Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konečně trocha naděje. Fotbalová reprezentace začala dýchat

Výhra v Bulharsku na závěr. Čeští fotbalistá oslavují branku Bořka Dočkala | foto: AP

17 2013
Teď už nám to radost nevrátí, ale kdyby čeští fotbalisté doma v září porazili Arménii, tak se chystají na listopadovou baráž. A můžou snít o Brazílii 2014.

"Chybělo málo a mohli jsme... Ale ne, na kdyby se fotbal nehraje, fotbal je spravedlivý," prohlásil brankář Petr Čech.

Spravedlivé je zdůraznit, že český tým půlku světové kvalifikace trestuhodně promrhal. Zvlášť při pohledu na poslední dva zápasy, v nichž oslabená a pranýřovaná reprezentace pod provizorním trenérem Pešicem důstojně dokráčela ke dvěma výhrám.

Bez Rosického, bez Vydry, bez Daridy, bez Limberského, bez Pilaře... Bez pěti hráčů, jejichž dynamika umí rozhodovat těžké zápasy.

"Jsem přesvědčený, že až bude národní mužstvo kompletní, mohlo by se vzchopit k lepší éře," řekl slavný kanonýr Zdeněk Nehoda.

Konečně je tu trocha fotbalové naděje! Namístě samozřejmě není ryzí optimismus, protože reprezentační fotbal neprožívá milou dobu, ale v posledních dnech se objevil záchvěv, který těší.

Páteční výhra 4:1 na Maltě je nejvýraznější počin celé kvalifikace. Úterní výhra 1:0 v Bulharsku je potvrzením, že národní tým není na odpis.

"Už před zápasy jsem říkal, že máme na čem stavět. Jsem rád, že se to ukázalo," řekl trenér Josef Pešice, jenž v kvalifikačním finiši nahradil neúspěšného nadřízeného Michala Bílka a dvakrát vyhrál. Pravda, nebyl pod tlakem, ani hráči se nemuseli stresovat, to byla jistá výhoda. I Pešice to uznal: "Pokud hrajete doma s Arménií a víte, že když neuděláte tři body, jste out, tak vám to svazuje nohy. Hrát v klidu a v pohodě je něco jiného."

Právě domácí zápas s Arménií se dnes jeví jako fatální. Češi po zbytečné porážce 1:2 padli na dno a teprve se začínají zvedat.

V listopadu je prověří přípravy (nejspíš) se Severním Irskem a Jižní Koreou, v březnu s Norskem a v září už začne boj o Euro 2016.

"Kvalitou nejsme daleko od ostatních. Propad není obrovský a nejsme v žádné krizi, ale měli bychom se snažit věci zlepšit, aby dorostla další generace," řekl brankář Čech.

Další generace dorůstá, jen pomaleji než před lety. V úterý zvládli těžký test stopeři Suchý s Mazuchem, jediný gól vstřelil Dočkal, vpředu se bili (ale neprosadili) Kozák s Václavem Kadlecem. Ti všichni se narodili v roce 1988 a později. Kromě toho jsou připraveni Necid, Pekhart, Vydra, Darida, Hušbauer, Čelůstka, Vaclík, Krejčí, Řezník, Vácha, Morávek, Hloušek či Rabušic.

"Nejsme mrtvý tým," říká brankář Čech. Ne, tým opravdu mrtvý není, jen je nutné s ním pořádně zatřást, aby nepromrhal další etapu.

Josef Pešice hodnotí své dva zápasy na trenérské pozici

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze