Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěch je návykový, chci ho zopakovat, řekl sparťanský kouč Holoubek

29 2016
Záskok? Šestatřicetiletý kouč David Holoubek si v roli provizorního trenéra fotbalové Sparty počínal suverénně. Uprostřed bouřícího stadionu temperamentně koučoval, dvakrát operativně přeskupil sestavu kvůli zraněným hráčům a nakonec oslavil vítězství na Interem Milán v Evropské lize 3:1.

„Dááávid Holoubek!!!“ Diváci po utkání vyvolávali jméno dočasného trenéra, ale ten nechal děkovačku hráčům. Z dálky pokynul tribunám, ale zůstal u lavičky a diskutoval s kolegy.

„Zažívám příjemné pocity, těžko se to popisuje,“ říkal na tiskové konferenci a rozdával úsměvy na všechny strany. „Musím říct, že to je to hodně návykové, chtěl bych to opakovat.“

Zadání? Dva zápasy. Zatím

Holoubkův momentální kontrakt u A-týmu Sparty se právě nachází ve své polovině. „Zadání od vedení klubu jsem dostal na dvě utkání. S Interem, a pak v neděli v Brně," řekl úspěšný debutant a na otázku, jak by se mu líbilo angažmá prodloužit, dodal: „Nechme tomu čas po zápase v Brně."

Jak hodlá udržet čtvrteční výkon do neděle? „Kdybyste se mě zeptal, jak to jsem schopen zvládnout s dorostem, tak bych vám to jasně a rázně popsal, ale tady si počkám do zítra. Rozebereme si dnešní utkání a půjdeme po chybách, abychom se jich vyvarovali. Tím uzavřeme Inter a budeme se chystat na Brno. Pojedeme tam vyhrát a nemám strach, že bychom neměli uspět."

Má za sebou nečekanou a velmi úspěšnou premiéru. Po nedělní prohře v derby se Slavií skončil trenér Zdeněk Ščasný. Než se najde náhrada, svěřilo vedení klubu přípravu asistentům. Při utkání dostal hlavní slovo ten nejmladší z nich: David Holoubek.

„Byl jsem hozený do vody a zkoušel jsem plavat,“ glosoval svoji roli bezprostředně po utkání. „Dneska to vyšlo, zaplavali jsme celkem dobře.“

Těžkou situaci, ze které musel Holoubek „vyplavat“, ještě podtrhly zdravotní komplikace. Dočasný trenérský tým se musel obejít bez šesti zraněných zkušených fotbalistů.

Holoubek, jehož hlavní úvazek je trenér staršího dorostu, neváhal nasadit mladé fotbalisty. Ve čtyřčlenné záloze byl nejstarší Frýdek, jemuž je 24 let. Doplňovali ho jedenadvacetiletí Holzer s Čermákem a dvacetiletý Sáček. „Rád pracuji s mladými hráči a nemám strach je dát do těžkých zápasů. Znám je a vím, co umí,“ řekl kouč.

Mladý generál velel mladému vojsku velmi temperamentně. Na lavičce neposeděl. Většinou stál na kraji technické zóny a usilovně koučoval. Rozmáchlými gesty posílal hráče do správných pozic. Před odkopem od brány například zavelel týmu, aby zúžil hřiště a natlačil se na pravou polovinu, a pak ještě naznačil gólmanovi, kam přesně by měl rozehrát.

„Viděli jsme Inter v několika zápasech a vyhodnotili jsme si, že kdybychom hráli aktivně vepředu, tak je zrychlíme, a bude to nebezpečné. Chtěli jsme hrát z bloku, být pasivní a ve středu hřiště míče s maximální agresivitou zachytávat. To se nám dařilo a chodili jsme do rychlých protiútoků,“ popsal Holoubek.

Fotogalerie

Občas si k lajně zavolal některého z hráčů, aby mu předal pokyny. Třeba Holzer si od něj vyslechl, že má hrát odvážněji: „Pobídl jsem ho, aby se nebál a víc se nabízel dopředu.“

Jen v 66. minutě, když přišel na pohovor kapitán Dočkal, nešlo o individuální radu. Zraněného štítového záložníka Frýdka právě pokládali na nosítka a do hry se chystal ofenzivní Juliš. Kouč musel přeskupit mužstvo.

A o chvíli později ještě jednou. To když za zraněného obránce Michala Kadlece posílal do hry útočníka Pulkraba. „Měl jsem dopředu připravenou strategii střídání, ale nakonec na ni vůbec nedošlo. Musel jsem reagovat na situaci, byla to pro mě vysoká škola střídání.“

Proměny sparťanské sestavy

Začátek zápasu: Koubek - Karavajev, Mazuch, Holek, M. Kadlec - Čermák, Frýdek, Dočkal, Sáček, Holzer - V. Kadlec.

Závěr zápasu: Koubek - Karavajev, Mazuch, Holek, Holzer - Juliš, Dočkal, Lafata, Sáček, V. Kadlec - Pulkrab.

Sparta zažila nečekanou proměnu. Čtyři dny po propadáku v derby přehrála italský velkoklub. „Věřil jsem, že jsme schopni jim konkurovat, ale o výhře jsem skutečně přesvědčen nebyl,“ přiznal mladý trenér. „Věděl jsem, že výkonem na hranici možností budeme schopni je potrápit.“

Čím Spartu proměnil? „Spíš se sešly okolnosti. Měli jsme jen dva tréninky, ale hodně jsme zapracovali na defenzívě, kluci uvěřili, že to je správná cesta. Jsem emotivní, rád hráče burcuji, a to i v kabině před zápasem, tak snad to na ně dobře zapůsobilo.“

David Holoubek si svoji první velkou tiskovou konferenci užíval. Dokonce vyprávěl historku, že se mu zdál sen, jak Václav Kadlec vstřelil hattrick. „On mi pak řekl, že hattricky neumí, že dá vždy jen dva góly. A to pak i potvrdil,“ smál se kouč.

Nakonec však debaty o osobním úspěchu rázně utnul: „Není to o Holoubkovi. Chci, aby si diváky na svoji stranu zpátky získala Sparta, to je důležité. Dnešním zápasem jsme k tomu snad přispěli, kabina úspěch strašně moc potřebovala.“Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze