Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nenapadlo by mě, že kluk z Olešníku bude fotbalistou roku, řekl Lafata

David Lafata s partnerkou na vyhlášení ankety Fotbalista roku | foto:  Michal Šula, MAFRA

30 2015
Góly střílel v lize i v pohárech, získal titul, po letech se propracoval do základní sestavy reprezentace. A životní rok vynesl sparťanskému útočníkovi Davidu Lafatovi životní poctu: v neděli převzal trofej pro českého fotbalistu roku.

„Vždycky jsem sice říkal, že individuální ceny moc nemám rád, ale téhle si obrovsky vážím. Když vidím všechna ta jména hráčů, kteří vyhráli v minulosti... Nikdy by mě nenapadlo, že kluk z Olešníku bude fotbalista roku,“ říkal Lafata, když po slavnostním večeru usedl před novináře.

Bylo vidět, jak moc ho ocenění těší. A dojalo i jeho manželku, která při vyhlášení triumf oplakala. „Stejné to bylo, když jsme se Spartou vyhráli titul. To brečely i děti,“ usmíval se Lafata, sparťanský kapitán.

Fotbalista z české ligy naposledy vyhrál v roce 1995. Čím to, že se to letos po takové době znovu povedlo?
To je spíš otázka na ty, kteří hlasovali. Ale nekonalo se mistrovství Evropy, na světovém šampionátu jsme nebyli, takže všechno se točilo kolem ligových soutěží. Se Spartou jsme vyhráli všechno, co se dalo, tohle je asi takové vyústění.

Krásné vyústění, ne? Splněný fotbalový sen.
Já jsem takový sen ani nikdy neměl, neodvážil jsem se o něčem takovém snít. V dětství má člověk plno představ: přál jsem si hrát za Spartu, za národní tým, vyhrát ligu. Ale tohle... Ani v minulém roce, kdy se mi dařilo, jsem o tom neuvažoval.

V posledních šesti ročnících anketu vždy ovládl Petr Čech. Jaké to je, předstihnout takového hráče?
Ani nevím, co na to říct. Nejen Petr Čech, ale i ti ostatní vítězové... Zařadit se mezi ně, to by mě prostě nikdy nenapadlo.

Neříkáte si, že pro hráče z velkých evropských klubů řada zúčastněných hlasuje, i když třeba tolik nehrají? Že pro fotbalisty z české ligy je o to těžší uspět?
Když je někdo v takovém top evropském týmu, jako je třeba Chelsea nebo Arsenal, je tam zaslouženě. A my jsme tady v české lize asi taky zaslouženě (smích). V tom je ten rozdíl.

Na cenu pro fotbalistu roku jste poprvé dosáhl ve třiatřiceti letech. To se povede taky málokomu...
Říkal jsem, že kdybych to věděl v lednu, tak jsem to už zapíchnul, abych končil na vrcholu. Takhle asi budu ještě chvilku hrát. Ke všemu jsem přišel až v pozdějším fotbalovém věku, ale o to víc si to užívám a jsem za to rád.

Na pódiu jste musel absolvovat krátký test z mysliveckého názvosloví. Byl jste na něj připravený?
Ne, překvapilo mě to. Jsem rád, že jsem to věděl, ani jsem nad odpověďmi moc neváhal. Spíš jsem se to snažil vysvětlit nějak srozumitelně a spisovně.

Už tušíte, co teď bude následovat? Jak se bude v Jižních Čechách slavit?
No, to uvidíme. Z domova žádné zprávy nemám, telefon jsem měl vypnutý. Tak třeba někdo napíše.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze