Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Člena fotbalového vedení Chválu přepadli. Souvisí to se sudími, říká

Václav Chvála po přepadení | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

31 2009
Tržné rány na hlavě, dva zlomené prsty na ruce a těžce poraněné zápěstí. Tak vyšel z ranního pouličního přepadení Václav Chvála, člen výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu.

"Jsem přesvědčen, že přepadení souvisí s jedním z bodů dnešního jednání výkonného výboru, jímž mělo být hlasování o odvolání komise rozhodčích řídící komise pro Čechy," prohlásil Chvála v úterý poledni, když se vrátil ze střešovické nemocnice a z výslechu na policii.

Chválu prý přepadli dva muži, když ráno v místě bydliště v Praze 6 nastupoval do svého vozu, aby odjel na Strahov na jednání výkonného výboru.

Dále čtěte

Zbitý funkcionář Chvála jako první svolil se zveřejněním jména v tisku

"Když jsem byl otočen k vozu, dostal jsem obuškem do hlavy. Utíkal jsem, ale druhý muž s nějakou železnou tyčí mě dohonil, vzápětí přiběhl i druhý," líčí Chvála. "Dostali mě na zem, zmlátili mě tím obuškem a tyčí, navíc mě zkopali. A byli pryč."

"Krev mi z hlavy jen crčela, všechno mě bolelo, ale podařilo se mi posbírat se a jednoho kolemjdoucího jsem požádal, aby zavolal sanitku a policajty," pokračuje Chvála.

Muž, který dlouhodobě kritizoval podivné praktiky komise rozhodčích pro Čechy, se dnes na výkonném výboru chystal podpořit rozpuštění této komise.

"Těžko odhadnout, co za pachatele to bylo. Měli na hlavách kapuce a před obličeje šátky. Odhadl bych, že jim bylo tak mezi dvaceti a třiceti," říká přepadený Chvála.

Sanitka i policie přijely na místo činu za pár minut a takřka současně.

"Naložili mě do sanitky a odvezli k ošetření do nemocnice do Střešovic. Tam mi na sedmi místech sešívali hlavu a ruku se zlomenými prsty a poraněným zápěstím dali do sádry. Jestli je to zápěstí zlomené, to v téhle chvíli nevím."

Chválu v nemocnici neustále doprovázel policista, po ošetření byl odvezen k výslechu a k sepsání protokolu.

"Chtěl bych touto cestou policii poděkovat. Jak za to, že mi byla nápomocná po všech stránkách, tak za odvoz domů. V téhle chvíli už jsem v domácím ošetřování, v péči manželky," uzavřel Chvála.

mluvčí pražské policie Andrea Zoulová

Dvaapadesátiletého muže přepadla dvojice maskovaných útočníků. Zřejmě ho sledovali od domu na parkoviště k autu. Agresory zahnalo mužovo volání o pomoc. Po pachatelích vysokých přibližně sto osmdesát centimetrů policie nyní pátrá. Kriminalistům ale komplikuje fakt, že oba útočníci měli na hlavách šátky a kapuce. Nevylučujeme, že napadení souvisí s výkonem povolání poškozeného. O loupež zřejmě nešlo

Chvála nikdy netajil, že se mu nelíbí praktiky bývalého rozhodčího Romana Berbra, s nímž vede vleklé spory.

Berbr je předsedou Plzeňského krajského fotbalového svazu a členem komise rozhodčích v řídící komisi pro Čechy.

Chvála už v minulosti na výkonném výboru žádal, aby byl Berbr, který je považován za šedou eminenci fotbalu v Čechách, z nižších fotbalových stupňů odstraněn.

Chvála tehdy nepochodil a nyní se postavil i proti předsedovi české komise rozhodčích Václavu Kohoutovi.

Na únorovém jednání výkonného výboru ČMFS Chvála vyjádřil obavy o regulérnost České fotbalové ligy a divizních soutěží a vyslovil přání, aby nad nižšími soutěžemi v Čechách převzala dohled komise ligových rozhodčích vedená Luďkem Macelou.

Dnes se tedy na výkonném výboru mělo o odvolání této komise a jejím zrušení hlasovat.

Ráno však přišlo Chválovo přepadení a jednání výkonného výboru ČMFS bylo odloženo na 8. dubna.

BerbR: s Chválou mám vztahy napjaté


Berbr netají, že mají s Chválou hodně napjatý vztah. "Jsme něco jako ODS a ČSSD," říká. "I já bych mohl Vaška vinit z vytváření korupčního prostředí, ale neudělám to. Myšlenka, že bych mohl stát za jeho napadením, je ovšem tak absurdní, že na ni neumím reagovat."

Faktem je, že Berbr a spol. nedávno umožnili návrat do fotbalu sudím Pastyříkovi a Míkovi, kteří byli namočeni v rozsáhlé korupční aféře z roku 2004.

(fis)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze