Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Před penaltou radil i Matějovský. Ale Bičík věděl: hlavně zůstat stát

29 2015
Moskva (Od našeho zpravodaje) - Celé jaro ztratil kvůli zranění, v brance ho spolehlivě nahradil Marek Štěch. Ale teď je sparťanský gólman David Bičík zase za hrdinu. Na jeho vousaté tváři hrál úsměv poté, co chycenou penaltou a skvělým výkonem pomohl proti CSKA Moskva k remíze 2:2 - velice nadějnému výsledku pro odvetu 3. předkola Ligy mistrů.

Penalty, to je vaše oblíbená disciplína, že?
Myslím, že mám docela dobrou úspěšnost. Statistiku si sice nevedu, ale za posledních pět let jsem jich chytil docela dost. Něco během angažmá v Turecku, taky loni ve Zwolle...

A teď i v Moskvě. Co rozhodlo, že jste při pokusu Natcha za stavu 1:1 skočil na správnou stranu?
Dostal jsem před zápasem od trenéra brankářů pana Srníčka flashku, na které bylo sestříhaných šest sedm posledních penalt, které Natcho kopal. Z toho jsem poznal, že do poslední chvíle čeká, co udělá gólman: jestli půjde napřed, nebo tam bude tancovat. Proto jsem zkusil zůstat stát co nejdéle, i když jsem věděl, že většinou kope doleva. Zkusil jsem ho prostě rozhodit, abych nepadal zbytečně a nedal mu šanci.

Před penaltou vám radil i Marek Matějovský. Co říkal?
To samé, co jsem vypozoroval: Zůstaň stát! Z toho, co jsem viděl, Natchovi gólman snad ani jednou nevystihl směr, on má v ruské lize hodně dobrou bilanci. Ale je fakt, že tentokrát to zároveň kopnul špatně. Já jsem stál a na poslední chvíli riskl levou stranu, což vyšlo.

Fotogalerie

Bude to vaše nejdůležitější chycená penalta?
Kéž by byla! Uvidíme po druhém zápase. Může se stát cokoli, asi sami jste viděli, že když si to začali strkat před naším vápnem, těžko jsme to chytali. Měli jsme i kliku, že míč párkrát neprošel nebo to obránci na poslední chvíli ukopli. Čeká nás asi doma velký kolotoč.

Jak moc zápas ovlivnil mokrý trávník? Během utkání se spustil déšť, i když ne tak silný, jako při pondělním tréninku.
Bylo to docela v pohodě, protože před zápasem nepršelo. Zato ten trénink... To byla jedna velká louže a ani nemělo smysl hrát tu hru, co jsme tam hráli. Bylo to nic, jen jsme se koupali ve vodě. Jinak mi ale déšť nevadí a i tentokrát tomu prospěl, hrálo se rychle, což máme rádi. Doma si často necháváme trávník kropit. Dá se pak hrát rychlý kombinační fotbal, což je pro nás dobré. Ale pro CSKA taky, bylo pak složitější bránit jejich hru. Jenže my nejsme tým na nakopávání dlouhých balonů. 

Možná i díky počasí bylo plno šancí na obou stranách. Měli jste blíž k výhře, nebo k porážce?
Já jsem rád za bod. Byla tam penalta, oni měli další šance, ale my pak taky. Ve finále je výsledek asi spravedlivý.

Teď jste díky němu ve výhodě.
Hrajeme doma, takže to výhoda být může. Ale CSKA je tak silný tým, že je jim jedno, jestli hrají doma nebo venku.

Říkal jste, jak moc vás Liga mistrů láká. A že už na ni ve čtyřiatřiceti moc času nemáte...
No, taky dělám všechno pro to, abychom se tam dostali.Najdete na iDNES.czmobilní verze