Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyměňte si klíče! V cizině se diví: To jsou v Česku samí Krejčí?

Ladislav Krejčí (vlevo) je jedním ze čtyř mužů stejného příjmení u české fotbalové reprezentace. | foto:  Michal Šula, MAFRA

1 2016
Kranzach (Od našeho zpravodaje) - Krejčí, kam se podíváš! V České republice připadá jeden člověk s tímto příjmením na 873 obyvatel. Ne tak ve fotbalové reprezentaci. V ní najdete hned čtyři Krejčí, seznamte se: Ladislav Krejčí, záložník. Karel Krejčí, asistent trenéra. Petr Krejčí starší, lékař internista. Petr Krejčí mladší, lékař ortoped.

„Je to trošku zvláštní, rarita. Když někdo zavolá Krejčí, tak se nás otáčí víc,“ popisuje Karel Krejčí. „Hned na první akci u reprezentace jsme se tomu smáli. Tolik Krejčích jsem zažil jen na rodinném srazu.“

Čtyři Krejčí v reprezentaci

Ladislav Krejčí, záložník (23 let)
V národním týmu debutoval tenhle smíšek s báječnou levačkou už v roce 2012. Na Euru ve Francii by měl patřit do základní sestavy. Ve Spartě měl výbornou sezonu

Karel Krejčí, asistent (47 let)
Bývalý ligový fotbalista, dlouholetý asistent Pavla Vrby. Vedle práce pro národní tým v této sezoně vedl i Plzeň jako hlavní kouč a ovládl s ní ligu. Po titulu však skončil, aby se mohl naplno věnovat reprezentaci.

Petr Krejčí starší, lékař (66 let)
K fotbalové reprezentaci přešel výřečný doktor od lyžařů. Jeho prvním turnajem bylo stříbrné Euro v Anglii. Po šesti zimních olympiádách ho k fotbalu přetáhl tehdejší šéf svazu František Chvalovský. Krejčího čeká šesté Euro, byl i na mistrovství světa 2006.

Petr Krejčí mladší, lékař (35 let)
Ortoped ve střešovické nemocnici. U reprezentance je od roku 2014, pracuje také pro Slavii.

Ten se koná jen v případě lékařů, otce a syna. Ladislav a Karel, to byla ještě před pár týdny mimo národní tým velká rivalita. První opora Sparty, druhý dovedl z postu kouče k titulu Plzeň. „S Láďou, i když je to sparťan, máme výborný vztah. Dokonce mi občas dá svůj reprezentační dres, abych mohl podarovat kamarády. A nemusím přešívat jméno,“ směje se Karel Krejčí.

Klasikou při srazech už je, že se recepčním na hotelech pletou jména. „A my si pak musíme měnit klíče od pokojů,“ vypráví Ladislav Krejčí. „Vždycky se tomu smějeme. Spíš bych čekal, že budou v reprezentaci čtyři Nováci nebo Novotní, a ne Krejčí.“

Ano, podle statistik je nejčastějším mužským příjmením v Česku Novák, následuje Svoboda, Novotný, Dvořák a Černý- Krejčí je až na 9. místě. Ve fotbalové reprezentaci ale vládnou, čehož si všimli i ve světě.

„V Kazachstánu se mě při kvalifikaci ptali: To jste v Česku samí Krejčí? Prý jestli nemáme na seznamu týmu nějak moc Krejčích,“ vzpomíná Jaroslav Dudl, technický vedoucí reprezentace.

Plzeňský trenér Karel Krejčí diriguje hráče od postranní čáry.

Karel Krejčí

Lékař národního mužstva fotbalistů Petr Krejčí s papíry, do nichž zapisuje...

Petr Krejčí starší

U týmu je už od památného Eura 1996 v Anglii. Stejně jako doktor Petr Krejčí, což je, co do postavy a projevu, nejvýraznější chlapík z celé čtveřice.

Vedoucí lékař interních ambulantních oddělení v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích je nejvyšší a také největší vtipálek. „Máme to tady srovnané podle velikosti. Ode mě po Láďu,“ říká 66letý lékař, jehož v roce 1995 přetáhl tehdejší fotbalový šéf František Chvalovský od lyžarské reprezentace.

S tou doktor Krejčí absolvoval šest zimních olympiád. Teď se chystá na sedmý velký turnaj s fotbalem, k němuž už neodmyslitelně patří jeho pronikavý hlas.

„Ale teď jsem se lekl, co jsem provedl. Uklidnil jsem se, až když jsem zjistil, že mi na asociaci dali výplatnici mého mladého,“ zavtipkoval Krejčí, který nezapomene pošťouchnout uznávaného fyzioterapeuta Pavla Koláře, jenž je v české výpravě rovněž – a má velkou zásluhu na tom, že by měl být kapitán Tomáš Rosický připravený v plné síle. „Je tady Dan Kolář plus docent Kolář. Naštěstí z mančaftu už vypadl mluvčí Jarda Kolář, jinak by nám Kolářové hodně konkurovali.“

Zatím jsou v menšině. Na Euru budou mít Krejčí převahu. A nejvíc ze všech bude jistě vidět záložník Ladislav Krejčí: „To jsem zvědavý, co v té Francii ušijeme...“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze