Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ultras Lazia: rasismus, násilí i koňské koblihy. Teď bojkotují zápasy

Paolo Di Canio svérázně zdraví fanoušky Lazia Řím. | foto: Profimedia.cz

17 2016
Řím (Od našeho zpravodaje) - Jejich pověst už snad nemůže být horší. Urážky, extremistická hesla, bitky, ve kterých jde o zdraví a někdy i o život. Tvrdé jádro fanoušků fotbalového Lazia se nezastaví před ničím. Jde z nich strach. Nebo už ne?

Je možné, že až ve čtvrtek večer sparťané vyběhnou na římský Stadio Olimpico k odvetnému zápasu osmifinále Evropské ligy, na stadionu bude plno volných míst. V posledních měsících fanoušci, a především právě ti nejradikálnější, řadu utkání bojkotují. Nelíbí se jim, jak Lazio řídí prezident Claudio Lotito: prý není s klubem dostatečně spjatý.

I hráči to od nich několikrát schytali, naposledy v prosinci po dlouhé sérii bez vítězství. Radikální fandové před tréninkové centrum dotáhli několik velkých pytlů s koňským trusem. K nim přidali drsný vzkaz: „Kvůli vám se topíme v h..... Tak si je teď snězte!“

Další důvod, proč se tribuny sedmdesátitisícového kolosu málokdy zaplní aspoň z poloviny? Ultras, kteří dřív nevynechali jediný zápas, už delší dobu protestují proti nařízení, které jejich sektor rozdělilo několika bariérami. V boji proti nevítané novince se dokonce spolčili s rivaly z AS Řím a nedorazili na listopadové městské derby.

Možná si i v Itálii řada lidí oddechla, že je aspoň na chvíli na Olympijském stadionu klid. Divocí fanoušci Lazia to totiž v minulosti už mockrát přehnali.

Nejvíc asi v listopadu 2012, i když tehdy ne přímo v hledišti. Do Říma cestovaly stovky fanoušků Tottenhamu, aby podpořili svůj tým v zápase Evropské ligy. Několik z nich se den před utkáním vydalo na pivo do hospůdky Drunken Ship v centru města, ale klidné posezení to nebylo: devět z nich skončilo v nemocnici, dva dokonce pobodaní.

Podle listu La Repubblica do hospody vtrhlo téměř sto chuligánů Lazia, kteří rozpoutali peklo. V nerovné bitce si pomáhali noži, baseballovými pálkami, boxery, pásky. Jen zázrakem nikdo nezemřel. Motiv byl zřejmě s fotbalem spojený, i když spíš okrajově. Fanoušci Tottenhamu si sami odedávna přezdívají Yid Army, což v přakladu znamená „Židovská armáda“. O příznivích Lazia se naopak ví, že inklinují k pravicovému extremismu.

Nenávist i vůči vlastním hráčům

V kotli, který se formuje na severní tribuně, nazývané Curva Nord, často visívaly transparenty s neonacistickými vzkazy, keltskými kříži a jinými symboly, které „nostalgicky“ odkazovaly k vládě diktátora Benita Mussoliniho. Tvrdé jádro ostře reaguje na fotbalisty tmavé pleti - dokonce i pokud šlo o hráče Lazia.

Asi nejznámější byly útoky na nizozemského obránce Arona Wintera. Když do klubu přestoupil, vítalo ho graffiti na zdi tréninkového centra „Negerský žid! Winter ven!“

Nakonec dokázal zdánlivě nemožné: získal si ultras na svou stranu. Bohužel nejen tím, že se mu dařilo na hřišti - musel také popřít svůj původ.

„Několik lidí mi to doporučilo. Tak jsem v rozhovoru řekl, že křestní jména Aron a Mohammed mi dal táta proto, že se mu líbí, jak exoticky znějí,“ vyprávěl po letech. Ve skutečnosti má jeho matka má židovské kořeny, otec pochází z Indie a on sám se narodil v Surinamu.

Fanoušci a fanynky Lazia Řím.

Fanoušci a fanynky Lazia Řím.

Stejná část fanoušků, která Wintera vyháněla, přitom o něco později měla zastání dokonce i v kapitánovi týmu - záběry útočníka Paola Di Cania, opakovaně zdravícího kotel „římským pozdravem“ nápadně připomínajícím hajlování, obletěly svět.

Bučelo se i na Costu

Di Canio už v klubu dávno není, ale pro kotel je dál hrdinou. Rasismus nevymizel, Lazio i nyní často za urážky pyká.

Třeba v říjnu 2012 zaplatilo pokutu 32 tisíc liber (992 tisíc korun) za rasistické pokřiky v zápase Evropské ligy s Tottenhamem. O rok později muselo po stejných prohřešcích v zápasech s Mariborem a Mönchengladbachem odehrát dva zápasy před prázdnými tribunami.

Čerstvě Lazio pykalo na začátku února, kdy mu disciplinárka udělila pokutu a na dva zápasy uzavřela Curva Nord - kvůli rasistickým urážkám na adresu senegalského stopera Koulibalyho v zápase s Neapolí. A také na Letné kotel bučel na sparťanského obránce Costu, i když údajně šlo o fanoušky z Polska, kteří mají s Laziem družbu.

Co se bude dít na Olympijském stadionu večer?Najdete na iDNES.czmobilní verze