Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chvála hodlá požádat ministerstvo vnitra o rozpuštění fotbalového svazu

Václav Chvála - Václav Chvála odchází z policejního výslechu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

11 2009
Předseda Pražského fotbalového svazu Václav Chvála se nesmíří s třicetitisícovou pokutou, kterou dostal od disciplinární komise ČMFS za znevážení jména českého fotbalu. "Obrátím se se stížností na civilní soud," říká Chvála.

"Jsem přesvědčen, že kdybych pokutu zaplatil, tak teprve potom bych náš fotbal poškodil. Současný fotbalový svaz totiž porušuje všechny své legislativní předpisy," dodává Chvála.

Kauza Chvála vznikla letos poslední březnový den.

31. března byl Chvála přepaden a zmlácen dvěma neznámými pachateli. Načež napadený Chvála naznačil, že za přepadením stojí fotbalové kruhy, kterým vládne bývalý rozhodčí Roman Berbr.

Ten den měl totiž svazový výkonný výbor na Chválův podnět projednávat eventuální rozpuštění komise rozhodčích v Čechách. Chvála dlouhodobě kritizoval praktiky této komise, jejímž členem Berbr dlouho byl. Z některých Chválových vyjádření se navíc dalo usuzovat, že Berbr je šedou eminencí fotbalu v Čechách.

Činovník Chvála, který byl do letošní červnové valné hromady dlouholetým členem výkonného výboru, dnes dokonce přemýšlí o dalším, vskutku nevídaném kroku.

Václav Chvála po přepadení"Uvažuju u tom, že podám na ministerstvo vnitra návrh na rozpuštění Českomoravského fotbalového svazu. Protože tento svaz zásadním způsobem porušuje své vlastní stanovy i zákony této země. Porušuje například hned první článek stanov, ve které se uvádí, že ČMFS je občanským sdružením vytvořeným na demokratických zásadách."

Na Chválu podal podnět k disciplinární komisi samotný Berbr. K němu se však přidali někteří členové řídící komise pro Čechy a komise rozhodčích pro Čechy.

"Vedle pana Berbra na mě podala podnět k zahájení disciplinárního řízení řídící komise pro Čechy, Toto podání přišlo od orgánu jako celku. A členem tohoto orgánu je pan Řehák. Přičemž tentýž Řehák sedí v disciplinárce, která mě potrestala. K tomu jistě není zapotřebí nic dodávat," říká Chvála.

Ze zápisu jednání řídící komise pro Čechy dne 2. prosince 2009

Řídící komise projednala podnět komise rozhodčích řídící komise pro Čechy na zahájení disciplinárního řízení s Václavem Chválou pro poškození dobrého jména ČMFS. Řídící komise pověřila předsedu ing. Votíka k zajištění připojení se k tomuto podnětu jménem řídící komise.

Podle disciplinární komise Chvála svými výroky naplnil podstatu paragrafu disciplinárního řádu o znevážení jména fotbalu. Proto byl potrestán pokutou 30 000 korun.

Mluvčí zmíněné komise Jaroslav Kolář upřesňuje:

"Disciplinární komise nemůže posoudit, co bylo důvodem jeho napadení, navíc to nevyšetřila ani policie. Komise tedy rozhodla, že došlo k disciplinárnímu provinění tím, že pan Chvála spojil fotbal s odsouzeníhodným kriminálním jednáním a nijak své tvrzení nedoložil. Před komisí pak nebyl schopen stát si za výroky, kterými nepřímo obvinil fotbal a osoby v něm působící."

Chvála ovšem poznamenává, že za svými výroky si stojí.

"V mých výrocích jsem přece fotbal přímo neobvinil. Jen jsem řekl, že si myslím, že to tak nějak bylo. Ale nikdy jsem netvrdil, ano, stojí za tím jasně Berbr. Opakuju, že jsem novinářům jen popsal, v jakých souvislostech jsem své přepadení vnímal."

Co na jaře řekl přepadený chvála

"Jsem přesvědčen, že přepadení souvisí s jedním z bodů dnešního jednání výkonného výboru, jímž mělo být hlasování o odvolání komise rozhodčích řídící komise pro Čechy," prohlásil Chvála 31. března 2008 po poledni pro iDNES.cz.

A další Chválova slova z téhož dne pro MF Dnes: "Nechci být konkrétní, ale stačí dát si do internetového vyhledavače tři slova: Roman Berbr a korupce. Pak zmáčkněte enter a vyjede vám odpověď. Těm lidem se hodí cokoliv, aby mě zastrašili."

Ke svým výrokům z přelomu března a dubna dnes Chvála říká:

"V médiích se objevily věty, které jsem vyslovil na základě vnímání okolností toho přepadení. Dokázat to nemůžu, ale jak bych mohl, když to nedokázala ani policie, která se při vyšetřování na fotbalové prostředí orientovala."

Nyní Chvála čeká, až dostane od disciplinární komise písemné vyrozumění.

"Ale jak už jsem uvedl, těch třicet tisíc nezaplatím. Budu se soudit." říká Chvála. Tomu po případném nezaplacení pokuty hrozí zastavení výkonu všech fotbalových funkcí. Chválovým nejvyšším fotbalovým postem je funkce předsedy Pražského fotbalového svazu.

Obracet se na svazovou odvolací a revizní komisi Chvála nehodlá. Ta už mu v této kauze jednou nevyhověla, navíc Chvála ji neuznává.

"Rozhodnutím civilního soudu ze začátku loňského roku nebyli v únoru 2007 předseda ORK Ondřej Lněnička a její člen Radek Dvořák zvoleni v souladu se zákonem a stanovami fotbalového svazu," tvrdí Chvála.

Současné svazové vedení však kontruje.

"Podle vůle fotbalového hnutí byli všichni členové odvolací a revizní komise ČMFS právoplatně zvoleni," praví se mimo jiné v komuniké ze 7. zasedání výkonného výboru ČMFS s datem 30. listopadu 2009.

Svazový předseda Ivan Hašek celý tento případ glosuje stručně:

"Současné iniciativy pana Chvály vnímám následovně: v červnu na valné hromadě prohrál fotbalové volby, a tak teď chce svaz destabilizovat."Najdete na iDNES.czmobilní verze