Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chuligáni řádili v Marseille i po zápase, Rusové dostanou pokutu

Fanoušek Ruska napadá anglické příznivce. | foto: AP

12 2016
Příznivci ruských fotbalistů napadli po sobotním zápase Eura fanoušky Anglie. Oba tábory se přitom střetly i před duelem v ulicích Marseille, kde se je slzným plynem snažila zpacifikovat policie. V bitkách se zranilo přes 31 lidí, minimálně sedmnáct výtržníků policie zatkla. UEFA už s Ruskou federací zahájila disciplinární řízení, proti Anglii žádné kroky nepodnikla.

Nedlouho poté, co skončil duel skupiny B mezi Anglií a Ruskem (reportáž čtěte ZDE), napadli ruští chuligáni příznivce soupeře. Část z nich měla zahalené obličeje, když postupovali k plotu, který měl oba tábory rozdělit. Zaskočení fanoušci Albionu včetně malých dětí se v panice snažili uprchnout, přelézali ploty, zdi, aby unikli střetu.

UEFA hrozí Rusku i Anglii vyloučením z Eura

Výkonný výbor Evropské fotbalové unie UEFA varoval Rusko a Anglii, že jejich týmy mohou být vyloučeny z mistrovství Evropy, pokud budou pokračovat výtržnosti jejich fanoušků. S Ruskem už UEFA kvůli řádění fandů po sobotním duelu s Anglií v Marseille zahájila disciplinární řízení a verdikt má vynést v úterý. Zatím se očekává vysoká pokuta.

Podle britského The Guardian dokonce ruští výtržníci zbili anglického vozíčkáře. Dále vykřikovali rasistická hesla a používali zakázanou pyrotechniku. Pořadatelé situaci podle svědků naprosto nezvládli. Údajně ani nezasáhli proti světlici, kterou v závěru utkání odpálil ruský kotel. Už to, že se takové zařízení dostalo na pečlivě střežený stadion, je velké selhání pořadatelů a bezpečnostních složek.

Oba tábory (včetně několika místních chuligánů) se střetly už před zápasem v ulicích Marseille. V bitce tekla krev, policisté museli použít vodní děla a slzný plyn. Francouzská vláda přitom duel mezi Anglií a Ruskem vyhodnotila jako nebezpečný a poslala do ulic a na stadion posily.

„Na zápas jsme vyčlenili navíc přibližně tisícovku policistů,“ řekl CNN mluvčí marseilleské policie Mathieu Duroselle. Po půlnoci už byl podle Durosella ve městě klid.

Jeden z chuligánů vypálil světlici na druhý konec stadionu

„Takoví lidé nemají ve fotbale co dělat,“ prohlásila UEFA, která by v nejbližší době měla ruskou fotbalovou federaci potrestat. „Dostaneme pokutu od UEFA, tak jsem byl informován. Chovali jsme se nepřijatelně. Sami vyšetřujeme, co se stalo,“ řekl ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

Podle něj však chybovali i pořadatelé. „V takových zápasech je třeba oba tábory od sebe oddělit. Také se tam objevila pyrotechnika, což je špatně. Nebyla tam žádná síť pořadatelů, která by tomu zamezila,“ uvedl Mutko a dodal, že bude usilovat o potrestání Rusů, u kterých se prokáže vina. Zatím potvrdil uvěznění jednoho ruského fanouška.

Fotogalerie

Nedostatečnou pořadatelskou službu kritizoval také bývalý místopředseda FIFA Vjačeslav Koloskov. „Jak je možné, že se na stadion dostanou petardy a tyče? Zítra to může být bomba. Místní orgány zodpovědné za bezpečnost by měly vzít na zřetel, že kontroly nejsou dostačující. Je to alarmující. Organizátoři jsou připraveni, přesto nelze takovéhle události vyloučit,“ řekl ruský funkcionář.

Podle šéfa ruské fanouškovské unie Alexandera Šprygina ruské rowdies vyprovokovalo chování Angličanů. „Důvodem bitek bylo, že Angličané hodně pili a chovali se špatně. Aktivní v tomto směru byli fandové Lokomotivu Moskva a Petrohradu,“ dodal Šprygin.

UEFA při posuzování případu zohlední to, že Rusko bylo kvůli fanouškům trestáno už na minulém evropském šampionátu. Svaz tehdy dostal pokutu po každém zápase na ME, v součtu musel zaplatit 215.000 eur (tehdy přes 5,5 milionu korun). Mimo jiné za rasistické pokřiky na českého reprezentanta Theodora Gebre Selassieho. Rusko tehdy muselo rovněž sehrát tři domácí kvalifikační zápasy bez diváků.

Výtržnosti ruských fanoušků jsou pro UEFA a FIFA o to nepříjemnější, že za dva roky se má v Rusku konat mistrovství světa. Pro rok 2020 pak Rusové i Angličané figurují mezi 13 pořadateli Eura.

Na nynějším Euru už se ale výtržnosti fanoušků přesunuly i do Nice, kde se poprali fandové Severního Irska s místními obyvateli. Střet si vyžádal sedm zraněných. Severoirská reprezentace se v Nice utká s Polskem. V Paříži je zase pod drobnohledem zápas Turecka s Chorvatskem, který má druhý nejvyšší stupeň rizikovosti.

Autoři: ,


Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze