Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete vidět fotbalový šampionát? Od soboty jdou vstupenky do prodeje

Fotbalisté Uruguaye se radují z postupu na MS | foto: AP

3 2009
V pátek se fotbaloví fanoušci dozvědí složení skupin na mistrovství světa, v sobotu si už budou moci na jednotlivá utkání zarezervovat vstupenky.

V sobotu začne hlavní fáze prodeje lístků na šampionát, který v příštím roce pořádá Jižní Afrika. Na internetovém trhu se objeví milion lístků v cenách od 20 do 900 dolarů. V předchozích kolech prodeje, kdy si fanoušci kupovali lístky takzvaně naslepo, aniž by věděli, kdo v zápase bude hrát, se prodalo 670 tisíc vstupenek.

Po pátečním losu už bude možné na internetu objednávat konkrétní zápasy. Každá účastnická země má rezervováno dvanáct procent hlediště na zápasy svého týmu ve skupině. Český fanoušek si může objednávat jen z celosvětové kvóty na oficiální stránce www.fifa.com.

Nejlevnější lístky v základních skupinách za dvacet dolarů jsou určené výhradně pro jihoafrické fanoušky. Jeden člověk může žádat maximálně o čtyři lístky na jeden zápas a maximálně na sedm utkání. FIFA oznámila, že žádný z 64 zápasů ještě není vyprodán. Omezený počet vstupenek bude k dispozici i na zahajovací zápas 11. června i na finále 11. července.

Objednací fáze skončí 22. ledna a 1. února se bude z došlých objednávek losovat.

V úvodní fázi prodeje si fanoušci zamluvili 1,63 milionu lístků, ale skutečně se prodalo jen 670 tisíc, takže nebyla vyčerpána ani kvóta pro první kolo a z původně plánovaného losování šťastných majitelů sešlo. Zájem byl podstatně nižší než o minulý šampionát v Německu.

Víc než polovinu skoupili Jihoafričané (361 000), další velké objednávky přišly z USA (84 000), Velké Británie (48 000) a Německa (25 000). Pořadatelé očekávají, že na šampionát dorazí na 450 tisíc zahraničních turistů.

Mezinárodní fotbalová federace varuje fanoušky před nákupem falešných vstupenek. Toto nebezpečí hrozí především na internetu, kde existují desítky stránek nabízejících neplatné lístky.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze