Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chorvatsko vs. Srbsko. Fotbalový duel, nebo další bitva ve válce?

NECHTE TOHO! Srbští fotbalisté domlouvají svým fanouškům, aby na tribunách už neřádili. | foto: AP

21 2013
Vypadá to jako obyčejný zápas sousedů. Páteční kvalifikace o postup na fotbalové MS 2014 Chorvatsko - Srbsko jím však není. Ačkoli se tomu mnozí brání, dlouho očekávaný duel doprovázejí žhavé emoce a vzpomínky na válku.

Nebýt vzpomínek na ne tak dávnou dobu, bylo by oběma stranám hej. A také šéfovi evropského fotbalu Michelu Platinimu, který už před časem raději vyslal varovné signály: Dejte si pozor na projevy nacionalismu nebo chuligánství - kdokoli z vás by nakonec postoupil do Brazílie, v takovém případě by nejel nikam.

Také proto se Chorvaté se Srby dohodli na tom, že se oba zápasy - v pátek v Záhřebu a 6. září v Bělehradě - odehrají bez přítomnosti fanoušků soupeře, a to s ohledem na vysoké nebezpečí vzniku diváckých nepokojů.

Chorvatští a srbští fotbalisté se v oficiálním utkání střetnou vůbec poprvé od osamostatnění obou zemí. Chorvatsko vyhlásilo samostatnost už v roce 1991, Srbsko zůstalo "osamocené" v roce 2006, kdy si zvolila vlastní cestu Černá Hora. Jako poslední "partner" Srbů.

Nakyslou příchuť duelu dodávají válečné události z let 1991 až 1995. Ale i to, co následovalo, což média v obou zemích s chutí připomínají. Vzpomínáte na rok 1999?

Necelé čtyři roky po daytonském míru se hrálo v Záhřebu třaskavé derby evropské kvalifikace Chorvatsko - Jugoslávie (čili Srbsko a Černá Hora). Zápas skončil 2:2, postoupili hosté a záběr, kdy srbský obránce Mirkovič bolestně sevřel přirození domácího Jarniho, jenž jej peskoval za přifilmovaný pád, obletěl celý svět.

"Byli jsme mladí a dělali různé hlouposti," uvedl Siniša Mihajlovič, účastník zmíněného zápasu a současný trenér Srbska.

Trenér a píseň o vyhnání Srbů

Muž, který kromě jiného oblékal dresy AS Řím, Sampdorie a Lazia, se vrátil i k válečnému období: "Tehdy jsme dělali hlouposti všichni, my i Chorvaté, zabíjelo se na všech stranách. Jenže naše děti (moji svěřenci) už minulostí zatížené nejsou, stejně jako bývalou Jugoslávií. Z naší strany teď nedojde k žádným problémům, od chování na hřišti až po úctu k soupeři."

Svůj slib ještě podpořil tím, že nařídil svým hráčům dosud nevídané - po chorvatské hymně prý všichni zatleskají.

Jak asi nastoupí

Chorvatsko: Pletikosa (Rostov) - Srna (Š. Doněck), Čorluka (Lok. Moskva), Šimunič (Din. Záhřeb), Strinič (Dněpr) - Rakitič (FC Sevilla), Vukojevič (Sp. Moskva), Modrič (Real Madrid), Kranjčar (Dyn. Kyjev) - Mandžukič (Bayern Mnichov), Olič (Wolfsburg)

Srbsko: Stojkovič (Partizan Bělehrad) - Ivanovič (Chelsea), Subotič (B. Dortmund), Nastasič (Man. City), Kolarov (Man. City) - Ignjovski (W. Brémy), Kuzmanovič (Inter Milán) - Tošič (CSKA Moskva), Djuričič (Heerenven), Tadič (Twente E.) - Djordjevič (Nantes).

 

Podle Mihajloviče hrozí nebezpečí jedině ze strany chorvatských fanoušků. "Moji hráči půjdou příkladem, ale vždycky se najdou blázni, u vás i u nás, kteří se chovat neumějí. To už ovlivnit nemůžeme," podotkl.

Podobně hovořil i chorvatský kouč Igor Štimac: "Vyzývám všech 35 tisíc příznivců, kteří zaplní stadion Maksimir, ať nás povzbuzují bez nenávisti k soupeři, ale s láskou k Chorvatsku. Ukažme Evropě i panu Platinimu, který na nás neustále hází špínu, co je opravdové Chorvatsko."

To je v čele s Modričem, Mandžukičem či Čorlukou favoritem, ze čtyř zápasů dosud ztratilo jen dva body, zato Srbsko se trápí, má pouhé čtyři body a nutně potřebuje zvítězit. "Když zastavíme Modriče, bude půl hotovo," zmiňují srbští hráči novou hvězdu Realu Madrid.

Srbský tisk si ovšem všímá i něčeho jiného. "Jde Štimac do fotbalového zápasu, nebo do války?" ptá se bělehradský deník Glas Javnosti.

Manévry

Při utkání v Záhřebu má padnout tamní rekord z roku 2006, kdy při duelu Chorvatsko - Anglie (2:0) bylo v pohotovosti 1 400 policistů a 700 členů bezpečnostní služby.

Trenér Chorvatů prý navzdory svým prohlášením provokativně umístil na svou facebookovou stránku song Marka Perkoviče - Tobě vždy věrní.

Nacionalisticky laděný zpěvák a textař v něm opěvuje operaci "Bouře" ze srpna 1995, během níž bylo z Chorvatska vyhnáno na 200 tisíc Srbů a zřejmě víc než tisíc jich útok chorvatských jednotek nepřežilo.

Chorvatský záložník Domagoj Vida šel ještě dál, když v pondělí uvedl, že se na zápas se Srbskem chystá za poslechu jiné písně stejného zpěváka.

"Slyšte srbští dobrovolníci, bando, četníci, naše ruka vás dožene i v Srbsku," zpívá Perkovič. A četníci na jedné straně a ustašovci na druhé, to je ještě o půlstoletí starší kapitola než válka v devadesátých letech...

Trenéři si dali "kávu míru"

Na rok 1991, kdy se v Chorvatsku rozhořel válečný konflikt mezi Chorvaty a početnou srbskou menšinou, rád i nerad vzpomíná současný trenér týmu Srbska Siniša Mihajlovič. V dresu CZ Bělehrad ovládl předposlední ročník PMEZ, dnešní Ligy mistrů, ale v bělehradském finále jugoslávského poháru Crvena zvezda prohrála s Hajdukem Split.

"Větší nepříjemnost mi však přichystal Igor Štimac," zmínil před časem tehdejšího hráče Hajduku a svůj nynější protějšek na lavičce Chorvatů. "Po jednom ze soubojů mi řekl: Kéž by ti pobili všechny v Borovu!" Borovo je část chorvatského Vukovaru, kde se Mihajlovič narodil srbskému otci a chorvatské matce.

"V době toho finále už byli v Chorvatsku první mrtví, a kdyby mě a Štimace rozhodčí kvůli vzájemné potyčce nevyloučil, kdo ví, jak by to skončilo, bylo mi dvaadvacet," dodal Mihajlovič.

Loni v září, 21 let po bělehradském střetu, se Mihajlovič a Štimac už coby reprezentační trenéři potkali při kongresu UEFA ve Varšavě. Dva někdejší nepřátelé na život a na smrt si dali u jednoho stolu kávu. "Už dávno jsme byli dospělí a věci jsme viděli poněkud jinak. Byla to káva míru," řekl po návratu z Polska Mihajlovič.Najdete na iDNES.czmobilní verze