Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cipro hluboko smeká před Jugoslávií

14 2000
F r a n t i š k o v y L á z n ě - Z pondělního a úterního programu fotbalového mistrovství Evropy v Belgii a Nizozemsku zaujal především průběh dvou zápasů a velké obraty ve skóre, ke kterým v nich došlo. Právě promarněné náskoky Angličanů a Slovinců jsou tématem dnešního komentáře trenéra pražské Slavie Františka Cipra k uplynulým dvěma dnům na EURO 2000. Fotbalového experta nadchli Jugoslávci a rozčarovali Angličané.

"Začít musím tím, že jsem až překvapen, kolik gólů na evropském šampionátu zatím padá. Možná to někdo bude považovat za nový trend, ale blíže pravdě bude asi ten, kdo bude poukazovat na skutečnost, že ve skupinách se hraje přece jen jinak než potom při k. o. systému. Dokonce si myslím, že už v závěrečných zápasech ve skupinách se dočkáme méně branek a ještě patrnější to bude ve vyřazovacích bojích.

Určitě se teď všude budou pět ódy na Portugalce za to, jak dokázali otočit vývoj zápasu s Anglií. Hráli dobře, ale mě strašně moc zklamali Angličané. Prohrát po dvougólovém vedení by si takové mužstvo dovolit nemělo. Připadá mi, že jsou Angličané neuvěřitelně konzervativní. Na mezinárodní scéně hrají pořád s těmi samými hráči a ti se nedokážou patřičně prosadit.

Mám jejich fotbal velice rád, sleduji Premieur League a moc se mi líbili hráči Leedsu v našem vzájemném utkání ve čtvrtfinále Poháru UEFA. Proto nechápu, že se nikdo z tohoto týmu do výběru Kevina Keegana nedostal. Také mi tam chybějí  útočníci Manchesteru United Cole a York. A navíc mi mužstvo připadá trochu přestárlé.

V tom druhém střetnutí hráli Slovinci hodinu vynikající fotbal, ale úplně nejsilnější dojem na mě udělali Jugoslávci. V deseti hráčích vyrovnat z 0:3 na 3:3 to se jen tak nevidí. Od vyloučení Mihajloviče běhali tak, že to vypadalo, jako by jich na hřišti nebylo deset, ale patnáct. Podle mého soudu šli do zápasu s tím, že je nějací Slovinci nemůžou ohrozit. Teprve když jim tzv. "teklo do bot", zapnuli na plné obrátky a ukázali, čeho všeho jsou schopni.

Kdyby Jugoslávci byli disciplinovanější, tak je to možná nejlepší mužstvo v Evropě. Přesto jsem od nich takový zvrat nečekal. Spíš bych předpokládal, že vzhledem ke své psychice mohou náskok ztratit než dohnat. V této souvislosti si vzpomínám na mistrovství Evropy 1976, kdy v semifinále vedli v domácím prostředí nad Německem 2:0, ale nakonec podlehli 2:4 po prodloužení.

Ve chvílích, kdy se začne zápas otáčet, by trenéři určitě uvítali možnost vzít si oddechový čas tak, jak je to běžné v některých jiných sportech. Takhle je šance výrazněji zasáhnout jen o přestávce a to bývá málo. Takže nemám pocit, že by Angličan Keagan nebo Katanec ze Slovinska mohli vývoj ovlivnit. Mohli si to jen protrpět na lavičce tak, jak jsem to zažil já při posledním derby. Ten pocit bezmoci je opravdu hrozný."
   

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze