Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co zajímá čtenáře ze zákulisí fotbalového klubu?

13 2003
České Budějovice - Předseda představenstva SK České Budějovice Radomil Procházka se narodil v lednu 1951. Vystudoval pedagogickou fakultu a navíc je po studiu na FTVS i diplomovaným fotbalovým trenérem. "Vždy jsem chtěl před mládež vystupovat s nejvyšší fotbalovou kvalifikací," říká. Trénoval ve sportovních třídách v Českém Krumlově. Od roku 1981 až do loňska mimo jiné působil u krajských výběrů mládeže.

U fotbalu byl v Českém Krumlově, Dívčicích i Třeboni. Ve své současné fotbalové funkci působí spolumajitel stavební firmy jen několik měsíců. Odpovídal na dotazy čtenářů MF DNES z jižních Čech.

Čeho chcete v českobudějovickém klubu dosáhnout?
Ve sportovní oblasti je nyní hlavním cílem záchrana ligy. Když se v tabulce posuneme do jejího středu, budeme rádi. Nahrává nám to v obchodní oblasti. Kterákoliv firma se nerada spojuje s tím, kdo je poslední. Když je poslední fotbal, jsem poslední i já. Takové spojení nikdo nechce.

Jaké máte v klubu další plány?
Například v B-týmu nechceme opustit Českou fotbalovou ligu. V kádru jsou hráči, kteří často v takovém věku absolvují vojnu. Tam chceme dát co největší příležitost hráčům, kteří mají perspektivu. A také chceme B-tým využít pro rozehrání prvoligových fotbalistů. Největší adepty pro ligu, jak o tom pojednává projekt Jihočeský fotbal, dnes máme v Prachaticích.

Dlouhodobě jste pracoval u mládeže a mimo jiné jste působil u reprezentace do patnácti let. Jakým způsobem hodláte využít svých zkušeností a jak chcete řešit současné výsledky mládeže v klubu? Chystáte změny kolem mládežnických týmů v SK České Budějovice?
V prvním dorostu je velký problém, protože jsme ohroženi sestupem z celostátní ligy. To mě trápí. Zabýváme se tím na trenérské radě, kde pravidelně zasedám. Sáhli jsme k řešení, které nemám rád. Asi na pět zápasů k prvnímu dorostu přišel asistent trenéra prvního mužstva Dan Drahokoupil. To je krátkodobý krok. Cílem je mít čtyři profesionální trenéry u čtyř celků dorostu a další dva pro mladší fotbalisty. Musíme sehnat prostředky, abychom je zaplatili. Pro nás je mládež prioritou, nechceme jen kupovat hráče. I když se někdy musí nějaký hráč získat.

Má klub stále dluhy? Může se s nimi vyrovnat a dokdy?
Ano, klub má dluhy. Je pravda, že jsme dali do pořádku cas flow, tedy tok peněz. Ale klub jsme převzali s velkou finanční ztrátou, která vznikla v minulosti nadhodnocením hodnoty tribuny na zhruba čtyřiačtyřicet milionů korun. Apotom jejím následným prodejem městu za devatenáct milionů korun. Je to dost složitá finanční situace. Licenční komise svazu nám tuhle situaci vyčítá. Společnost v klubu je proto trvale v konkurzní situaci a my jsme museli přijmout opatření. Konkurz, likvidaci, nebo plán restrukturalizace. Ten jsme přijali a odevzdali na Český fotbalový svaz. Chceme do roka klub z konkurzní situace dostat. Rozpočet prostě musíme vyrovnat. A pokud se nám to nepodaří, bylo by to velice špatné.

Hodně se mluvilo o tom, v jakém stavu byl klub před příchodem současného vedení. Copak nefungovala dozorčí rada? Nebo nikdo neviděl, že je klub ve špatném stavu, který se stále zhoršuje?
To je mi také otázkou. Jako člověk, který se o fotbal zajímá a v klubu vyrostl, jsem také měl pochybnosti. Ale změnili jsme pravidla. Představenstvo klubu nebo jeho dozorčí rada se o fotbale jako takovém nebaví. Na to máme pravidelně jednou týdně trenérskou radu. Tam se hraje fotbal. V představenstvu nebo dozorčí radě už se nediskutuje o tom, zda měl trenér postavit toho nebo toho.

Jak to je s vlastnictvím akcií SK České Budějovice?
Akcie stále vlastní občanské sdružení SK České Budějovice. Je to skupina asi čtrnácti lidí. I když je nové vedení klubu má v úschově u obchodníka s cennými papíry. Ale stoprocentním vlastníkem je uvedené občanské sdružení. To má svého šéfa Zdeňka Čadka. My uzavření občanského sdružení kritizujeme a chceme ho otevřít. Proto vznikla koaliční smlouva a projekt Jihočeský fotbal. Do občanského sdružení chceme přizvat zástupce všech fotbalových klubů v Jihočeském kraji, které se mohou zapojit do projektu. Koaličním partnerem a současně zástupcem v občanském sdružení budou kluby, které mají pět mládežnických týmů, z nichž nejméně dvě hrají krajské soutěže a mají trenéra s licencí A. Ti všichni by byli novými členy občanského sdružení.

Jakým způsobem českobudějovický klub funguje?
Je SK České Budějovice, akciová společnost. Firma, která vlastní licenci na fotbal a hráče. Nemá žádné majetky a hraje na městském stadionu, za který platí řádný nájem. Pronajímá si od občanského sdružení, které má i majetek Na Složišti v Mladém, jeho tréninkové plochy, kabiny, sprchy. Za to platí řádný nájem. Majitelem všech majetků, který fotbal v SK České Budějovice má, je uvedené občanské sdružení.

Proč odešel Budvar jako partner z SK České Budějovice?
Budějovický Budvar nám sdělil, že zvolil takzvanou strategii nadstandardního mediálního zviditelnění. To mu ligový fotbal neumožňuje. Liga se jmenuje po jiném sponzorovi a Budvaru se nezdálo zviditelnění patřičné. Ani se mu nedivím. Na utkání se nesměl prodávat jeho produkt, musel zmizet z kamer. Jediné, co jsme mohli nabídnout, bylo logo na dresech našeho mužstva. To vybojovalo minulé vedení klubu. Ale Budvaru se to zdálo málo za prostředky, které do klubu vkládal, tedy přes tři miliony korun. Nadále si ho velmi vážím, protože dává prostředky do jiných sportů. Ale v SK České Budějovice prostě není.

Veřejnost vám připomíná vaše působení v Českém Krumlově a v Dívčicích. Oba kluby měly existenční potíže. Jak se na to díváte vy sám?
V Českém Krumlově existovala stavební společnost Koalko. Její majitel byl zároveň vlastníkem klubu. Pracoval jsem tam jako sportovní ředitel a zároveň obchodní šéf firmy. Nezvládli jsme úvodní strategii. Když jsme chtěli podporu klubu, říkali jeho majiteli: Ty vlastníš klub? Tak si ho zaplať! Ale to nebylo jednoduché, náklady byly přes dva miliony korun ročně. Jednou v polovině sezony majitel klubu i Koalka František Kott ze dne na den řekl, že odchází. Nikdo se ke klubu nechtěl připojit a nového majitele jsme nesehnali. Potom jsem odešel do Dívčic. Tam všechny prostředky sháněl Jaroslav Janda a po dvou letech řekl, že fotbal už dělat nechce. Všude jsme se rozešli v dobrém. Navíc mám v Českém Krumlově korektní vztahy a velmi rád jezdím i do Dívčic, protože v Dubenci SK České Budějovice stále hraje mládežnické soutěže.

Co tvoří náplň práce předsedy představenstva v SK České Budějovice?
Předseda představenstva klubu je jeho nejvyšším výkonným orgánem. Každý týden svolává představenstvo klubu, které projednává finanční a obchodní situaci klubu nebo jeho provoz. Z jednání vyplynou úkoly pro výkonný management klubu. Představenstvo neřeší sportovní stránku, třeba kdo kde měl hrát. Ale schvaluje návrhy personálních změn. A připravuje materiály pro dozorčí radu, která je kontrolním orgánem práce představenstva klubu.

Co všechno se platí z rozpočtu SK České Budějovice?
Profesionální fotbal, tedy platy hráčů klubu a vedení prvního mužstva. Platí se všichni trenéři, zaměstnanci. Dále nájmy za stadion i za Složiště v Mladém, veškerá doprava, přispívá se na stravu hráčům, na soustředění. Pokud jsou v klubu takzvaně sociálně slabší děti, dostávají příspěvek. Ale neplatí to o mladých hostujících fotbalistech. Představenstvo ani členové dozorčí rady nemají za práci v klubu ani haléř. Pokud například jedeme na utkání, tak vlastními auty a na své náklady. Naopak jsme v představenstvu každý složil kauci tři sta tisíc korun, aby byla vidět osobní angažovanost. A každý ze členů dozorčí rady kromě zástupce města a zástupce občanského sdružení měl povinnost složit dva miliony korun.

Má klub finanční pohledávky v jiných klubech?
Ano. Ale daří se nám je dostat. Největší pohledávku máme v současnosti v Drnovicích, kde jsme ve fázi vyjednávání, a doufáme, že pohledávku dotáhneme do konce. Většinu pohledávek už jsme dostali.

Kolik stojí reklama na panelech kolem hřiště na fotbalovém stadionu a kdo dostává ty peníze?
To opravdu nevím. Na to máme výkonného ředitele pana Emila Kristka a obchodního zástupce pana Jiřího Glowacze. Ti to vědí přesně.

Před nástupem do klubu jste avizovali, že snížíte stavy zaměstnanců. Kolik jich bylo před vaším příchodem a kolik je jich v současnosti?
Odešel sportovní ředitel a ekonomický manažer. Nikdo za ně nenastoupil. Co se týče třeba údržby, je tam minimální počet zaměstnanců. Udržují nejen městský stadion, ale i čtyři travnaté plochy Na Složišti a další zařízení. Moc rezerv tam nevidíme.

Proč jste si na místo sportovního ředitele vybrali Emila Kristka?
Pro jeho mládí, razanci a znalost klubu. Proto, že z něj pochází. Ve své době tady byl kustodem a zná ho odspoda. Pak se obdivuhodně vyšvihl, když začal dělat výkonného ředitele v Bohemains Praha a následně ve Viktorii Plzeň. Měli jsme o něm zprávy, že je obchodně zdatný a šikovný. Dokáže o obchodní partnery pečlivě a usilovně pečovat. To se ukázalo. Navíc měl odvahu nastolit velmi tvrdá pravidla pro práci v klubu. Kdo chodí na stadion, vidí změny v čistotě a pořádku. Každý zaměstnanec má osobní zodpovědnost za věci, které využívá. Jsou vnitřní pravidla odměňování. Prostě má klub charakter podniku.

Jak dopadla anketa o názvu Dynamo České Budějovice? Bude se tak klub skutečně znovu jmenovat? Nevadí vám, že název je z dob, kdy se nic nesmělo a všechno muselo? Je to název, který byl nařízen, nikdo si ho nevybral dobrovolně.
Anketa vznikla z popudu lidí. Přicházeli a ptali se, proč se klub nejmenuje Dynamo. Název se prostě zažil. Rozdalo se asi 1400 anketních lístků a jen 47 hlasů absolutně odmítlo název Dynamo. Ještě po široké diskusi všechno zvážíme, sedneme si a probereme to.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

8

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 11 11 0 0 24:3 33
2. SK Slavia Praha 11 6 4 1 16:4 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. FC Slovan Liberec 11 6 2 3 16:11 20
5. AC Sparta Praha 11 5 3 3 12:7 18
6. FK Jablonec 11 4 5 2 17:11 17
7. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
8. FK Teplice 11 4 4 3 15:15 16
9. Fastav Zlín 11 4 2 5 12:16 14
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. FK Mladá Boleslav 11 3 2 6 14:19 11
12. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
13. MFK Karviná 11 2 2 7 9:16 8
14. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
15. Zbrojovka Brno 11 2 1 8 8:21 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze