vítězný španělský gól. Petr Čech je bez šance. | foto: AP

15 2016
Tours (Od našeho zpravodaje) - Téměř minutu trvala akce, která připravila český tým o bod z úvodního zápasu na Euru. Nebyl to žádný fígl nebo lstivý signál. Trochu shoda náhod. Roh nakrátko z levé strany, přenesení hry doprava, pak centr - a vypadá to dobře. Nikdo ze Španělů se k míči neprotlačí, zato obránce Juanfran si nadává, jak přihrávku pokazil. Kapitán Rosický v krkolomné pozici odkopává.

Jenže pak se balon vrací do strany k Iniestovi, který situaci vyhodnotí geniálně. Místo nekonečných přihrávek vrací míč před branku, kde vyplave Gerard Piqué a hlavou srazí české naděje k nule.

Za pár desítek vteřin je hotovo.

Česko - Španělsko 0:1.

Bod, na který Vrbův tým dřel celý zápas, je v tahu.

Proč? Co bylo špatně? Kdo v osudové chvíli nestíhal?

Tenhle rébus řešili fanoušci na stadionu, v hospodách, u televize i v internetových diskusích. A ten, na kterého řada z nich ukázala jako na viníka, se v úterý přihlásil sám. Bez vytáček. Střídající útočník David Lafata vzal zodpovědnost na sebe.

Fotogalerie

Rozhodující moment zápasu

„Piquého jsem měl při standardce hlídat já,“ nevymlouval se. „Při rohu jsem si ho držel. S odkopem z vápna jsem šel ven, a když letěl balon zpátky, už jsem se k němu nestačil znovu stáhnout.“

Sebereflexe se cení. Ale opravdu nese Lafata na gólu celou vinu?

Situace byla dost nepřehledná a ani hráči si hned po zápase nebyli jistí, kdo přesně měl v dané chvíli Piquého střežit a nepustit.

„Nevím, kdo ho v tu chvíli měl v tom prostoru hlídat. Každopádně hloupý gól,“ litoval stoper Tomáš Sivok. „Někdy je to i o štěstí. Špatně našlápnete – a už soupeře nezachytíte.“

Hlavní komplikací pro Čechy bylo, že v šestnáctce zůstali i po ubráněném rohu oba španělští stopeři. Zatímco standardní situace tým brání osobně, po nich přepíná na zónovou obranu. V první chvíli se mohlo zdát, že už bezprostřední nebezpečí nehrozí, proto Lafata soupeře pustil z dohledu.

„Bylo to trochu nepřehledné, ale Piqué byl pořád můj hráč,“ uznal sparťanský střelec. „Myslel jsem si, že to Španělé zase budou obehrávat nakrátko, jenže Iniesta to dal hned zpátky. A pak mi ten krok chyběl.“

Krizové situaci se možná dalo předejít jinak – kdyby pravý bek Kadeřábek rychleji vystartoval proti Iniestovi a nenechal ho odcentrovat. To se však nestalo, a tak vyniklo Lafatovo vteřinové zaváhání.

Milimetrová přihrávka prošedivělého španělského hrdiny rozhodla. Piqué se na chvíli trhl od Lafaty a mazaně vběhl do prostoru mezi stopery. „Ještě si to rozebereme u videa. Ale je to asi jasné,“ povzdechl si český útočník.

Dostane ještě šanci, aby svou chybu odčinil?Najdete na iDNES.czmobilní verze