Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další srážku s Kollerem zvládnu, tvrdí slovenský stoper Škrtel

Martin Škrtel (vlevo) oslavuje gól se spoluhráčem Ďuricou. Budou se takhle Slováci radovat i v sobotu? | foto: Reuters

2 2009
Senec (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Když se naposledy potkali, létaly mezi nimi nenávistné pohledy, ostrá slova i nevybíravé kopance. Martin Škrtel a Jan Koller připomínali dva gladiátory, z jejich soubojů čišela zášť.

"Bylo to zajímavé," pousměje se slovenský stoper při vzpomínce na dva roky staré neshody s českým obrem. "Po zápase se hodně rozebíralo, že tam padla i nějaká ostřejší slova, ale to k velkému fotbalu prostě patří."

V sobotu se ti dva potkají zase. Ze Škrtela mezitím vyrostl hlavní pilíř slovenské obrany, hlavně on bude mít za úkol umlčet českou gólovou zbraň.

"Tehdejší zápas mi osobně vyšel, ale prohráli jsme. Pevně věřím, že teď se bude můj výkon opakovat, ale se šťastnějším výsledkem pro naše mužstvo," vyhlásil čtyřiadvacetiletý obránce Liverpoolu.

Když se jméno Jana Kollera objevilo v nominaci, rozebírali jste ho se spoluhráči víc než ostatní?
Ani ne. To spíš vy novináři jste rozbouřili hladinu kolem Kollera a Škrtela. My se soustředíme hlavně na sebe.

Koller je hodně specifický hráč, potkáváte v anglické lize někoho, ke komu byste ho přirovnal?
Je tam dost vysokých silových hráčů, ale Koller je na světě asi úplně jedinečný. Málokdy se najde takový hráč.

Asi není příjemné se srážet s takovým kolosem, že?
Mně to nevadí.

Nyní je Kollerovi už šestatřicet, může to mít nějaký vliv?
Uvidíme na hřišti. Teď hraje ruskou ligu, která je kvalitní, a fotbalové umění neztratil. Pořád může využít své fyzické dispozice. Možná neni tak pohyblivý, ale určitě bude nebezpečný.

Martin Škrteľ (vpravo)

Jak se dá bránit takový hráč?
Musíte se mu vyrovnat nebo spíš rovnou předčít v jeho přednostech. To je hra ve vzduchu, krytí míče, osobní souboje. V tom je třeba ho převýšit.

Sobotní zápas bude hodně důležitý a vyhecovaný, očekáváte nějaké provokace namířené proti vám, aby vás případně vyřadily ze hry?
Těžko říct, to není otázka pro mě. Ale v zápase půjde o hodně, můžeme vlastně Čechy vyřadit z kvalifikace, takže všichni použijí všechny zbraně, které budou moct. Uvidíme, s čím přijde Koller a s čím přijdu já.

Cítíte na sebe zvláštní tlak? Hodně se řeší, jak Škrtel pokryje Kollera.
Na hřišti nejsem sám. Není to souboj Škrtela s Kollerem, ale Slovenska s Českem. Bude záležet na kolektivním výkonu.

Druhým českým hrotem zřejmě bude Milan Baroš. Jaký typ útočníka vám dělá větší problémy?
Pro tak vysoké hráče, jako jsem já, jsou určitě nepříjemnější ti nízcí a pohybliví hráči. Tedy spíš Baroš. Ale ať už nastoupí kdokoliv, tak se s tím budeme muset vypořádat.

Slovenský reprezentační trenér Weiss upozorňoval, že zápas bude náročný po emoční stránce. Nemůžete s tím mít problém? Slováci jsou temperamentnější.
I když jsme všichni relativně mladí, tak snad už máme dost zkušeností z mezinárodních zápasů. Takže věřím, že si to v hlavě dáme do pořádku. Je třeba jít do zápasu zdravě vyhecovaný, ale ne přemotivovaný. 

Liverpool - Chelsea: Škrtel (vpravo) a AnelkaLiverpool - Aston Villa: hostující John Carew (vlevo) vs. domácí Martin Škrteľ

Vás sužovaly různé zdravotní problémy. Naposledy s čelistí. Jak jste na tom teď?
Problémy jsou minulostí. Dá se říct, že už jsem na bolesti zapomněl a do zápasu určitě půjdu. Pevně jsem věřil, že budu připravený, a jsem rád, že se to podařilo.

V jaké jste herní pohodě? Liverpool dostává nezvykle hodně gólů a vy jste se v posledním zápase nevešel do sestavy.
Co se dá dělat. Dva zápasy jsme vyhráli a dva prohráli, takže to mohlo být lepší. Ale pohoda mi nechybí.

Takový Tomáš Rosický nehrál už 19 měsíců. Co od něj čekáte, pokud v Bratislavě nastoupí?
Fotbalové věci určitě nezapomněl, ale rok a půl, kdy nehrál, je strašně dlouhá doba. Bude mu asi chybět zápasová praxe a kondice. Ale záleží na českých trenérech, jestli ho postaví.

Myslíte, že Česko povolalo Rosického i z psychologického hlediska, aby vám nahnalo strach?
Těžko říct, do českého mužstva nevidím. Ale když ho trenér povolal, tak s ním nějaké plány má. My se ovšem nechceme dívat na české mužstvo, díváme se sami na sebe. Chceme ukázat, že jsme momentálně lepší a máme na to Čechy porazit.

V čem je slovenský tým lepší než český?
Teď jsme ve skupině první a celé se to otočilo. Těžko hledat, v čem konkrétně jsme lepší, ale zvedl se celý slovenský fotbal, což se projevilo do kvalifikační tabulky.

FC Liverpool: Martin Škrtel a Jamie Carragher

Kdo je podle vás favoritem?
My jsme ve skupině první a Češi předposlední, takže papíroví favorité možná jsme. Ale všechno se rozhoduje na hřišti. My máme vše ve svých rukou. Doufám, že naši šanci chytíme za pačesy a přetavíme ji v postup.

Budete teď v jiné pozici než před jarním zápasem, který jste v Praze vyhráli dva jedna?
Předtím jsme prohráli v Anglii nula čtyři a dostali jsme facku, která nám asi pomohla, probrala nás a otevřela nám oči. V zápase s Čechy jsme chtěli ukázat, že zápas v Anglii byl jen ojedinělý přešlap. Teď zase chceme ukázat, že naše pozice v tabulce není náhodná a že jsme lepší než Češi. Chceme splnit sen nás všech i slovenských fanoušků, tedy dostat se na mistrovství světa.

Povzbudí vás hodně vyprodané Tehelné pole?
Určitě. Viděli jsme to už v mnoha zápasech, dokonce i v Česku, kde byla spousta lidí ze Slovenska a vytvořili nám téměř domácí atmosféru. Věřím, že na plném Tehelném poli bude atmosféra ještě lepší.

Stadion je ale hodně rozlehlý a otevřený, neuškodí to atmosféře?
Určitě není ideální, ale pro tento zápas je asi nejlepší. Podporu fanoušků budeme potřebovat a je to největší stadion na Slovensku, takže se na něj vejde nejvíc lidí.

Čím to je, že slovenský fotbal právě teď zažívá své nejlepší časy?
Za tím stojí víc aspektů. Povedlo se nám pár výsledků a někteří hráči se dostali do dobrých klubů v zahraničí, vlastně skoro všichni tady na srazu jsme legionáři. Atmosféra kolem fotbalu se zlepšila a projevilo se to i ve výsledcích.

Autor:


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze