Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chuligáni ohrožují lidské životy

16 2000
B r u s e l - Ministerstva vnitra Belgie a Nizozemska mají informace, podle nichž se angličtí chuligáni spojili s italskými a společně se na Euru 2000 chystají pomstít smrt dvou fanoušků Leedsu zavražděných v dubnu v Istanbulu. Tam, kde budou hrát Turci, budou problémy, píše dnešní belgický tisk.

Svědčí o tom čtvrteční incident v Eidhovenu, kdy byl při srážce mezi fanoušky před zápasem Švédsko - Turecko zraněn policista a zatčeno sedm lidí. Tajná zpráva hovoří o tom, že výtržníci se chystají na tureckou komunitu v Belgii a Holandsku. Největší obavy vzbuzuje nadcházející víkend a pondělí, kdy se hraje v Bruselu zápas Belgie - Turecko a fanoušci se sjíždějí už teď.

Pro policii to bude znamenat druhý ze tří stupňů pohotovosti a k dispozici bude 3300 policistů a strážníků. Třetí stupeň má platit pro eventuální zápas Anglie - Turecko. V bruselských ulicích je ode dneška 1300 policistů, kteří mají zabránit incidentům. Pozorně sledovány jsou zejména čtvrti Schaerbeek a St. Josse, kde žije hodně Turků. S Belgičany spolupracuje 12 tureckých policistů v civilu. Bruselský starosta spoléhá na vůdce turecké komunity, kteří mají mezi svými krajany velkou autoritu a chtějí udržet klid.

Přísným bezpečnostním opatřením panujícím při Euru dal za pravdu středeční incident, kdy se mezi Italy slavícími vítězství nad Belgií objevil muž z pistolí. Policisté v civilu procházející v davu ho velmi rychle odzbrojili, aniž nastala panika. Ukázalo se, že muž měl v ruce signalizační pistoli, která byla přesnou kopií revolveru. Chtěl prý mezi Italy "jenom navodit atmosféru".

Stranou je zatím zápas Německo - Anglie, který se bude hrát v sobotu v Charleroi a je považován z hlediska bezpečnosti za nejproblematičtější. Policie se podle listu La Dernier Heure rozhodla tolerovat marihuanu na základě rad anglických kolegů, podle nichž jsou fanoušci konzumující lehké drogy lépe zvládnutelní.

Znepokojení a kritiku vzbudila zpráva, že Britům proklouzla známá firma mezi anglickými fanoušky, Nightmare. Před odjezdem z Anglie se vyhlášený výtržník dal slyšet, že "dostane kůži jednoho nebo dvou belgických policajtů", ale byl zadržen na bruselském Jižním nádraží.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze