Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Copa América vs. politika. Aneb fotbal, Donald Trump a Mexičané

MEXIKO DO TOHO! Copa América se hraje v USA, což vybízí k mexické „invazi“ – nikoli k té, kterou strašil prezidentský kandidát Donald Trump, nýbrž k přívalu fanoušků fotbalu. | foto: AP

17 2016
Sunil Gulati je prvním mužem fotbalu v USA a při tomhle dotazu musel ukázat diplomacii na nejvyšší úrovni. Padla totiž otázka, která v jeho vlasti momentálně patří ke koloritu. Byl by lepším prezidentem Donald Trump, či Hillary Clintonová? A nemohl by Trumpův triumf ohrozit americký fotbalový cíl, tedy snahu uspořádat jednou mistrovství světa společně se sousedním Mexikem?

„Pokud by paní Clintonová neseděla v Bílém domě, byl by takový turnaj trochu obtížnější. Jestli by nám to prospělo, či naopak uškodilo? Od obojího trochu,“ prohlásil Gulati, šéf amerického svazu.

Dávno již nelze vrcholový sport oddělit od politiky, což platí nejen pro olympiády, ale třeba i pro fotbalový turnaj Copa América 2016.

Hraje se v USA a válí na něm Mexiko. Ano - to Mexiko, jehož obyvateli v rámci úvodní a výrazně ostřejší části své předvolební prezidentské kampaně tak strašil Trump.

Stadiony, kde nastupuje jejich reprezentace, na americkém území leckdy připomínají spíš mexickou půdu. V Pasadeně na jejich duel přišlo přes 83 tisíc diváků, v Houstonu jich utkání sledovalo 60 025, což je v ostrém kontrastu s tím, že některé jiné zápasy turnaje naopak hyzdí (polo)prázdné tribuny.

A na transparentech mužů v sombrérech či žen s národní trikolorou na tvářích šlo číst ledasco. „Trumpe, pro jistotu mám u sebe potvrzení o narození,“ stálo na jednom jako narážka, že by možný prezident USA dle svých slov chtěl revidovat občanství řady Latinoameričanů. Na těch jadrnějších pak byla slova - omlouváme se - o kopulaci Donalda Trumpa s jeho matkou.

„V Mexiku ho teď každý nenávidí,“ řekl pro Guardian fanoušek jménem Mauricio Rossier. „Sport a politika jsou sice dvě oddělené věci, ale na druhou stranu takto můžeme demonstrovat sílu, jakou my Mexičané v Americe máme.“

Rudolph Barajas se nechal vyfotit v kombinaci mexického dresu a klasického klobouku a vousů Strýčka Sama, neboť fotbal dle něj sjednocuje. Ale zároveň našel přirovnání pro prezidentské volby: „Můj bratr se bojí, že Trump může vyhrát, ale spousta mých známých říká, že kdyby byly volby jako fotbal, je jeho úspěch nemožný. Protože fotbal nás všechny společně donutí jít na stadion, tohle umí. Teď je třeba jít společně i k volebním urnám.“

Trump se stal vděčným terčem třeba i v Argentině, kde letos už na jaře v televizi využívali jeho slov o „vlně Jihoameričanů valících se do USA“, neboť tím přesně vystihl touhu fotbalem poblázněných obyvatel vidět své týmy naživo.

Copa América mívá politický přesah poměrně často, nyní třeba v podobě příběhu zbídačené Venezuely, jejíž fotbalisté na dálku potěšili národ nečekaným postupem a ve čtvrtfinále se utkají s Messiho Argentinou. V této fázi turnaje je i Mexiko, jež vyhlíží souboj s Chile.

Konečná to být nemusí. A končit tím pádem nemusí ani spojení Donalda Trumpa a fotbalu. „Pokud by Mexiko vyhrálo, oslavy v ulicích amerických měst budou dosud nejhlasitější odpovědí za Trumpovy urážky,“ soudí list Globe and Mail.

Jistě, v první řadě jde a půjde o góly, taktiku a radost z nejpopulárnějšího sportu planety. Ale ve volebním roce nezůstává jen u toho.Najdete na iDNES.czmobilní verze