Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyjasnit si pravomoci, ale také svůj krok vysvětlit. To čeká Vrbu

Pavel Vrba (vlevo) vede trénink plzeňských fotbalistů. Krátce předtím oznámil, že z klubu odchází k české reprezentaci. | foto: Martin Polívka, MAFRA

19 2013
Vybrat si realizační tým, vyjasnit si pravomoci, zodpovědnost, ale také svůj krok vysvětlit. To všechno čeká v nejbližších dnech na fotbalového trenéra Pavlu Vrbu, který se rozhodl odejít z Plzně k národnímu mužstvu.

"Pavel Vrba do konce roku prožije několik nepříjemných dní a potom se naplno začne věnovat své práci trenéra národního týmu. Je na něm, aby vysvětlil své rozhodnutí odejít a zároveň utišil vášně rozhořčených diváků v Plzni," píše bývalý reprezentant Milan Luhový na svém webu.

Milan Luhový

Milan Luhový

Devětačtyřicetiletý Vrba uplatnil výstupní klauzuli ve svém kontraktu, čili dal v Plzni výpověď, což mu smlouva umožňovala. V klubu zůstane do poloviny prosince a od 1. ledna se stane trenérem národního mužstva.

"Asi to bylo překvapení pro všechny, i když v zákulisí jsem už před pár týdny slyšel, že k tomu dojde. Pavel Vrba chtěl zkusit něco jiného. K reprezentaci jde ve vhodné době, kdy se něco nepovedlo a on to může napravit. Navíc má čas si všechno vyzkoušet, protože první důležitý zápas se hraje až za deset měsíců," říká bývalý reprezentační útočník Horst Siegl.

Fotbalista pražské Sparty Horst Siegl (červenec 2000)

Horst Siegl

Nabízí se otázka, jak se Vrba vyrovná s přechodem z klubu k reprezentaci, kde jste s hráči párkrát za rok, kdežto v klubu téměř denně. "Je to rozdíl, ale Vrba je náročný trenér a budou hrát ti, kteří jeho pokyny splní, Nebude se ohlížet na jména," myslí si Vladimír Táborský, bývalý reprezentant a později klubový trenér.

Očekává se, že Vrba do národního týmu vnese prvky z Plzně, atraktivní útočnou hru. "Podle toho si trenér bude vybírat hráče a vsadí na ty, které zná. Ale to neznamená, že v národním mužstvu bude Pavel Horváth. Mám ho rád, pro Plzeň je velmi důležitý, ale reprezentační fotbal je už na jiné úrovni. Stejně tak asi nebudou v reprezentaci jen hráči Plzně, byť si musíme přiznat, že na výběr moc není," upozorňuje Siegl.

Fotbalový trenér Vladimír Táborský

Vladimír Táborský

"Myslím si, že jde, aby i národní mužstvo hrálo podobný fotbal jako Plzeň. Hráči ze zahraničí jsou na tenhle moderní trend zvyklí. Na své straně má fotbalový národ, ale aby se fanoušci chytili, potřebuje mít výsledky a také atraktivní hru," říká Táborský.

Vrbu do konce podzimu čekají ještě čtyři zápasy s Plzní, dva ligové a dva v Champions League. Zřejmě až poté podepíše smlouvu s asociací. O realizačním týmu jistě přemýšlí už nyní.

"Záleží na koncepci asociace, na filozofii. Je důležité si stanovit cíle - krátkodobé, střednědobé, dlouhodobé. Sestavit realizační tým, sejít se s předsedou, vyjasnit si pravomoci, odpovědnost," podotýká Jozef Chovanec, který národní tým vedl v letech 1998 až 2001.

Jozef Chovanec

Jozef Chovanec

Luhový však zdůrazňuje, že Vrba by měl vysvětlit, jak to s jeho odchodem z Plzně a uplatněním klauzule bylo. "Dohodli se, že klauzuli uplatní?" ptá se Luhový. "Na to je jediná neznámá odpověď, která by měla být vyjasněna. Emoce musí stranou. Vrba svým rozhodnutím neposlal Viktorii Plzeň do druhé ligy, ani s národním týmem nevyhrál mistrovství světa."

"Vrba po sportovní stránce musí být pochopen a chápu ho, že po pěti letech hledá novou výzvu. Nicméně v rozehrané sezoně se nedělají vážná rozhodnutí prostřednictvím poštovního doručovatele," naráží Luhový na způsob, jakým Vrba svůj konec v klubu udělal. "Lidská stránka Vrby, má po tomto rozhodnutí velkou kaňku. Z mého pohledu je Vrba slaboch, který měl možnost říct vedení Plzně pravdu, že je s Peltou dohodnutý."

Autor:


Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze