Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Víc respektu, nabádá novinář z Dánska, kde trenéry neodvolávají

Ač Michal Bílek dovedl český tým až do čtvrtfinále Eura 2012, přesto si fanoušky nezískal. | foto: Reuters

26 2013
Coby fotbalisté zářili oba. Morten Olsen reprezentoval Dánsko téměř 20 let, Michal Bílek byl hlavní postavou československého týmu při cestě na mistrovství světa 1990. Jenže zatímco Olsena si doma váží i jako kouče, na Bílka od českých fanoušků srší nenávist.

"Máme víc respektu. Žádat výměnu trenéra po čtvrtfinále Eura je až chorobné," říká dánský novinář Martin Davidsen, jenž píše pro magazín Tipsbladet.

Olsen, jenž v pátek připravil Bílkovi výprask 0:3, je u dánské reprezentace takřka 13 let. Během nich ustál neúspěchy v kvalifikacích - tým nedovedl na mistrovství světa 2006 ani o dva roky později na Euro. Na lavičce zůstal i navzdory sérii osmi zápasů bez výhry, kterou završil potupnou porážkou v Makedonii.

Dánský novinář Martin Davidsen.

Novinář Martin Davidsen

To v Česku by trenér padl rozhodně a možná by se měnil i dvakrát. V Dánsku ne?
Olsen byl samozřejmě také pod velkým tlakem. Tohle je stejné všude: když se vítězí, vládne euforie. Ale jak se nedaří, hned je zle. Některá média psala, že pokud Česko neporazí, tak by měl skončit a od týmu odejít.

A kdyby prohrál, skončil by skutečně?
Nevěřím tomu. Olsen je dost sebevědomý trenér a hodně by překvapil, kdyby sám od sebe rezignoval. Ani si nemyslím, že je správné vyměnit trenéra během rozjeté kvalifikace. Olsen by určitě pokračoval dál.

CO ZMĚNIT? Trenér Michal Bílek se od postranní čáry marně snaží změnit

Zatímco Michal Bílek slyší výzvy k odchodu snad od chvíle, co české mužstvo převzal...

Morten Olsen

... Morten Olsen vládne lavičce dánského týmu už od roku 2000 a končit se rozhodně nechystá.

Přitom u mužstva je už třináct let a zažil také neúspěchy.
Ještě nikdy se nestalo, že by trenéra dánské fotbalové reprezentace odvolali.

Vážně nikdy?
Chápu, zní to bláznivě, ale je to tak. Nikdy nebyl odvolán.

Jak je to možné?
Jsme prostě zvyklí na dlouhodobou práci, možná máme víc respektu. Navíc Olsen je výjimečná osobnost, všichni ho uznávají. I když je mu přes šedesát let, vyznává moderní trendy a pořád má týmu co dát. Svoji smlouvu určitě dodrží. Ale pokud teď nepostoupí s týmem na mistrovství světa, pak by už podle mě skončit měl.

Jeden proti šesti

Trenéři u dánského a českého týmu

Zatímco Morten Olsen vede dánský tým od roku 2000, na lavičce českého týmu stálo za tu dobu hned šest mužů. Byli to postupně Jozef Chovanec, Karel Brückner, Petr Rada, František Straka, Ivan Hašek a Michal Bílek.

U českého týmu se za tu dobu vystřídalo hned šest trenérů a takové přízni se těšil snad jen Karel Brückner v dobách své největší slávy.
Pamatuju si ho velmi dobře - starší muž, bílé vlasy. Ve čtvrtfinále mistrovství Evropy v roce 2004 nás porazil tři nula.

Ovšem také Brückner odešel, když na Euru 2008 nepostoupil ze skupiny. A leckdo chtěl už loni po mistrovství Evropy, aby Bílek skončil, přestože vyhrál skupinu a dovedl mužstvo do čtvrtfinále.
To mi přijde až chorobné. I když český tým nehrál dobře, tak měl výsledky. Vždyť postoupit mezi nejlepších osm týmů Evropy znamená pro zemi, jako je Česko nebo Dánsko, obrovský úspěch. Toho byste si měli víc vážit.

Jenže to se bohužel v Česku moc nenosí. Kritika fanoušků sílí a váš vytrvalec Olsen pátečním výsledkem Bílka možná odstřelil.
Osobně si myslím, že by to chtělo víc respektu.Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ MANAŽER PRO JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 32 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze