Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cipro: Neměřme naše úspěchy podle Sparty

8 2000
P r a h a - O právě skončeném Euru, o Spartě, o studiu práv, o rozhodčích a fanoušcích, hlavně však o "své" Slavii mluvil fotbalový kouč František Cipro, když odpovídal na četné dotazy čtenářů pražské regionální přílohy MF DNES. "Chtěl bych, aby se ze Sparty vrátil Labant," reagoval na dotaz, kterého hráče by si přál z konkurenčního klubu. Anebo: "Nikdy neříkej nikdy, ale abych byl realista, jako trenér Slavie se zřejmě nového stadionu v Edenu nedočkám."

František Cipro je symbolem novodobé Slavie. Před čtyřmi lety ji dovedl po 49 letech k mistrovskému titulu. Navíc ve stejné sezoně slavil s mužstvem úspěchy v Poháru UEFA. Až do semifinále se tým probojoval, kde jej zastavil Girondins Bordeaux v čele s posledními mistry světa a evropskými šampiony Zinedinem Zidanem, Christophem Dugarrym či Bixentem Lizarazem.

Devět sezon, od roku 1971, František Cipro ve Slavii působil jako aktivní hráč. Po zisku titulu odešel na dva roky do rakouského Tirolu Innsbruck. Loni v létě byl opět jmenován koučem Slavie, jíž dovedl ke druhému místu v lize, ač tři čtvrtiny tým soutěži vévodil, a do čtvrtfinále Poháru UEFA. "Byla to mimořádně úspěšná sezona. Kdo tvrdí, že nikoliv, nerozumí fotbalu." Tady jsou jeho odpovědi na vybrané dotazy:

Který z vašich fotbalistů by se podle vás mohl dostat do nějakého dobrého klubu, jako je například Manchester United.
Marian Zigmund, Příbram

Myslím si, že jich je tam víc, kteří by se mohli dostat nejen do Manchesteru, ale třeba i do jiného špičkového klubu. Když tady hrál Poborský, tak by nikdo neřekl, že přestoupí do Manchesteru nebo Benfiky Lisabon. K tomu je potřeba štěstí. Předpokladů pro to má tady několik hráčů, ale je důležité se dostat v klubových soutěžích co nejdále a být v reprezentaci. Abych byl konkrétní, tak velkou šanci mají Ulich, Petrouš a Doškové.

Jaký je váš názor na omezené použití videa? Každý ze soupeřů by měl možnost vyžádat si posouzení maximálně dvou sporných situací během utkání podle vlastního výběru. Hra by se tím příliš nezpomalila a vyhnuli bychom se těm největším omylům.
Zavedl bych ho pouze tak, jako je to v hokeji. Tam video neukazuje, zda byl ofsajd, nebo ne, ale jestli byl gól, nebo nebyl.

Co udělá se Slavií předpokládaný odchod Pavla Horvátha do Standartu Lutych? Dokážete ho nahradit?
Jakub Vilhelm, Beroun

Zase to vypadá trochu jinak. Podle posledních zpráv má Pavel odejít do Sportingu Lisabon. Je to mimořádný fotbalista, takže půjde těžko, aby ho nahradil jeden hráč. Buď ho musí zastoupit víc lidí, nebo budeme hrát jiným stylem.

Z jakého důvodu ještě Slavia neangažovala Kolouška?
Luděk Blažek, Praha

Měl byste se zeptat Kolouška. My jsme pro jeho angažování udělali maximum, ale z různých důvodů, které nebudu jmenovat, to nevyšlo.

Vzpomenete si někdy na sparťana Buška, kterému vámi způsobené zranění ukončilo kariéru?
Jan Hříbal, Praha 7, a Kuchařovi, Praha 5.

Byl jsem s Honzou kamarád, i potom jsem se s ním setkal. Myslím si, že mu to kariéru neukončilo, protože ještě hrál ve Viktorii Žižkov a v Jílovém. Nebylo to úmyslné zranění, které se bohužel ve fotbale stává. Šli jsme do souboje, byl jsem tam dříve než on. Navíc tam nešel naplno. Když se jde do souboje napůl a se strachem, tak se to většinou odskáče. Rozhodně mám v tomhle čisté svědomí. Bohužel předčasně zemřel.

Opravdu byl pro vás ten pochod špalírem sparťanských fanoušků po prohraném posledním derby nejhorším zážitkem roku? Tvrdil jste, že by si ho zasloužili zažít také hráči. Který nejvíc?
Jiří Šubrt, Kladno

Asi ano. Nemyslel jsem si, že ta sezona takhle dopadne.

Máte za sebou trenérskou zkušenost z Rakouska, zkuste porovnat podmínky, intenzitu tréninků, fanoušky a celkové zázemí Tirolu Innsbruck se Slavií.
Trénování je plus minus všude stejné. Jinak je všechno úplně jiné: propagace fotbalu, prodávání klubových suvenýrů, atmosféra v hledišti. Je to velká show. Jak to známe od nás z těch větších zápasů, tak tam je to každý ligový zápas.

Který ze zápasů právě skončeného EURA 2000 vás nejvíce zaujal a čím?
Asi nejvíc semifinálová utkání a finále, i když i ve skupinách byly také dobré zápasy.

Jak daleko je podle vás doba, kdy do našich špičkových klubů začnou přestupovat cizinci ze zemí západní Evropy? Budeme si to po ekonomické stránce vůbec někdy moci dovolit?
Myslím si, že doba, kdy k nám budou přestupovat kvalitní cizinci, je v nedohlednu. Obávám se, že nikdy nenastane. Průměrní cizinci k nám mohou chodit brzy, ale tohle nic neřeší. Viděl jsem to v Rakousku, kde těch průměrných je většina a zabírají místo mladým Rakušanům.

Jak složité bylo pro vás skloubit studium práv s fotbalovou kariérou a jak těžké by to bylo dnes?
Pavel Barák, Praha 8

Tehdy to nebylo jednoduché, ale dnes by to bylo daleko těžší vzhledem k tomu, že systém studia je jiný. Vidím to na synovi. Navíc nároky na profesionálního hráče fotbalu jsou po všech stránkách větší než za nás.

Jakého hráče z konkurenční Sparty byste nejraději uvítal ve svém mužstvu?
Jakub Wilhelm, Beroun

Labanta a Lokvence, ale ten už ve Spartě stejně není.

Chtěl byste někdy trénovat Spartu?
Petr Kolář, Praha 8

Měl jsem dvakrát nebo třikrát nabídku ze Sparty, ale uvažoval jsem o ní jen jednou, kdy Slavia o mě zájem neměla.

Jak hodláte postupovat ve vztahu k reprezentaci, když hráči ze Slavie nastupují k různým přátelákům i kvalifikacím a na Euro jedou jen Horváth a Vlček, kteří byli v derby se Spartou nejhorší, notabene utíkají ze Slavie?
Reprezentace se musí upřednostňovat. Druhé v pořadí musí být kluby, co hrají evropské poháry. Ale teď je tady problém s olympiádou. Myslím si, že není fér, že se nebude liga přerušovat. Stává se tak už neregulérní před jejím začátkem. Jsou zvýhodněné ty kluby, od nichž na olympiádu nikdo nepojede. Jestliže jsme si řekli, že Olympijské hry jsou nyní vrcholem našeho fotbalu, tak k tomu musíme přistoupit jako před mistrovstvím Evropy či kvalifikačními zápasy. Když budeme hrát s Faerskými ostrovy, tak také týden bude liga přerušena. Pokud nebude liga přerušena v době turnaje, neříkejme, že je olympiáda naše priorita.

Sudí v utkání Česko - Francie zapískal penaltu za tentýž faul jako Puček v zápase Slavia - Teplice. Rozdíl byl v tom, že anglický sudí byl pranýřován a Pučkův verdikt uznala komise našich rozhodčích v čele s panem Macelou za správný. Jaký je váš názor?
Kotrbatý, Praha 9

Puček to neudělal, dal na pokyn asistenta. Myslím si, že na ten pokyn neměl dát. Byla to neregulérní penalta. Ono se totiž dá vyložit rozhodnutí sudího pro i proti.

Věříte, že se se Slavií dočkáte v pozici trenéra nového stadionu?
Josef Skořepa, Praha 4

Nikdy neříkej nikdy, ale abych byl realista, tak si myslím, že se nedočkám.

Proč preferujete hru na jednoho, maximálně dva útočníky a alespoň doma nehrajete na tři útočníky?
Byly zápasy, kdy jsme hráli i na čtyři útočníky, v poháru i lize. Třeba proti Liberci a nedali jsme gól. Jestli si myslíte, že mužstvo, když nastoupí s pěti útočníky, bude hrát ofenzivně, tak je to pitomost.

Proč pořád naříkáte a obáváte se každého soupeře?
Bartoš, Praha 6

Nevím, co tím myslíte. Dostávám dopisy, v nichž lidé píší, že jsem velký optimista a každého soupeře podceňuji. To je názor proti názoru.

Proč Slavia ztratila dech před cílem minulého ligového maratonu?
Bylo to souhrou různých okolností. Rozhodující bylo, že hlavní zátěž jsme táhli ve třinácti lidech. Na konci nám dojely psychické síly, kdy jsme to nejméně potřebovali.

Nemyslíte, že vámi obdivovaný herní způsob Italů již není moderním stylem a že by Slavie měla v nové sezoně hrát spíše stylem Francouzů?
B. Bassi

Za všechno mluví výsledky. Italská liga, kde se hraje stejným stylem, je nejlepší na světě. Tomuhle způsobu hry se podřizují i Francouzi, kteří jsou rádi, že hrají v Itálii. Nemůžu říct, že chci hrát stylem Francouzů, když na to nemám hráče. Ani naše národní mužstvo nikdy nebude hrát stylem Francouzů. Vychází to už třeba z klimatických podmínek, z podmínek, za jakých vyrůstají žáci, atd. Jsme Středoevropani. Musíme si najít svůj vlastní styl, a ne někoho kopírovat.

Považujete za prospěšnou pro český fotbal skutečnost, že i nadále je předsedou fotbalového svazu pan Chvalovský, i když jsou vyšetřovány okolnosti, které se týkají jeho činnosti ve společnostech, které vlastní?
Vlastimil Kasina, Praha

Za prvé to nemá nic společného s fotbalem. Pana Chvalovského moc dobře znám, tři roky jsem pod ním působil. Poznal jsem ho jako dobrého obchodníka i šéfa fotbalu. Určitě se tady najde spousta lidí, kteří by si přáli, aby předsedou nebyl. Ale ať se na mě nikdo nezlobí, momentálně není nahraditelný. Pod jeho vedením náš fotbal dosáhl jedny z nejlepších výsledků v historii. Je ve výkonném výboru UEFA. Byl tam doktor Jíra a je zázrak, že se tam dostal i Chvalovský. Jestliže on z funkce odejde, tak se tam už nikdo nedostane. To vám garantuji.

Myslíte si, že vaše setrvání u mužstva Slavie týmu prospěje? Můj názor je čistě opačný. Neúspěch v loňské sezoně je vaše vina.
Otázkou je, co je to neúspěch. Myslím si, že tohle byla druhá nejúspěšnější sezona Slavie od roku 1947. Nejlepší byla před čtyřmi lety, a to jsem tu byl také já. Ale jestli si někdo myslí, že neúspěch je druhé místo v lize a čtvrtfinále v Poháru UEFA, tak nerozumí fotbalu. Nevím co chcete od podmínek ve Slavii, od stadionu počínaje. Myslím si, že to byl spíš malý zázrak. Typický fanoušek Slavie srovnává úspěch a neúspěch podle Sparty. Podle něho, kdybychom vyhráli v Evropě kdeco a prohráli se Spartou, tak je to stejně neúspěch. Znovu opakuji: loňská sezona byla mimořádně úspěšná.

V čem je podle vás Slavia horší než Sparta, která stále vyhrává tituly?
Pavel Hynek, Praha 6

Je to o něčem jiném. Zase to začíná stadionem, pokračuje to sebevědomím, které Sparťané mají v krvi. Noví hráči to tam okamžitě po příchodu nasají. U nás se atmosféra fandů a dřevěné tribuny přenáší na hráče. Tady je to stále ubrečené, jak nám všichni ubližují (někdy si to myslím). Snažím se to však vymýtit. Sparťané cítí určitou podporu, zázemí. Vědí, že jim těžko někdo ublíží, ať už úmyslně, či neúmyslně. Jsou tak vychováváni od malička. Ale tohle všechno začíná tím stadionem. O tom jsem přesvědčen a to mi nikdo nevyvrátí.

Prodloužil jste ve Slavii smlouvu. Ale nadějně rozjetý boj o titul mužstvo nedotáhlo. Nepomýšlel jste na rezignaci?
Jiří Polívka, Praha 8

A jsme zase u toho srovnání se Spartou. Titul se tady vyhrál jednou za třiapadesát let. Kdybychom ho vyhrávali víckrát, tak chápu tu rezignaci. Ale ve Slavii to došlo do takového absurdna, že kdybychom v lize skončili třetí, v pohárech vypadli v prvním kole a Sparta zůstala čtvrtá, bude se sezona považovat za úspěšnou. Takhle dospělo myšlení fanoušků, a to je pro mě nepochopitelné. Ve Slavii jsem prodloužil smlouvu daleko dřív, než se rozhodlo o titulu. Musím říct, že jsem měl exkluzivní nabídky ze zahraničí, ze Saúdské Arábie a Izraele. Prostě jsem ve Slavii prodloužil, protože jsem rád, že tady můžu trénovat. Jsem s ní spjatý.

Myslíte si, že ve Slavii dobře funguje trojúhelník: hráči, trenér a vedení?
Libor Sušánek, Rakovník

Asi stejně jako někde jinde. Někdy jsou problémy, jindy všechno funguje bezvadně. Nesrovnalosti, které tady v minulosti pamatuji, mezi jednotlivými částmi trojúhelníku, ty tady nejsou.

Angažování brankáře Skácela bylo vaším přáním? Co teď bude s Václavíkem, který přicházel jako velká naděje a nedostal vlastně šanci?
Jan Hora, Praha

Skácel přichází také jako velká naděje. Dostávám spoustu dopisů, že je dobře, že jsme udělali brankáře s pořádnou postavou. Prostor se najde pro všechny tři, Černého, Václavíka i Skácela. Jenom mám takovou poznámku. Co by lidé říkali, kdyby se Černý zranil nebo dostal takovou nabídku ze zahraničí, že bychom ho museli uvolnit? Pak by nám vyčítali, že nemáme náhradu.

Jak se vám líbí brankář Blažek? Nemrzí vás, že není ve Slavii, která se ho zřekla jako nepotřebného?
Petr Hájek, Hradec Králové

Byli tady dřív Stejskal, Černý a Blažek. A zase chodily ty dopisy, proč ho nepustíme, proč nechytá a že je to talent. Blážu i Černého jsme několikrát pustili na hostování. Bláža
je dobrý brankář, zklidnil se. Kdyby tady byl, tak kdo by chytal? Černý nebo Blažek.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Nicolae Stanciu, Jan Matoušek, Jaroslav Svozil

Tabulka ligy

Známky

1,5

Petr Jiráček

Zlín

1,63

Josef Hušbauer

Slavia

1,67

Simon Deli

Slavia

Góly

4

David Vaněček

Teplice

3

Milan Baroš

Ostrava

3

Michael Krmenčík

Plzeň

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 4 4 0 0 11:1 12
2. AC Sparta Praha 4 4 0 0 9:1 12
3. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 6:1 12
4. FC Baník Ostrava 4 3 0 1 6:2 9
5. 1. FK Příbram 4 2 1 1 9:6 7
6. Fastav Zlín 4 2 1 1 6:5 7
7. 1. FC Slovácko 4 2 0 2 6:5 6
8. Bohemians Praha 1905 4 2 0 2 5:6 6
9. FC Slovan Liberec 4 1 2 1 4:4 5
10. FK Teplice 4 1 2 1 8:9 5
11. FK Jablonec 4 1 1 2 6:5 4
12. SK Sigma Olomouc 4 1 0 3 5:7 3
13. FK Mladá Boleslav 4 1 0 3 6:11 3
14. Slezský FC Opava 4 0 1 3 3:8 1
15. MFK Karviná 4 0 0 4 4:13 0
16. Dukla Praha 4 0 0 4 3:13 0

Nejčtenější

Smutek přebíjí naděje. Ukázali jsme, že na Evropu máme, zní z Trnavy

Lukáš Greššák ze Spartaku Trnava fauluje Lorenza Ebecilia, záložníka domácí...

Ta euforie vydržela sotva pár vteřin. Stadion v Trnavě bouřil, zrovna vyvolával jméno střelce Marka...

Trnava nezvládla prodloužení, vypadl i Celtic, dál jde Ajax či Maďaři

Fotbalisté Celtiku Glasgow sice dokázali proti AEK Atény v 3. předkole Ligy...

Dynamo Kyjev, přemožitel slávistických fotbalistů, se v závěrečné fázi kvalifikace o Ligu mistrů...Od kožichové aféry k výhrůžkám českému fotbalu. To je car Griša Surkis

Grigorij Surkis (vlevo), místopředseda UEFA

Griša má takovou zvláštní vlastnost: zvykl si být ve všem první tak jako car. Tuhle větu pronesl...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Kyjev (Od našeho zpravodaje) Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho,...

Ukrajinská média: Gól Slavie byl na spadnutí, druhý Dynama platit neměl

Slávista Vladimír Coufal po vyřazení v předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama...

Málem katastrofa. Gól Slavie byl na spadnutí, český vicemistr se ukázal jako obávaný soupeř....

Další z rubriky

Konečně v dresu Slovácka. Musím se zlepšit, ví obránce Kadlec

Michal Kadlec ze Slovácka se ujmul autového vhazování v zápase s Olomoucí.

Před dvěma měsíci začal se Slováckem trénovat, před měsícem hrál generálku. V lize se pak ale ne a...

Bratrská spolupráce zafungovala. Cíle máme nejvyšší, tvrdí Ondřej Šašinka

Fotbalisté a fanoušci Baní­ku Ostrava oslavují výhru na Bohemians.

Do hry musel nečekaně naskočit už před koncem prvního poločasu, kdy nahradil zraněného kapitána...

Olomouc zvyšuje konkurenci i vzadu. Po Chvátalovi shání další obránce

Francis Narh (vlevo) v souboji o míč s Jurajem Chvátalem ze Slovácka v zápase...

Dopolední trénink olomouckých fotbalistů na hlavním hřišti Androva stadionu se v úterý protáhl....Najdete na iDNES.cz