Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obranné standardky, koncovku. Co by měli fotbalisté vylepšit?

Čeští fanoušci mají jasno, kdo stojí za vzestupem reprezentace. Při zápase proti Islandu ukázali obří podobiznu trenér Pavla Vrby. | foto:  Michal Šula, MAFRA

18 2014
Výsledky jsou lepší než byl předpokládaný plán. I na hru fotbalová reprezentace během kvalifikačního podzimu slyšela hodně chvály. Na čem by měla zapracovat? Co konkrétně by národnímu mužstvu pomohlo, aby bylo ještě lepší?

„Útočná fáze není špatná, má kvalitu i sílu. Jestli něco zlepšit, tak obrannou fázi, jde hlavně o obranné standardky,“ uvažoval Dušan Uhrin, kouč vicemistrů Evropy z roku 1996.

„Nevyhráli jsme mistrovství světa, takže nejsme dokonalí. Ale taky musím říct, že nastoupená cesta vypadá nadějně,“ poznamenává Verner Lička, někdejší Uhrinův asistent u národního mužstva a současný prezident Unie českých fotbalových trenérů.

„Spíš řeknu, že mužstvu by pomohlo, aby Čech a Rosický pravidelně nastupovali, pak by byli ještě lepší,“ myslí si František Cipro, jenž v roce 1996 dovedl Slavii po 49 letech k titulu.

V čem by se národní mužstvo mělo zlepšit?

Dušan UhrinObrannou fázi

“Mám samozřejmě na mysli obrannou fázi celého mužstva, netýká se to jen obránců. Jde hlavně o obranné standardky, dostáváme z nich zbytečné góly. Ale radit trenérovi, to bych si nedovolil, on sám to víc moc dobře.

Vyměnit brankáře? Já bych to nedělal, Petr je pořád jednička, má kvalitu i spoustu zkušeností. Když je v bráně, tak hráči před ním jsou klidnější, jeho přítomnost jim pomáhá psychicky. Ano, udělal chybu, ale pak vědí, že je podrží, což také potvrdil.“

František CiproAť Čech a Rosický víc hrají

“Jedeme nad plán, ale ještě není vyhráno. Každopádně kvalita se ukáže až na mistrovství Evropy. Mužstvu by pomohlo, aby Čech a Rosický pravidelně nastupovali, pak by byli ještě lepší. Pomohlo by, aby se víc prosazovali i ostatní hráči v zahraničních klubech. Podívejte se na Slováky: Škrtel, Kucka nebo Hamšík hrají v kvalitních klubech. Není náhoda, že Slováci taky všechno vyhráli.

Nevím, jestli si vůbec můžu dovolit český tým komentovat, ale každý vidí, že dostáváme góly ze standardek a po centrovaných míčích. Náhoda, soupeřovo štěstí? Centry má mít brankář, máme vynikajícího hlavičkáře Sivoka. Přitom útočné standardky máme perfektně rozpracované...“

Vladimír TáborskýProměňovaní šancí

“I když je vždycky co zlepšovat, tak si nemyslím, že by mužstvo s nějakou činností mělo problémy. Ale když už mám odpovědět, tak si myslím, že by hráči měli zapracovat na proměňování šancí. V zápase s Islandem jsme v prvním poločase měli několik nadějných příležitostí, kdybychom je proměnili, byl by to klidnější. Taky to chce, aby to nestálo jen na Lafatovi. Když se mu střelecky nedaří, aby jeho roli převzali jiní. Na druhou stranu je pravda, že o vstřelené góly se postaralo sedm hráčů.“

Verner LičkaNepamatuju tak nápaditý postupný útok

“Něco se začalo, určil se směr, takže hlavní je tento vývoj zachovat, pokračovat v něm a zdokonalovat.

Obecně se dá říct, že zlepšit lze vždycky přechodovou fázi při zisku i po ztrátě míče.  Doufám, že to lze zkvalitnit, protože by bylo špatně, pokud bychom si řekli, že zápas s Islandem byl strop a lepší už to být nemůže.

V poslední letech, snad od éry Karla Brücknera, jsem neviděl, že by naše mužstvo bylo tak nápadité v postupném kombinovaném útoku. Z této fáze padá podle statistik 50 procent gólů. A zrovna tak si nepamatuju, kdy mužstvo mělo tak dobrý organizovaný represink po ztrátě míče.

Obranné standardky? Ano, dostali jsme z nich většinu gólů, ale spíš to vidím na individuální chyby. U nás se standardkám věnuje spoustu času, v ostatních zemích je to spíš opačně...

Když vezmeme šampionáty za posledních dvacet let, tak ze standardek padá průměrně 25 procent gólů. Za Karla Brücknera mužstvo nedostalo snad dvacet zápasů gól ze standardky, jenže pak přišel roh v semifinále Eura s Řeckem... Mně se stalo něco podobného. S jedenadvacítkou jsme nedostali gól ze standardky v 21 zápasech, v baráži se Švýcarskem pak tři.

Co se týče inkasovaného gól s Islandem, tak hostující hráč byl velmi chytrý, schoval se za Petra Čecha, který při vybíhání reagoval na jinou situaci, než která následně nastala. Toho hráče v první chvíli vůbec nemohl vidět.“Témata: Verner Lička
Najdete na iDNES.czmobilní verze