Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyři kluby žádají svaz. Vyhřívaný trávník nemají, hrozí jim stěhování

Takhle probíhalo budování vyhřívaného trávníku na brněnském stadionu na Králově Poli. Moderní trávník ještě nemají čtyři ligové kluby. | foto: Radek Miča, MAFRA

4 2009
Čtyři prvoligové fotbalové kluby žádají o výjimku, aby v příštím soutěžním ročníku mohly hrát v případě příznivého počasí na svých nevyhřívaných hřištích.

Pokud tuto výjimku od fotbalového svazu nedostanou, budou muset hrát domácí zápasy jinde.

Týká se to Bohemians 1905, Ostravy, střížkovského týmu Bohemians Praha a Kladna.

V červnu před dvěma lety Českomoravský fotbalový svaz schválil projekt "Stadiony 2012", podle něhož musely být na všech prvoligových stadionech vyhřívané trávníky už od soutěžního ročníku 2008/09. O rok později povinnost vyhřívaných ploch svazový výkonný výbor odložil s konečnou platností na ročník 2009/10.

Přesto dnes zástupci Bohemians 1905, Ostravy, Střížkova a Kladna žádají o výjimky.

Kdo žádá

o výjimku

Bohemians 1905 (mohli by hrát na Strahově)

Ostrava (mohla by hrát ve Vítkovicích)

Bohemians/Střížkov (mohli by hrát na Strahově)

Kladno (mohli by hrát na Strahově)

"Tyto výjimky může udělit pouze svazový výkonný výbor, tedy orgán, který v této záležitosti rozhodoval naposled," upozorňuje licenční manažer fotbalového svazu Stanislav Rýznar.

Je tedy nasnadě, že v tomto směru by měl rozhodovat až nový výkonný výbor, který vzejde ze svazové  volební valné hromady 27. června.

Ten totiž bude moci jakékoli verdikty současné nejednotné fotbalové exekutivy změnit.

Prvoligová mužstva licenci pro nejvyšší soutěž nedávno obdržela, přičemž Ostravští uvedli jako záložní variantu pro domácí zápasy stadion ve Vítkovicích, kde vyhřívaný trávník je. Bohemians Praha (Střížkov), kteří dosud hráli na Žižkově (kde však vyhřívaná plocha není), uvádějí jako náhradní domácí variantu pražský Strahov.

Zástupci Bohemians 1905 o možnosti hrát na Strahově jednají v těchto dnech.

Stanislav Rýznar"Dosavadní účastníci Gambrinus ligy licenční podmínky pro účast v nejvyšší soutěži splnili," potvrzuje Rýznar. "Pouze postupující Bohemians 1905 dostali prvoligovou licenci s podmínkami, které musí splnit přibližně do poloviny července. O Čáslavi, která se proti neudělení druholigové licence odvolala, se rozhodně v příštích dnech."

Ostrava chystá výstavbu nového stadionu, takže patnácti až dvacetimilionová investice do vyhřívaného trávníku na Bazalech by se tím pádem nevyplatila. Ostravští fotbalisté se tedy nejspíš na dobu neurčitou přesunou na stadion ve Vítkovicích, který prvoligové parametry splňuje, jak pokud jde o vyhřívanou plochu, tak o umělé osvětlení.

"Ale pokud to počasí dovolí, chceme hrát dál na Bazalech. Proto žádáme o výjimku," uvádí mluvčí ostravského klubu Igor Bruzl.

Mužstvo ze Střížkova, které domácí zápasy dosud hrálo na Žižkově, se od nového soutěžního ročníku přesune na strahovský stadion Evžena Rošického, kde je trávník vyhřívaný. Také střížkovské vedení však bude žádat o výjimku, aby v případě příznivého počasí mohl tým hrát dál na Žižkově.

Stadiony

fotbalový projekt

Podle projektu Stadiony 2012 musí být na všech prvoligových stadionech vyhřívané trávníky a umělé osvětlení. Právě vyhřívání je teď problém.

A vršovičtí Bohemians 1905? "Také jednáme se Strahovem," potvrdil ředitel klubu Lukáš Přibyl. "A také budeme žádat výjimku, abychom na Strahově museli hrát jen tehdy, kdyby na našem hřišti ve Vršovicích kvůli neregulérnímu terénu hrát nešlo."

Zbývají ještě dva současné kluby, kde vyhřívaný trávník nemají: Příbram a Kladno.

V Příbrami už je rozhodnuto, že vyhřívanou travnatou plochu vybudují během letní přestávky.

"Už jsme se do toho pustili a doufáme, že do začátku ligy bude vyhřívání hotové. Pokud by nový trávník přece jen nestačil narůst natolik, aby se na něm dalo hrát už koncem července, požádali bychom vedení ligy, aby naše mužstvo mohlo nový soutěžní ročník začít dvěma zápasy venku," říká první muž příbramského klubu Jaroslav Starka.

Dočká se kladenský stadion i na podzim podobné gólové radosti?Na kladenský klub dopadla světová ekonomická krize natolik, že dát dohromady částku kolem dvaceti milionů korun na vyhřívanou travnatou plochu je nad jeho síly.

"Upozorňovali jsme na to fotbalový svaz dopisem už na začátku roku. Z finančních důvodů si výstavbu vyhřívané hrací plochy dovolit nemůžeme a jako o záložní variantě budeme i my jednat se Strahovem," říká mluvčí kladenského klubu Miroslav Bureš.

"Ale zároveň požádáme o výjimku, abychom v letních a dalších příznivých měsících mohli hrát na svém kladenském stadionu. Na Strahov bychom pak šli jen v případě, že počasí by neumožňovalo náš trávník na ligu dobře připravit," uzavřel Bureš.

Co bude s Čáslaví?

Fanoušci fotbalistů Čáslavi. Dočkají se první ligy?Poněkud jiná je situace u Čáslavi, která si rovněž vybojovala postup do nejvyšší soutěže. V Čáslavi totiž netají, že práva na první ligu hodlají prodat jinému klubu. Nejčastěji se spekuluje o Slovácku a Hradci Králové.

"Ale pozor, tento prodej práv na soutěž nelze zaměňovat s licencí, která je nepřevoditelná. Podmínky k jejímu udělení bude muset splnit klub, který práva na první ligu odkoupí," upozorňuje Rýznar.

Nový ročník první a druhé ligy se bude losovat v pondělí 22. června. Tři dny předtím musí být na fotbalovém svazu přihlášky všech dvaatřiceti zainteresovaných mužstev.

"Já se do té doby budu muset sejít se zástupci klubu, který od Čáslavi koupí práva na první ligu," říká manažer Rýznar. "A probrat s nimi licenční podmínky, protože je jasné, že takovou koupí se tento klub zavazuje licenční podmínky pro první ligu splnit."Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

8

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 11 11 0 0 24:3 33
2. SK Slavia Praha 11 6 4 1 16:4 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. FC Slovan Liberec 11 6 2 3 16:11 20
5. AC Sparta Praha 11 5 3 3 12:7 18
6. FK Jablonec 11 4 5 2 17:11 17
7. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
8. FK Teplice 11 4 4 3 15:15 16
9. Fastav Zlín 11 4 2 5 12:16 14
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. FK Mladá Boleslav 11 3 2 6 14:19 11
12. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
13. MFK Karviná 11 2 2 7 9:16 8
14. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
15. Zbrojovka Brno 11 2 1 8 8:21 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze