Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chovanec by vsadil zejména na zkušenost

11 2006
Praha - Koho z českých středových hráčů nominovat na blížící se fotbalové mistrovství světa? Po výběru brankářů a obránců, o který se postarali bývalí reprezentanti Kadlec s Táborským, se nyní záložníkům věnovali další internacionálové - Michal Bílek a Jozef Chovanec, oba někdejší vynikající hráči středu pole.

Vybírali z patnácti jmen a tuto skupinu museli zúžit na osm hráčů. Tedy na počet, který pravděpodobně zvolí i reprezentační trenér Karel Brückner.
  
Nabídka záložníků: Poborský, Galásek, Rosický, Nedvěd, Plašil, Polák, Šmicer, Heinz, D. Jarolím, Jarošík, Piták, Sivok, Skácel, Vachoušek, Sionko.

MICHAL BÍLEK
41 let, 35 reprezentačních startů, účastník MS 1990

Z nabízených hráčů vybral Bílek bez váhání sedm jmen: Poborský, Galásek, Rosický, Nedvěd, Polák, Šmicer a D. Jarolím.

"Tuhle sedmičku bych viděl jako základ," poznamenal Bílek. "A doplnil bych ji levonohým Skácelem, který za sebou má výbornou sezonu ve skotské lize. Znamenitě se v Hearts prosadil střelecky a jeho koncovka by se na mistrovství mohla hodit. Navíc Skácel je použitelný jak na levém záložníkovi, tak na levém beku."

Podle Bílka dostal Skácel v národním mužstvu málo šancí na to, aby své nesporné kvality mohl prokázat. "Na světový šampionát bych ho prostě vzal. Dal bych mu zkrátka přednost před zkušenějšími Plašilem, Vachouškem i Heinzem."

Bílkova nominace

Poborský, Galásek, Rosický, Nedvěd, Polák, Šmicer, D. Jarolím, Skácel

Poté se Bílek zastavil ještě u Jarošíka, který má třiadvacet reprezentačních startů.

"Podle mě je Jarošík především soubojovým typem a v národním mužstvu se nehodí pro kombinaci, při Brücknerově herním stylu by se mezi mnohem fotbalovějšími spoluhráči neuplatnil. A nedovedu si představit, že by na mistrovství nastupoval v základní sestavě," říká Fotbalista roku 1989. "Zatímco u těch, které jsem vybral, si to představit dovedu."

JOZEF CHOVANEC
46 let, 52 reprezentačních startů, účastník MS 1990

Brücknerův předchůdce u národního mužstva z nabízené patnáctky vybral napoprvé deset záložníků a poté musel dva vyškrtnout.

Do jeho nominace se nakonec nedostali dva posledně jmenovaní hráči z desítky Poborský, Galásek, Rosický, Nedvěd, Plašil, Polák, Šmicer, Heinz, Piták, Skácel.

"Piták se Skácelem za sebou mají výborné sezony, oba ukázali, že jsou góloví, jednoznačně patřili k oporám svých mužstev," říká Chovanec, který byl za rok 1999 vyhlášen druhým nejlepším reprezentačním koučem světa (po brazilském trenérovi Luxemburgovi). "Ale když oba srovnám s dalšími osmi prověřenými reprezentanty, do nominace se mi prostě nevejdou."

U Davida Jarolíma by se Chovanec obával jeho minimálních zkušeností s národním mužstvem. "Podle mě musí jet na šampionát fotbalisté, kteří už mají v týmu víc zkušeností. Proto bych Jarolíma nebral."

Chovancova nominace

Poborský, Galásek, Rosický, Nedvěd, Polák, Šmicer, Plašil, Heinz 

Chovanec zároveň stručně zdůvodnil, proč se do jeho nominace nedostali další hráči.

"Jarošík za sebou má nepovedenou sezonu, navíc si myslím, že Birmingham pro něj nebyla zrovna šťastná volba. Sivok je nevyzkoušený, navíc po těžkém zranění, teprve se sbírá. A Vachoušek se Sionkem toho poslední dobou za národní mužstvo moc nenahráli, přičemž i Vachoušek prodělal zranění. Ale máme prostě lepší fotbalisty, než jsou tihle dva."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze