Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chovanec: O český fotbal nemám strach

22 2000
P r a h a - Viditelná únava a zároveň zklamání bylo patrné z výrazu trenéra české fotbalové reprezentace Jozefa Chovance několik hodin po návratu z dějiště mistrovství Evropy. Z vystoupení na EURU učinil jednoznačný závěr: "Nepostoupili jsme ze skupiny a proto nemůžeme brát naši účast na šampionátu jako úspěšnou. Nic nejsou platná uznání, kterých se nám dostává od protivníků. Řeč výsledků je výmluvná."

Lodivod národního celku vidí hlavní příčinu vyřazení z dalších bojů na šampionátu v efektivitě. "Vyhraje jenom ten, kdo dá branky. Šance jsme měli, ale proti nám byla řada okolností. Ať už prostředí, ale třeba i schopnost hráče s chladnou hlavou možnost proměnit." Omluvu na adresu svou i fotbalistů ovšem Chovanec nehledal. "Nikdo se nechce na nic vymlouvat, na rozhodčího ani nastřelené tyčky. Všichni pro úspěch na Euru udělali maximum, ale ve fotbale se prostě může stát, že lepší tým nevyhraje."

Čtyřicetiletý kouč neshledal při své práci s mužstvem v Belgii a Nizozemsku žádnou chybu. "Vždy si v hlavě přehrávám odehraný zápas a říkám si, co bych udělal jinak. Můžeme polemizovat třeba o střetnutí s Francií," narážel Chovanec na střídání po přestávce, která se řadě odborníků nepozdávala. "Jistě, například Šmicer dohrával s nakopnutým kolenem a už nebyla možnost ho nahradit, ale každý dělal všechno proto, abychom vyhráli. Bylo to velké riziko, které jsem vzal na sebe."

Přes smutek v hlase dokázal čtyřicetiletý kouč najít řadu pozitivních prvků. "Každý takový kontakt s fotbalovým světem je důležitý a přináší řadu zkušeností nejen pro hráče, ale i pro trenéra. Několik kluků se atmosféry velkého svátku nadýchala poprvé, taková zkušenost je k nezaplacení a bude to pro ně určitě velká vzpruha a motivace."

Hodnotit jednotlivce Jozef Chovanec rezolutně odmítl. "Fotbal je kolektivní sport, všichni se podílejí na hře. Není to fráze, ale fakt o kterém není potřeba diskutovat. Řeknu to takto: Nikdo z hráčů se nešetřil." Poté přece jen přišla řeč alespoň na jednoho z členů výběru, Jana Kollera, od kterého po kanonádě v kvalifikaci mnozí očekávali totéž v Belgii a Nizozemsku. "Útočník je od toho, aby dával góly, aby byl produktivní. Honza prostě neměl štěstí, chyběly centimetry. Kdyby mu to tam spadlo, tak byl slavný. Ale na druhou stranu vykonal hodně práce pro kolektiv, vždyť například proti Dánsku připravil gól Šmicrovi."

O budoucnost českého fotbalu Chovanec strach nemá. "Jsme na dobré cestě, když se dokážeme vyvarovat chyb a zefektivníme naši hru, pak v příští kvalifikaci o postup na mistrovství světa musíme uspět. Hráčská základna je dobrá," upozornil na úspěchy mládežnických kategorií, především jedenadvacítky na malém Euru na Slovensku.

Zatímco fotbalistům po návratu z Lutychu zpět do Prahy nastal čas odpočinku a dovolených, Jozef Chovanec bude závěrečnou fázi evropského  šampionátu sledovat na vlastní oči: "Chci vidět vyřazovací část a pravděpodobně v sobotu se proto na Euro vrátím," odhalil své nejbližší plány s tím, že pak určitě vyrazí kamsi na dovolenou, kde na fotbal alespoň na chvilku zkusí zapomenout.

Autor:


Nejčtenější

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.czmobilní verze