Fotbalové hřiště na Císařské louce na fotografii z roku 2007.

Fotbalové hřiště na Císařské louce na fotografii z roku 2007. | foto: Michal Šula, MAFRA

Kolébka českého fotbalu zanikne. Z mapy ji vymaže golfové odpaliště

  • 240
Je to podobné, jako kdyby někdo zbořil dům, v němž jste vyrůstali, a zničil tak vaše nejkrásnější vzpomínky. To teď patrně čeká Mekku českého fotbalu - Císařskou louku, na níž má podle informací MF DNES vzniknout golfové odpaliště.

Když se budete vracet historií kopané, vždy skončíte na tomto nenápadném místě pod Vyšehradem, kde se před 116 lety utkali sparťané se slávisty ve svém prvním derby.

Fotbal na Císařské louce

8. dubna 1893 - První oficiální fotbalový zápas v Čechách. Proti Fotbalovému klubu Loučeň se postavila Regatta, tehdy nejlepší klub v Rakousko-Uhersku. Zápas skončil porážkou Loučně 0:5.

29. března 1896 - Historicky první derby mezi Spartou a Slavií skončilo 0:0. Vzájemná rivalita vznikla již tehdy, když rozhodčí Josef Rössler-Ořovský po zápase odvolal vítěznou branku Sparty.

srpen 2002 - Fotbal na Císařské louce málem zanikl kvůli povodním, které zničily trávník. Klub FC Radlice hřiště znovu vybudoval a ještě deset let ho využíval při svých zápasech.

3. června 2012 - Zřejmě poslední zápas na Císařské louce. Odehrál se v rámci III. třídy pražských soutěží a domácí Radlice B remizovaly 3:3 s Lysolajemi.

Právě sem chodili pražští školáci na konci 19. století tvořit fotbalové dějiny.

Odhodili tašky, ze starých hadrů vyrobili míč a kopali do něj, dokud na hru viděli. Se stejným zápalem tu více než století pobíhali i jejich synové a vnukové.

Jak se však nyní zdá, důlky v trávníku po kopačkách vystřídá otisk golfových spiků. Na Císařské louce už nebude možnost kde si do míče kopnout.

Akciová společnost České přístavy vlastnící pozemky se rozhodla hřiště zrušit.

"Je to tak. Můžu tuto informaci potvrdit. Zdejší fotbalový klub Radlice už hřiště v pronájmu mít nebude, proto ho zrušíme," vysvětluje Petr Klauda, vedoucí přístavu Smíchov a Radotín.

Nemáte 600 tisíc ročně na nájem? Tak sbohem

Radlický klub, hrající nejnižší pražskou soutěž, však zájem o pokračování fotbalu na Císařské louce měl. "Chtěli jsme to zachovat. I proto jsme po povodních v roce 2002 hřiště z vlastních peněz znovu vybudovali," tvrdí bývalý místopředseda oddílu Richard Beneš.

Zaniká pražská sportoviště

Hokejový stadion Štvanice
Byl prvním stadionem s umělou ledovou plochou v Československu. Před rokem byl zbořen, protože hrozilo zřícení konstrukce.

Plavecký bazén pod Barrandovem
Otevřen byl 16. srpna 1930, ale od roku 1955 je nefunkční. V roce 1988 byl areál Barrandovských teras včetně bazénu se skokanskou věží prohlášen za kulturní památku.

Stadion Slavie na Letné
Vládní a politické orgány v roce 1950 rozhodly o přestavbě Letenské pláně s výstavbou Stalinova pomníku. Zamýšlenému projektu stadion Slavie bránil, a proto musel být odstraněn. Mimo něj zmizela i hřiště na házenou, košíkovou, odbíjenou a tenisové kurty.

Fotbalové hřiště Lysolaje
Hřišť v Praze za poslední desítky let zaniklo mnoho. My vybíráme dvě. Pozemky v Lysolajích, kde se nacházel trávník fotbalistů, ustoupily rodinným domkům.

Fotbalové hřiště Radlice
Tady pro změnu dostala přednost silnice propojující Smíchov a Nové Butovice.

Fotbalové hřiště JM Háje
Sice stále ještě žije, ale už řadu let se na něm nehraje. Klub totiž vlastní jen část, o kterou se pilně stará. Zbytek hrací plochy však patří městské části, která má s pozemkem vlastní plány. Hřiště pomalu chátrá.

Baseballové hřiště klubu SaBaT
Muselo ustoupit stavbě tunelu Blanka. Od magistrátu však dostal klub nové hřiště o kus dál.

Stadion Ďolíček
Zdá se, že příběh stadionu Bohemians 1905 by mohl mít dobrý konec. Klub se na něj po letech vrátil.

Tehdy se dohodl s Českými přístavy na nájemném kolem sta tisíc korun za rok. Částka se pak roky příliš nezměnila. Problém nastal ve chvíli, kdy oddílu skončila nájemní smlouva.

"Měli jsme ji na deset let. Když jsme chtěli novou, požadovali najednou přes 600 tisíc korun ročně," zlobí se Beneš a přiznává, že tak velkou sumu nemůže skromný pražský klub zaplatit. "Skutečně jsme se s týmem z Radlic nedohodli. Máme jiné zájemce a nejsou z fotbalového prostředí. Proto hřiště na Císařské louce skončí," vysvětluje postoj vlastníka Klauda.

Že tím jeho společnost zničí nejdelší sportovní tradici u nás, je prý vedlejší. "Společnosti jde v první řadě o ekonomický růst," upozorňuje. Skutečnost, že na místě travnatých hřišť má být golfové odpaliště, potvrzují i některé na sobě nezávislé zdroje.

"Prozradili nám to vlastníci vedlejšího pozemku," říká Beneš. "I my se o tom doslechli. Bereme to jako zvýšení konkurence," doplňuje manažer z nedalekého golfového areálu Hodkovičky.

"Víme, že tohle místo má svou historii, ale lokalitu zkrátka pronajmeme jinému subjektu. Zda to bude pro golfové účely, to komentovat nemohu," reaguje Klauda, který má pronájem prostor na Císařské louce na starosti.

Příběh radlického klubu, který byl posledním zachráncem fotbalu na Císařské louce, zažil už několik kotrmelců. Tenhle se zdá být bohužel poslední. Klubu totiž bez vlastního hřiště hrozí zánik.

"Bojím se toho. Většina kluků asi přejde do Zlíchova, kam jsem funkcionářsky přešel i já," vysvětluje Beneš a vzápětí dodává: "Druhá možnost je, že klub zůstane a bude na Zlíchově hrát domácí zápasy. Jenže by tam musel i trénovat, ale to už tak jednoduché nebude."

Radličtí fotbalisté měli ještě v devadesátých letech minulého století své hřiště v Radlicích. To ovšem muselo ustoupit silnici propojující Smíchov s Novými Butovicemi.

"Magistrát nám tehdy pronajal Císařskou louku, kterou sice už vlastnily České přístavy, ale po roce 1990 ještě pořádně nikdo nevěděl, co komu patří. Ozvali se nám až časem," vypráví Beneš.

Před deseti lety postihly Prahu povodně. Pod vodou zmizela i Císařská louka, která je v podstatě vltavským ostrovem. "Hřiště bylo zdevastované. Opravili jsme ho a i díky tomu jsme pak dostali od společnosti České přístavy desetiletou smlouvu."

Ta letos skončila a po vysokých nárocích majitelů, skončila i spolupráce s radlickým týmem. "Poslední zápas jsme tam odehráli na začátku června. Co bude dál, těžko říct. Radlice se musí spolehnout na Zlíchov," říká Beneš.

Na koho se může spolehnout kolébka českého fotbalu? Není sice ještě jisté, že na ní vyroste zrovna golfové odpaliště, ale že zanikne fotbalové hřiště, které pamatuje první zápasy na českém území, to už se dá potvrdit téměř jistě.

"Když zjistili, že zmíněných 600 tisíc nemáme, řekli, že musí hledat jiného nájemce. Já si ale myslím, že už ho v té době měli. Muselo jim být jasné, že to žádný fotbalový tým z nižší soutěže prostě nedá," tvrdí Beneš.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko