Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cipro shání útočníka a myslí na Lafatu

14 2005
České Budějovice - Nebyl to jednoduchý podzim. Fotbalisté Českých Budějovic se při něm jednu chvíli odráželi od samého konce druholigové tabulky. Až příliš bylo znát, že po sestupu přišli o několik hráčů. Tým si dlouho nevěřil a potácel se jako boxer po přesném direktu. Jak v té době bylo trenéru mužstva a sportovnímu řediteli klubu Františku Ciprovi?

Ve druhé polovině podzimu se ale Jihočeši zvedli. Přišli dva zadáci, uzdravil se brankář Filipko a později se zapojil i Karel Poborský. Českobudějovický klub se s posilami vrátil do souboje o postup.

Vy jste v Českých Budějovicích začal pracovat až letos. Nechtěl jste se ale vrátit už dříve?
Jednání byla. Někdy udělalo chybu tehdejší vedení, někdy já. Dvakrát třikrát už jsem tady skoro byl, ale šel jsem jinam nebo jsem zůstal ve Slavii. Takový je život.

Když už se v Českých Budějovicích letos nepovedlo udržet ligu, o čem jste v té době přemýšlel?
Co já? Prioritou všech tady by mělo být vrátit se rychle zpátky. A udělat pro to maximum, stejně jako to tady dokázal hokej. Jsme v Budějovicích a hrát tady dobře hokej na špičce extraligy nebo fotbal v první polovině první ligy, to je strašně složité.

Hodně emotivně jste na jaře i na podzim prožíval hlavně porážky doma. Která vás nejvíce mrzela a jak dlouho jste se s ní vyrovnával?
Prožívám každou porážku, prohrát, to nesnáším. Vadí mi, když nevadí hráčům, že prohrají třeba i na tréninku. Nesnáším porážky a nemám rád hráče, kterým porážka nevadí. Prožíval jsem je blbě, hlavně tu noc po zápase. Nejvíce mě asi mrzela prohra na podzim doma s Xaverovem. Noc a následující den takovou prohru prostě prožívám těžce.

V zákulisí proskočily informace, že v šatně týmu nebylo na začátku podzimu všechno v pořádku. Jaký tam byl problém?
To neřeknu. Problémy v kabině jsme vyřešili a je to v pohodě. Jsou to věci, které musí zůstat v kabině a tam se musí vyřešit. I když tady v Budějovicích je lidovým sportem, že se něco řekne v kabině, a než dojdete na náměstí, už to tam všichni vědí.

Ekonomické podmínky jsou v jižních Čechách přece jen složité. Mluví se o chudém kraji. Dá se tady postavit mužstvo jen z Jihočechů?
Je to o ekonomice a Jihočeši jsou navíc ještě trochu patrioti. Také jsem takový, že mám jiný vztah k hráčům, kteří jsou odtud. Ale úplně na nich to tady postavené být nemůže. V Liberci není skoro nikdo z Liberce, v Jablonci z Jablonce. Je to o ekonomice a za dva roky to může být jinak. Je třeba si tu pozici uvědomit. Fotbalu tady se to nestalo poprvé, že sestoupil, ale doufám, že naposled. Udržet první ligu fotbalu, hokeje, volejbalu, to je pro region složité.

Smlouvu na místo trenéra v Českých Budějovicích jste podepsal na dva roky. Máte i pravomoci sportovního ředitele klubu. Vyhovuje vám takový stav?
Nemám s tím problémy. Dělal jsem to jeden čas už ve Slavii. Je to zavádějící, protože někteří lidé si myslí, že na někoho ukážete a tím rozhodnete. Ale je to jinak. Všechno je o ekonomice. Někoho sem chtít nebo někoho pustit, to je jednání s hráčem, jeho manažerem, dalším klubem. Někdy udělat hráče prostě nejde. Z různých důvodů. A když sem přivedeme třeba Francouze nebo Němce, kterému skončí smlouva, bude chtít základ 5000 euro čistého a prémie. Tolik my mu tady ale dát nemůžeme. To prostě nejde.

Musíte ale cítit i velkou zodpovědnost. Rozhodujete o tom, kteří hráči tady zůstanou a kteří odejdou, hlavně vy sám?
Sám nerozhoduji. Změny navrhuji, ale rozhodnutí děláme po jednání tří čtyř lidí a je to kolektivní rozhodnutí. Souhlasit musí i představenstvo klubu.

Už se vám stalo, že jste poslali hráče tady odtud pryč a pak jste toho rozhodnutí litovali?
Nevzpomínám si na nic takového. Nemluvím o hráčích, kteří tady hostovali, jako byl Krajčík a další. Lituji odchodu Kuliče s Lafatou.

Teď chcete nějaké hráče přivést. Kolik jich chcete oslovit?
Už jsem jich několik oslovil. Ale sezona v první lize skončila až teď. Asi každý ví, že jednáme o posílení ofenzivy. Se hrou obrany jsem byl ke konci podzimu po příchodu Bureše nebo Skály a návratu Filipka celkem spokojený.

Z Brna se má vrátit obránce Horejš. Obrana asi bude pohromadě.
Byli bychom rádi, kdyby se Horejš vrátil, ale bude to složité. Spíš potřebujeme posílit útok. Všechno kolem mužstva se odvíjelo od toho, jestli zůstane Karel Poborský. Když zůstává, o pět hráčů, se kterými jsem jednal, v této chvíli zájem nemáme. Hledáme hlavně útočníka.

Ekonomické možnosti klubu při nákupech hráčů nejsou neomezené. Jak moc vás to limituje?
Limituje to každého, doba je jiná. Všude se počítá a šetří. Doba pět milionů sem, pět milionů tam, ta je dávno pryč.

Co říkáte tomu, že se v klubu nedaří vychovávat dorostence pro první mužstvo?
Možná je to souhra náhod, jsou tady horší ročníky. Klub měl s výchovou mládeže dobré zkušenosti a vychovalo se tady spousta dobrých fotbalistů, kteří se i dobře zpeněžili. Už v době od mé éry. V poslední době to byli Latka nebo Sivok. Teď tady dva tři hráče, kteří by měli nastartováno do Slavie nebo Sparty nevidím. Až tak zase za dva tři roky, tam už zase jsou. Může se to změnit. Ve věku 16 či 17 let se vývoj hráče může otočit na obě strany. Ale něco asi přece jen není v pořádku, když starší dorost hraje třetím rokem o záchranu.

Co by se mělo v klubu změnit ve výchově mladých hráčů, aby se situace zlepšila?
Kromě dorostenecké ligy, která by se měla hrát a je základem všeho, u ostatních celků mládeže nejde o výsledky. Jde o to, aby hráči postupovali nahoru. Je jedno, jestli tým bude třetí, nebo osmý, ale bylo by ideální, kdyby každý rok z dorostu přišli do áčka alespoň jeden dva fotbalisté. Je tu jeden problém. Vychováváme fantastické obránce, po všech stránkách skvělé záložníky, ale celý český fotbal má strašně málo útočníků. Obránci hrají na světové úrovni, ale útočníky nemáme. Je to o rychlosti, technice v pohybu, běžecké rychlosti s míčem.

Vraťme se k prvnímu mužstvu. Zřejmě už nepočítáte s některými hráči, například brankářem Kafkou nebo útočníkem Svobodou. Co s nimi bude?
To nevím, záleží i na nich. Nebudeme se za určitých podmínek bránit jejich odchodu. Ale zatím klubu nepřišla konkrétní nabídka.

Vy sám jste se těšil na to, že v kádru českobudějovického mužstva zůstane Karel Poborský.
Jsem rád, že tu je, ale aby si všichni hned nemysleli, že to teď půjde samo. Sháníme jednoho útočníka a věřím, že zájem hráčů s příchodem Karla bude jiný.

Jaro bude pro klub složité v tom, že Poborský bude před mistrovstvím světa s reprezentací a nebude moci absolvovat závěr druhé ligy?
Termínová listina se ještě může změnit. Nehrál by za nás poslední tři zápasy. Věřím, že v té době už bude o našem postupu rozhodnuto.

Cílem klubu pro jaro je tedy postup do I. ligy. Ale co když se ho nepovede splnit?
Takhle nemůžeme uvažovat. Musíme cíl splnit a musíme postoupit.

Už můžete uvést nějaké nové jméno hráče, který by mohl na jaře přijít?
To nemůžu. Není to definitivní. Znovu říkám, že jednáme. Doteďka říkali všichni, až liga skončí, až jestli tady zůstane trenér, až jestli uděláme toho a toho, až co řekne vedení. Letos je přestupní termín od 15. ledna do 15. února, máme dost času. Ale z různých důvodů bych tady rád viděl Lafatu.

Je to reálné? Lafata podepsal smlouvu v Řecku na 5 let?
Jsou na to různá přísloví. Třeba Když se chce, všechno jde. I to, co vypadá absolutně nereálně. Všechno však nezáleží jen na nás. Řekl jsem vám ale dost, možná více, než jsem měl.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
2. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
3. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
15. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze