Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jaký bude trest? Chorvatsko očekává dohru za skandál se svastikou

Vyšetřování na místě činu.... | foto: Reuters

15 2015
Hanba, sabotáž, kriminál, chuligánství... To je jen část reakcí na skutečnost, že se na trávníku splitského stadionu Poljud v pátek večer objevil při utkání evropské fotbalové kvalifikace Chorvatsko – Itálie hákový kříž. Až do poločasu nebyl na liduprázdném stadionu vidět, ale když se rozsvítily reflektory, malér byl na světě.

Italští fotbalisté byli překvapeni, na stole UEFA ve švýcarském Nyonu přistála stížnost a trest bude evidentně drastický. Mnoho se toho dosud zjistit nepodařilo. Ví se jen, že hákový kříž byl na trávníku vyhotoven různými chemikáliemi 24 až 48 hodin před utkáním, v němž Chorvati a Italové hráli nerozhodně 1:1.

„Nechci vidět obličeje členů disciplinární komise UEFA, až tenhle případ budou řešit,“ řekl Davor Šuker, šéf chorvatského fotbalového svazu. „Doufám ale, že chuligáni tenhle spor nevyhrají,“ dodal.

Podle prvních informací je akce dílem trojice mladíků ze Splitu, členů ostrého jádra skupiny fanoušků Hajduku, která si od 70. let říká „torcida“. Motivem byl údajně protest proti tomu, že chorvatská reprezentace musela kvůli fašistickým výpadům svých příznivců hrát ve Splitu před prázdným stadionem, ale také protest proti postoji chorvatského svazu vůči Hajduku a Splitu vůbec.

Znovu na tabuli hanby

Sousedé Chorvatska nepřešli událost mlčením. „Chorvatsko znovu visí na tabuli hanby, a nejen Chorvatsko fotbalové. V zemi, která v poslední době tolik koketuje s ustašovstvím a fašismem, to ale není až takové překvapení,“ napsal komentátor srbského listu Večernje novosti. Podle něho chorvatský svaz tvrdí, že šlo o sabotáž, ale zapomíná, že právě tento svaz v uplynulých letech zavíral oči před chuligánstvím a provokacemi.

Událost odsoudil také římský deník La Repubblica a připomněl okamžiky, kdy byl chorvatský fotbal spojený s projevy fašismu nebo ustašovství. Stranou nezůstalo fandění na chorvatských stadionech, kdy příznivci zdraví zdviženou pravicí, nebo loňský zápas Itálie - Chorvatsko v Miláně, který byl přerušený kvůli „ustašovskému řádění chorvatských příznivců“. Pokaždé přitom byl slyšet ustašovský pozdrav z období druhé světové války „Za dom spremni“ (Pro vlast připraveni), uvedl list. Tedy ten pozdrav, na který v listopadu 2013 doplatil po utkání Chorvatsko - Island Josip Šimunič - dostal stop na deset zápasů a přišel tak o mistrovství světa v Brazílii. (Více ZDE

Stranou nezůstala ani Kolinda Grabarová Kitarovičová, první žena v roli chorvatského prezidenta, která se ujala úřadu letos v únoru. „Máme nejlepší a nejvěrnější fanoušky, ale také problém s chuligány. Ti chtějí poplivat nejen chorvatský fotbal, ale i náš stát. Velmi nám to ublížilo, učiňme tomu přítrž,“ vyzvala.

Jednou nohou nad propastí

Podle chorvatských médií bylo okamžitě jasné, že šlo o předem připravenou akci. „Je neuvěřitelné, že k tomu mohlo dojít při bezpečnostních opatřeních, která zápas s Italy provázela,“ píše záhřebský Jutarnji list. „Kamery na stadionu zabírají tribuny, takže se neví nic. Nicméně vzorek trávy jsme poslali do záhřebské laboratoře,“ tvrdí splitští pořadatelé.

Duško Grabovac, jinak delegát UEFA, se v televizním rozhovoru nechal slyšet, že chorvatský fotbal se nevyhne trestu. „UEFA má v podobných případech nulovou toleranci. Našim argumentem by mohlo být, že drastický trest by šel na ruku tvůrci této hanebné události, ale finančním postihem i zápasem před prázdnými tribunami už jsme potrestáni byli. Proto teď očekávejme ještě tvrdší trest - zřejmě peněžní nebo i odebrání bodu nebo bodů. Protože to, co se stalo, je víc než fotbal,“ uvedl.

„Naše fotbalová reprezentace už je jednou nohou v závěrečných bojích mistrovství Evropy. Druhou nohou je, bohužel, nad propastí a nad zmizením z evropské mapy,“ napsal komentátor záhřebského deníku Jutarnji list.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze