Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čínský komentátor urážel Australany

Itálie - Austrálie: střet Grossa s Neillem - Italský obránce Grosso padá přes Neilla z Austrálie. Po tomto střetu španělský rozhodčí Candalejo nařídil penaltu. | foto: Tony GentileReuters

28 2006
Peking - K nekritickému vychvalování italského fotbalu a zatracování Australanů se při pondělním osmifinále mistrovství světa nechal strhnout komentátor čínské státní televize CCTV. "Ať žije Itálie! Australany nemám rád," vykřikoval Huang v závěru zápasu, kdy sporná penalta strhla vedení na stranu Italů. Za svůj úlet zaplatil ztrátou zaměstnání.

Podívejte se na video
s komentářem Huanga


Miliony Číňanů v pondělí s údivem poslouchaly poblouzněného redaktora. Jindy odměřený a objektivní Huang, který je považován za nejlepšího sportovního komentnátora v zemi, se přestal kontrolovat ve chvíli, kdy rozhodčí v posledních vteřinách nastaveného času nařídil proti Austrálii pokutový kop.

"Penalta! Penalta! Penalta!" řval Huang. "Grosso to dokázal, Grosso to dokázal," opěvoval italského obránce, který si pro penaltový faul před australskou branku došel.

V Číně na takový temperamentní styl komentování nejsou diváci zvyklí. K jejich velkému údivu redaktor pokračoval v ódách na Grossa i na celý italský fotbal. "Grosso navázal na dlouhou a slavnou historii italského fotbalu. A není sám! Duch Facchettiho, Cabriniho a Maldiniho byl v tuto chvíli s ním!"

Další výbuch nekontrolovaných emocí následoval v momentě, kdy Francesco Totti pokutový kop proměnil. Huang nepokrytě oslavoval gól a postup italské reprezentace do čtvrtfinále.

"Itálie je skvělá! Blahopřeji Maldinimu k narozeninám! Forza Italia," vykřikoval přeskakujícím hlasem a Austrálii označil za hnusný tým.

Nejvíce se Číňan strefoval do nizozemského trenéra Australanů Hiddinka, který před čtyřmi lety dovedl Koreu k překvapivému vítězství právě nad Itálií. "Konečně sklízí ovoce, které zasadil," posmíval se.

Po přenosu se reportér vymlouval, že přesně neví, co v tom velkém horku vlastně povídal. Připustil jen, že Italům stranil. "Jsou mi bližší, Australany vážně nemám rád," řekl. "Doufal jsem, že se tak daleko na turnaji vůbec nedostanou."

Austrálie bude v příští kvalifikaci o MS 2010 bojovat v asijské zóně a může se utkat i s Čínou. To Huangovi připomnělo starou historii, kdy Číňany připravil o šanci hrát na MS 1982 ve Španělsku jiným tým z australsko-oceánské zóny: Nový Zéland. "Vzpomínáte? Byl to podobný tým jako dnešní Austrálie. Všichni hráči žili v Anglii, ale měli novozélandské pasy, a tak je mohli reprezentovat," poukázal komentátor na prvopočátky své zloby.

Svá slova začal mírnit až o den později, kdy už se o jeho svérázném stylu komentování mluvilo po celém světě. Proti způsobu komentování protestovali Australané žijící v Číně a australská ambasáda si stěžovala u vedení televizní stanice.

Huang se nakonec omluvil, ale vyhazovu z práce tím už nezabránil.

"Nechal jsem se unést a do komentování jsem až příliš vložil své osobní pocity. Promítl jsem si zápas na videu a musím uznat, že jsem nebyl zcela spravedlivý a že některé mé výroky mohly dovákům vadit," řekl. "Itálie je mi blízká a myslím si, že její účast ve čtvrtfinále slibuje další zajímavou podívanou. Ale neměl jsem míchat tyto pocity se svou prací. Omlouvám se všem divákům, kterých jsem se dotkl."

Huang není prvním čínským komentátorem, který kvůli nekontrolovaným emocím přišel o práci. Před čtyřmi lety stejná společnost propustila jeho kolegyni, která se naopak rozplakala po brzkém vyřazení Argentiny.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze