Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cristianovi hrozí sekyrou v hlavě

Cristiano Ronaldo sedí na trávníku - Portugalský záložník Cristiano Ronaldo sedí na trávníku. | foto: Alex GrimmReuters

7 2006
Mnichov - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Snil o zlatu i vlastní slávě. Místo toho může být největším nešťastníkem mistrovství. Pro "geniálního sobce" Cristiana Ronalda může mít šampionát vážnější následky než pouze to, že s Portugalskem nedokráčel k titulu.

Přitom kdyby se na fotbal dalo dívat jako na vánoční stromeček, byl by mladý záložník na trávníku ozdobou. Krásně se na něj dívá, estetická hodnota je vysoká. Praktický užitek však většinou není žádný.

Platilo to i v prohraném zápase s Francií, byť v něm patřil Cristiano Ronaldo k nejlepším. "Hrál excelentně, ale Francouzi ho pustili jen do mála šancí," ocenil kouč poražených Luiz Felipe Scolari.

Francouzům se musela motat hlava, když Ronaldo rozkmital své hubené nohy. Co se týká techniky, nemá záložník ve světě konkurenci. Míč kontroluje i ve vysoké rychlosti.

Jeden moment ze semifinále: Ronaldo byl u levé autové čáry a bylo jasné, že musí jít kolmo podél ní, jinde nebyl prostor. Francouzský objev Ribéry mu hodlal zkřížit cestu, ale Ronaldo si lehce předkopl míč a utekl mu po předpokládané dráze tak hladce, až to bralo dech.

Záložníkovi je teprve 21 let, ale už dlouho se o něm mluví jako o muži s potenciálem světové star. Naplno rozsvítit se podle expertů měl právě v Německu. Pokazila to jako vždy předtím jediná věc: klička navíc.

Ve středu sice Ronaldo nenacházel pochopení pro své nápady u spoluhráčů, ale ani v semifinále si neodpustil zbytečné mazlení s míčem. Figo či Maniche se někdy tvářili kysele, když to "hračička" opět přehnal a celou akci zkazil.

I proto končí pro Ronalda šampionát trpce. "Zemřel mi sen," přiznal. Přitom to, že se nedostal do finále, pro něj může po mistrovství být tou menší nepříjemností.

V Anglii, kde hraje za Manchester, se spustila antironaldovská kampaň. Strhla se, když mladík ve čtvrtfinále žaloval na anglického útočníka a klubového spoluhráče Rooneyho, aby byl vyloučen – což se stalo.

Rooney i další Angličané neskrývali zlost. "Jsem z Ronaldova chování totálně znechucen," prohlásil kupříkladu záložník Steven Gerrard.

Marně rozhodčí tvrdí, že k tomu, aby Rooneyho vyloučil, Ronaldův apel nepotřeboval. Marně oba parťáci z Manchesteru navenek ujišťují, že mezi nimi není problém.

Podle britských médií prý Rooney řekl: "Pokud zakopu válečnou sekeru, tak leda Ronaldovi do hlavy."

Už ve středu na Ronalda lidé mohutně pískali při každém dotyku s míčem. Bude to těžký návrat z Německa na ostrovy...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze