Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři kruhy vedou k bezpečí

27 2000
B r u s e l - Bezpečnost 1,2 milionu fanoušků, očekávaných na fotbalovém mistrovství Evropy, bude zajišťovat 6500 pořádkových policistů, připraveno bude 3000 členů místních policejních oddílů a 3500 strážníků. Na místa průvodců (spotterů) bude v Belgii a Nizozemsku nasazeno 101 policistů v civilu. Tito neozbrojení muži mají doprovázet a orientovat tábory fanoušků. K dispozici budou mít jenom telefony a vysílačky a co do vlastní bezpečnosti se budou muset spolehnout na pořádkové policisty.

Na belgických a nizozemských hranicích budou obnoveny namátkové kontroly, jejichž cílem je zabránit hlavně "známým firmám" z Německa a Anglie dostat se na šampionát.

Povyk vzbudil belgický ministr vnitra Antoine Duquesne, když ve čtvrtek oznámil, že v azylových střediscích pro uprchlíky v Bruggách a Vottemu bude vyhrazeno 40 míst pro chuligány, kteří budou zatčeni pro porušování pořádku. Zástupci některých politických stran ministra kritizovali, protože tím nepřímo čekatele na azyl ztotožnil s kriminálními živly. Duquesne pak vysvětloval, že chtěl místa v azylových domech jenom pro cizince, kteří se budou snažit nelegálně dostat mezi fanoušky a kteří v centrech vyčkají na deportaci. Pro "klasické" výtržníky je přitom připraveno 4000 míst ve vazebních celách.

Belgická policie chce za každou cenu zmařit černý trh se vstupenkami a hodlá využít zákona, který umožňuje potrestat překupníka pokutou od 40 000 do čtyř milionů belgických franků, nebo vězením od šesti měsíců do tří let. Bezpečnost šampionátu je organizována ve čtyřech kruzích, z nichž ten vnitřní budou tvořit stevardi, kteří budou kontrolovat lístky a uvádět fanoušky na místa.

V druhém kruhu má působit hlavně pořádková policie, jež bude prověřovat lidi v přístupových koridorech. Ve třídícím okruhu budou fanoušci informováni a orientováni podle barev lístků. Od centra nejdál jsou panely, jež budou už na silnicích vzdálených od měst konání zápasů směrovat fanoušky na správná místa a k parkovištím.

Autor:


Témata: Anglie, Zákulisí
Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze