Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do roku 2050 chceme být fotbalovou mocností. Čína představila plány

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta (vpravo) a prezident CEFC Chan Chauto podepsali smlouvu o partnerství reprezentace. | foto: FAČR

11 2016
Během čtyř let mít na padesát milionů registrovaných hráčů, vybudovat dvacet tisíc tréninkových center a sedmdesát tisíc hřišť. A do roku 2050 se stát světovou mocností. Čína představila velkolepé fotbalové plány.

O Číně v souvislosti s fotbalem se za poslední rok mluví především s investicemi tamních firem do evropských klubů.

A také s přestupy špičkových hráčů do čínské ligy, jejíž tváří se stal Pavel Nedvěd, jeden z nejlepších a nejuznávanějších českých fotbalistů všech dob. „Znamená to pro mě velkou zodpovědnost a čest,“ řekl Nedvěd.

Čínský rozmach pocítilo i Česko samotné, když společnost CEFC loni na podzim koupila Slavii.

Na počest pražské návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga pořádal klub mezinárodní mládežnický turnaj, na němž výběry z Pekingu byly nejslabší, mužstva ze Šanghaje patřila do průměru.

Samotný prezident Si Ťin-pching, fotbalový nadšenec, vyjádřil přání, aby Čína do patnácti let vyhrála mistrovství světa...

Plány asociace jsou skromnější, do roku 2030 si přeje, aby se mužský národní tým stal nejlepším v Asii. V současné době mu ve světovém pořadí reprezentací patří 81. příčka z 204.

Přitom země se na světový šampionát kvalifikovala jen jednou v historii, bylo to v roce 2002, kdy turnaj pořádalo Japonsko s Koreou, takže v kvalifikaci ubyli dva největší favorité.

Plány na rozvoj fotbalu v nejlidnatější zemi světa představila čínská fotbalová asociace v pondělí, zprávu přinesla světová média.

Vedle budování tréninkových center, hřišť a náborů chtějí v Číně do roku 2030 mít jedno hřiště v průměru na deset tisíc obyvatel.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze