Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cipro vidí Německo v hluboké krizi

František Cipro si nenechá ujít žádný zápas mistrovství Evropy. | foto: Jaroslav Beránek, iDNES

18 2000
P r a h a - Už i ve skupině A jsou odehrána dvě kola a jistotu čtvrtfinálové účasti mají hráči Portugalska. Spolu s nimi postoupí maximálně jedna z fotbalových velmocí, jimiž jsou Anglie a Německo. Trenér František Cipro však ve svém komentáři neodepisuje ani mužstvo Rumunska. Největší pozornost však uznávaný expert tentokrát věnuje hluboké krizi německého fotbalu.

"V sobotu večer jsem se moc těšil na utkání Anglie s Německem, protože anglickému fotbalu velice fandím. Zápas to však příliš pohledný nebyl. Přinesl především spoustu osobních soubojů a taktiky. Angličané sice zvítězili, ale nic jistého zdaleka ještě nemají. Spolu s Portugalci může mezi osmičku nejlepších postoupit kterýkoli tým a klidně to mohou být ještě Rumuni nebo Němci.

Přiznám se ale, že Němcům bych postup vůbec nepřál. Nikdy jsem jejich fotbal příliš neobdivoval snad s výjimkou období, kdy zářili takové hvězdy jako Beckenbauer nebo Netzer. Ještě před takovými deseti - patnácti lety byla bundesliga nejlepší ligou na světě a skvělou zásobárnou národního mužstva.

To však už dávno neplatí. Bundesligu totiž doslova ovládli cizinci a mladí domácí hráči tak mají jen hodně malou možnost se prosadit. V Kickeru jsem si přečetl, že v bundeslize v současnosti působí 168 zahraničních fotbalistů. To je až neuvěřitelný počet, pokud si uvědomíme, že za sezónu si v této soutěži zahraje přibližně 400 hráčů. A důkazem úpadku německého fotbalu jsou i jeho výsledky v mládežnických kategoriích.

Němcům skoro vždy přálo na významných světových či evropských akcích štěstí. Mnohokrát se dokázali vyhrabat ze situací, kdy už jim nikdo nevěřil. Ani teď bych je ještě neodepisoval, protože v posledním zápase mohou porazit Portugalce, kteří už mají postupovou definitivu. Pokud by se k tomu přidalo vítězství Rumunska nad Anglií, tak by se Němci znovu vrátili do hry.

Na fotbal v podání jejich reprezentace se však moc koukat nedá. Chybí jí plynulost, protože je založená na spoustě osobních soubojů. V těch se Němci doslova vyžívají, dokonce se vedou statistiky úspěšnosti osobních soubojů jednotlivých hráčů v bundeslize.

Krátce se zastavím ještě u Lothara Matthäuse. I když je možná ze všech současných německých reprezentantů nejfotbalovější a na šampionátu vysloveně nic nepokazil, jsem toho názoru, že v 39 letech už nemůže být pro mužstvo přínosem. Vím, že má v Německu velké jméno, je obrovskou autoritou, ale určitě by se na jeho místo už našel někdo lepší.
  

      

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze