Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Collina si připil šampaňským a začal balit

27 2000
L a W o l u w e (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Dalo se to vytušit ještě před oficiálním oznámením, ale teprve když konferenčním sálem luxusního Sodehotelu na předměstí zněla jména pěti rozhodčích a Italovo mezi nimi chybělo, bylo jasno: pro Pierluigiho Collinu, jehož kontroverzní penalta vynesla v Česku do nelichotivé pozice jednoho z nejpomlouvanějších lidí posledních týdnů, letošní EURO 2000 skončilo. Zatímco Švéd Anders Frisk přijímal gratulace k nominaci na finálové utkání, Ital si na pokoji balil a chystal se na odlet do vlasti.

Všechno začalo už v poledne, kdy se sudí sešli jako obvykle na obědě a šéfové komise rozhodčích UEFA jim oznámili, kdo zůstává dál ve hře pro zbývající tři utkání šampionátu, a pro koho mise skončila. Otevřelo se pár lahví šampaňského, došlo na poslední přípitek na rozloučenou.

Na odpolední oficiální prezentaci se holohlavý sudí z Boloni objevil už jen z videozáznamu - to když komise rozhodčích objasňovala a obhajovala některá sporná rozhodnutí posledních dnů. S Collinou si bezděky zahrál obsluhující technik; krátce předtím, než začal místopředseda komise Lars Ake Bjorck číst jména nominovaných sudí, zastavil video symbolicky tak, že Collina ustrnul na obřím plátně v pozici postavy odcházející ze scény.

Spolu s Italem Collinou se na seznam rozhodčích pro závěrečnou fázi turnaje nevešli ani Nizozemec Dick Jol a Portugalec Pereíra - jejich národní reprezentace jsou na EURO 2000 stále ve hře a komise tak raději předešla případnému konfliktu zájmů.

Sedmatřicetiletý Anders Frisk, jehož komise nominovala pro závěrečné utkání EURO 2000, zůstal po ceremoniálu věrný svému povolání pojišťovacího agenta a mluvil jako kniha: "Jsem velmi šťastný, že jsem byl vybrán. Na zápas se už velmi těším."

Lars Ake Bjorck, jeho krajan a již zmiňovaný místopředseda komise rozhodčích UEFA v jedné osobě, později vysvětlil, že Frisk si důvěru vysloužil zejména díky svému přístupu k hráčům: "Nenechá se nikdy ovlivnit jejich nátlakem nebo slávou. Ke všem přistupuje stejně."
Komise také ocenila nadhled, s nímž Frisk utkání rozhoduje; neustále kolem sebe šíří dobrou náladu a i vyhrocené situace zvládá s odzbrojujícím úsměvem na rtech. "Přesně takový byl George Courtney, můj největší vzor. Vždy nechával hře maximálně volný průběh a s hráči udržoval na hřišti přátelský kontakt. Myslím, že to hře jenom prospívá," prohlásil Frisk.

Byť pravidelně řídí utkání prestižní Ligy mistrů a pískal také na předchozím EURO 96, bude to pro něho v neděli v Rotterdamu první velké finále. Před dvěma roky přišel o účast na mistrovství světa kvůli poranění zad. Stát se rozhodčím přitom Anders Frisk toužil odmalička: "Jako kluk jsem hrál samozřejmě fotbal, ale už tehdy jsem občas nějaký zápas řídil. První oficiální utkání jsem si odpískal v patnácti."

Úvodní semifinálové utkání Francie - Portugalsko bude rozhodovat rakouský sudí Günter Benkö (prvním asistentem na čáře je Slovák Igor Šramka), duel Itálie - Nizozemsko potom Němec Markus Merk.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze