Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cipro nadšen postupem Rumunů

František Cipro si nenechá ujít žádný zápas mistrovství Evropy. | foto: Jaroslav Beránek, iDNES

21 2000
P r a h a - Ve skupině A fotbalového mistrovství Evropy skončily veškeré naděje dvou fotbalových velmocí Německa a Anglie. Nad síly reprezentací těchto dvou zemí se ukázaly být týmy Portugalska a Rumunska. Zatímco Portugalsko si postup do čtvrtfinále zajistilo už po dvou zápasech, Rumuni si účast mezi osmičkou nejlepších vybojovali doslova na poslední chvíli. A právě úspěšnému Rumunsku se věnuje dnešní komentář trenéra Slavie Františka Cipra.

"Skupina A nakonec dopadla tak, jak jsem si podle předváděné hry všech čtyř mužstev přál. Před šampionátem mě sice lákalo finále Anglie - Itálie, ale když jsem viděl hru, sestavu a projev Angličanů, tak jsem raději držel palce Rumunům. Jejich postup mě potěšil i z osobních důvodů.

Hodně uznávám jejich trenéra Emericha Jeneie. Je to mág, který už má za sebou nepřeberné množství úspěchů. I proto jsem rád, že jsem ho ve vzájemném souboji porazil, když v posledním ročníku Poháru UEFA zvítězila Slavia na Strahově nad "jeho" Steauou Bukurešť a v odvetě remizovala.

Myslím si, že se Rumunsko potýká na mezinárodní scéně s podobnými problémy jako náš fotbal. Tím mám především na mysli despekt, který vůči mužstvům ze střední a východní Evropy projevuje vyspělý západ. V myslích funkcionářů i rozhodčích je v podvědomí zafixováno, že ti "mocnější" musí zvítězit a podle toho to na hřištích někdy vypadá. Mám pocit, že taková penalta, jako se pískala proti Rumunům, by se proti Angličanům nepískala.

S přezíravým postojem těch silných klubů jsem se při evropském pohárovém účinkování Slavie setkal mnohokrát. Z poslední doby bych připomněl utkání proti Leedsu, když Angličané ani přesně neznali jméno našeho klubu, nebo ani nevěděli, že už dávno nejsme Československo.

Když jsem dva roky trénoval v Rakousku, tak jsem poznal, že mezi úplně obyčejnými lidmi v zemi výrazně převládá názor, aby se Evropská unie nerozšiřovala o další státy, tedy ani o ten náš. Pro ně je skoro všechno, co přichází z východu, kam zahrnují i nás, něco méněcenného. Proto mě vždy potěší, když nadřazenost "západního fotbalu" dostane lekci v podobě prohry od českých, jugoslávských nebo i rumunských mužstev.
   

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze