Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nájezd Chilanů, po němž tekla krev. Fanoušci se drali na Maracaná

ZKÁZA. Chilští fanoušci se prohnali střediskem pro novináře a nechali za sebou spoušť. Chtěli se dostat na zápas proti Španělsku. | foto: Reuters

18 2014
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Bylo to jako mírné zemětřesení, které se na vás žene, ale vy zprvu nevíte, kde má epicentrum. V tiskovém středisku se začala vlnit podlaha a rázem vibrovaly i překližkové stěny.

"Chilani! pozor běží Chilani!" spustil se povyk mezi reportéry, kteří čekali na očekávanou bitvu Španělsko - Chile. Než zápas začal, bylo mistrovství světa svědkem prvního vážného incidentu, při kterém tekla krev.

Legendární stadion Maracaná v Riu, který musel o víkendu s vypětím všech sil řešit vášeň Argentinců, zažil nájezd stovek chilských fanoušků. Pomalované tváře, kolem krku vlajky, na sobě rudé dresy a v očích nekonečné nadšení, které před arénou bohužel narazilo na netrpělivost.

Desítky Chilanů bez lístku na utkání vrazili do bezpečnostní zóny, která odděluje fanoušky od novinářů. Skleněné vstupní dveře se rozletěly ve vteřině, střepy létaly, květináč se rozbil na tři kusy. Zatímco Chilané utíkali dál skrz tiskové středisko, zůstávaly po nich na zemi poházené národní vlajky a zničené vybavení místnosti.  Pak se pokusili dostat do heldiště.

Na mistrovství sice dohlíží 150 tisíc policistů, ale tuhle chvíli hrubě podcenili. Podruhé na Maracaná!

Ochranka neměla šanci rozběhnuté diváky chytit, teprve policejní pomoc situaci zhruba po 30 minutách zpacifikovala. "Je to regulérní válka," hlásili reportéři a fotografové, kteří byli přímo v bojové linii.

Pořadatelé mezitím odváželi plačící zraněnou fanynku na vozíku, ochranka vyváděla mladíka, který si marně kryl tvář.

„Policie vyvedla 85 lidí,“ píše se v oficiální zprávě.

Včerejšek v Riu si přitom Chilané vychutnávali maximálně. Rudé dresy byly vidět na každém rohu a pokud vám chyběl oční kontakt, tak jste aspoň slyšeli vášnivý chilský pokřik: "Chi, chi, chi! Le, Le, Le! Viva Chile, olé!"

Jenže nájezd do novinářského sálu chilskou pověst vážně pokazil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze