Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dánští příznivci prožili zklamání

15 2002
Kodaň - Obrovské zklamání dnes při osmifinálovém utkání fotbalového mistrovství světa mezi Dánskem a Anglií prožili příznivci skandinávského týmu, kteří přišli do centra Kodaně v naději na úspěch zhlédnout zápas na obří obrazovce. Navzdory deštivému počasí se na Radničním náměstí shromáždilo několik stovek věrných dánských fanoušků. Pozorovatelům vzrůstajícího napětí Dánů vůči přistěhovalcům neušlo, že s oděvy a vlajkami v dánských barvách červené a bílé sem přišla i řada zdejších arabských a afrických přistěhovalců.Dále čtěte: Angličané měli vystaráno už před přestávkou

Oni i ostatní však drželi palce marně. První anglický gól již v páté minutě utkání všem vyrazil dech, druhý o necelých dvacet minut později je znechutil a třetí těsně před přestávkou způsobil, že mnozí z fandů ještě před začátkem druhé půle z náměstí zmizeli a odspěchali domů.

Povznášející pocit, který Kodaň naplnil po vítězném utkání s Francií a postupu do osmifinále právě na účet mistrů světa, se již nebude opakovat. Dánští fotbalisté jeviště světového fotbalového festivalu opustili.

Smutek tu kupodivu zavládl i mezi řadou Švédů, kteří to do centra Kodaně mají z jihošvédského města Malmö jen dvacet kilometrů. Podle průzkumů Švédské televize, která zápas přenášela, drželo 57 procent fotbalumilovných Švédů palce "severským bratřím" Dánům a jen 43 procent přálo vítězství Angličanům, třebaže Anglii trénuje velmi populární švédský trenér
Sven Göran Eriksson.

Kodaňské hospůdky, překypující po minulých zápasech superlativy a optimismem, působily dojmem prázdnoty a smutku. To jen na veselí se přece pije pospolu a nahlas, vysvětlovali mnozí. Na žal si i spousta Dánů, jejichž země v českém úsloví dala žízni jméno, připije raději v ústraní.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze