Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co s trenérem fotbalistů? Ať rozhodne v létě nové vedení svazu

2 2009
Vládci českého fotbalu s největší pravděpodobností reprezentačního kouče Petra Radu příští týden neodvolají. Vyplývá to z vyjádření členů výkonného výboru ČMFS, kteří jako jediní mohou o kouči národního mužstva rozhodovat.

"Změna musí přijít, ale tím myslím změnu se vším všudy," prohlásil teplický šéf František Hrdlička, který ve výkonném výboru zasedá jako člen za kluby první a druhé ligy.

"Jen Radovo odvolání nic nevyřeší. To není dlouhodobé řešení. Musí se říct, co chceme dál, jaké máme další cíle. Když řekneme A, musíme říct také B, C, D..," zdůraznil Hrdlička.

Česká reprezentace ve středu večer nezvládla kvalifikační zápas proti Slovensku (1:2) a postup na mistrovství světa 2010 se jí vzdálil.

Petr Rada

Národní tým nehraje dobře, nemá výsledky. Jak situaci ve 3. skupině lze ještě zachránit, bude výkonný výbor probírat na úterním zasedání. Odvolání trenéra Rady však na pořadu dne nebude.

"Vždyť řešit trenéra je v těchto chvílích totální nesmysl. To bychom byli padlí na hlavu," prohlásil olomoucký ředitel Jiří Kubíček, který je druhý místopředsedou svazu.

Důvod je logický. Na 27. června je naplánována volební valná hromada ČMFS, na níž bude zvoleno nové vedení českého fotbalu. "A jelikož je nejbližší soutěžní utkání hraje až v září, tak by nového trenéra mělo vybrat nové vedení. Teď by se to řešit nemělo," zdůraznil Kubíček.

Pokud by totiž ke změně trenéra došlo v nejbližších dnech, nové vedení by mělo legitimní právo si prosadit jiného kouče. To by pak dosazený kouč současných vládců byl u týmu jen na červnový přípravný zápas s Maltou.

"Nebo bychom museli najít jméno, o kterém bychom věděli, že ho bude akceptovat i nový výkonný výbor," prohlásil Hrdlička. "A to já znám jen jednoho, možná dva." Tím prvním Hrdlička myslí Ivana Haška, druhým Karla Jarolíma.

Co by měl udělat výkonný výbor ČMFS?

celkem hlasů: 2068

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. dubna 2009. Anketa je uzavřena.

vybrat trenéra pro dlouhodobé angažmá 1834

nechat Petra Radu 79

angažovat Karla Brücknera 78

vybrat trenéra pro záchranu kvalifikace 77

Další možností je, že nově vybraní nejmocnější muži dají dál důvěru Radovi. Padesátiletý kouč převzal českou reprezentaci loni v létě po Karlu Brücknerovi. V tajné volbě členů výkonného výboru porazil druhého kandidáta Jozefa Chovanec v poměru 9:2, další dva členové se hlasování zdrželi. Koncem roku rezignoval na své funkce první místopředseda Vlastimil Košťál, výkonný výbor tak má od 1. ledna 2009 jen dvanáct členů.

Už během jara odmítli vést českou reprezentaci Karel Jarolím, který působí ve Slavii, a Ivan Hašek. Ten pracuje ve Spojených arabských emirátech v klubu Al Ahlí.

Co říkají členové výkonného výboru

Pavel MokrýPavel Mokrý, předseda ČMFS
"Do příštího týdne se nic nestane, na nejbližší výkonný výbor přijde většina členů s nějakým řešením, protože se současnými výsledky nemůžeme být spokojeni. Můj názor neprozradím."

Jiří KubíčekJiří Kubíček, 2. místopředseda
"Řešit trenéra v těchto chvílích je totální nesmysl, to bychom byli padlí na hlavu. Do červnové valné hromady se nehraje žádné soutěžní utkání, takže o novém trenérovi, či nechat stávajícího, by měl už rozhodnout  nový výkonný výbor."

Jaroslav Vacek, místopředseda za kluby 1. a 2. ligy
Není k sehnání.

Rostislav Votík, předseda řídící komise pro Čechy
"Potřebujeme znát názor pana Rady, ať přinese rozbor, ať řekne, jaké udělá opatření a pak se můžeme rozhodnout. Nelze jednoduše říct Rada ven. Musíme také vědět, kdo na jeho místo. A já tady velkou nabídku nevidím."

Dalibor Kučera, předseda řídící komise pro Moravu
"Volba reprezentačního trenéra byla nenormální a pan Rada je obětí toho systému a pochybení. Je mi ho líto. Jsem přesvědčený, že rozhodnutí o trenérovi je otázkou pro nové vedení svazu. Je zbytečné dělat něco teď."

Vladimír Blažej, člen za Čechy
"Už jsem se vyjádřil při volbě trenéra. Můj názor byl odlišný od výsledku. Pro panu Radu jsem ruku nezvedl. Připadalo by mi hloupé, kdybych teď měl říkat, co bych udělal. Budu se držet svého názoru pořád. Tím si samozřejmě nechci dělat alibi."

Milan Haškovec, člen za Čechy
"Hlavně neudělat ukvapené řešení, které by nás mohlo mrzet. Myslím si, že příští úterý bychom už něco měli říct. Je však otázkou, pokud zvolíme někoho jiného, tak do funkce půjde s krátkým mandátem, když tu máme tu červnovou valnou hromadu."

Václav ChválaVáclav Chvála, člen za Čechy
"Myslím si, že když ještě není všechno ztraceno, hraje se přece nejen o první místo, ale také o baráž, tak bych se ke krajnímu řešení, jímž by byla změna trenéra, neodhodlal. Tam, kde teď národní mužstvo je, není přece jen záležitostí trenéra Rady. Musíme si uvědomit, že už dávno tady není tým, který skončil třetí na mistrovství Evropy v Portugalsku."

Miroslav Vrzáček, člen za Moravu
"Výsledky špatné, hra hrozná, nedá se na to dívat. Ale abych teď hned řekl, že za to může jen trenér Rada, nebo jen hráči... Každopádně za necelé tři měsíce máme valnou hromadu a bude na novém vedení, co s reprezentačním trenérem."

František HrdličkaFrantišek Hrdlička, člen za ligu
"Musíme zvážit, jestli to risknout a zkusit kvalifikaci ještě zachránit. Nebo pracovat koncepčně, říct si, zkus postoupit, ale když se to nepodaří, tak jedeme dál a bereme to jako přípravu na další kvalifikaci, dáme prostor nové generaci. Ale klíčové je, že v červnu je valná hromada. A rozhodující slovo bude mít nové vedení."

Jaroslav StarkaJaroslav Starka, člen za ligu
"Rada by si měl sám pro sebe vyhodnotit, co jeho působení národnímu mužstvu přineslo a co mu ještě přinést může. Mužstvo je v současné době mrtvé. A Rada by měl zvážit, jestli je to pořád ještě on, kdo by ho dokázal probudit. Samozřejmě příští týden na výkonném výboru se otázkou reprezentačního trenéra zabývat budeme."

Radek Bělák, člen za ligu
"Mluvil jsem s několika kolegy a dohodli jsme se, že to budeme řešit příští týden."

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze