Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chorvaté identifikovali chuligány, kteří přerušili duel s Českem

CHULIGÁNI Chorvatší fanoušci se na tribuně stadionu v St. Etienne během zápasu mistrovství Evropy proti Česku rvou mezi sebou. | foto: Reuters

19 2016
Na hřiště naházeli světlice, porvali se mezi sebou. Chorvatským úřadům se podařilo identifikovat 25 lidí, kteří se podíleli na přerušení pátečního duelu mistrovství Evropy s Českem. Někteří z nich však mohli podle ministra vnitra Vlaho Orepiče chuligánům jen bránit.

„Byl mezi nimi i člověk, který má zakázáno účastnit se sportovních akcí na stadionech,“ řekl Orepič.

„Musí to přestat, poškozuje to naši pověst. Musíme se vypořádat s příčinami tohoto chování,“ citovala Orepiče chorvatská média.

Události podle něj vycházejí z toho, jaký je vztah mezi Chorvatskou fotbalovou federací (HNS) a fanoušky. „To je věc, na kterou se musíme zaměřit. Nesmíme to ale dávat do politického kontextu,“ řekl.

Fotogalerie

Fanoušci přerušili duel v 86. minutě za stavu 2:1 pro Chorvatsko, když na hřiště naházeli množství světlic. Během jejich uklízení přistála mezi pořadateli petarda a jednoho z nich zranila. V ochozech se kvůli tomu popraly frakce chorvatských příznivců.

Právě kvůli tomu je podle Orepiče třeba postupovat opatrně, protože někteří z identifikovaných mohli patřit mezi lidi, kteří se chuligánům snažili jen bránit.

Podle chorvatských médií byla akce protestem namířeným na osobu místopředsedy HNS Zdravka Mamiče. Funkcionář spojený s Dinamem Záhřeb byl loni dvakrát ve vazbě kvůli podezření ze zpronevěry, fanoušci ho obviňují mimo jiné z protežování hráčů Dinama v národním týmu kvůli jejich lepšímu zpeněžení.

Averze některých radikálních příznivců k vedení svazu, v jehož čele stojí nejlepší střelec mistrovství světa v roce 1998 Davor Šuker, narostla už do takové intenzity, že se snaží úsilí národního týmu sabotovat. Věří totiž, že výrazný incident na mezinárodní úrovni by mohl vést ke změnám v HNS, shodují se chorvatská média.

Policie i UEFA podle chorvatské strany o plánech skupiny fanoušků před duelem s ČR věděly. Konkrétní informace zabránily ještě výraznějším potížím, řekl novinářům bezpečnostní manažer HNS Miroslav Markovič. Podle Orepiče se na tribunu dostalo 20 lidí označených za bezpečnostní riziko, i když na ně Chorvaté předem upozorňovali.

Chorvaté budou podle něj sdílet své poznatky o možných výtržnostech fanoušků i před úterním utkáním se Španělskem v Bordeaux. UEFA obvinila Chorvatsko vedle používání pyrotechniky a házení předmětů na hrací plochu také z výtržností diváků a rasismu. V pondělí rozhodne o trestu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze