Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští fotbalisté spadli do druhého koše, musí počítat se silnějšími soupeři

JAKÝ BUDE LOS? Ať bude kvalifikaci na mistrovství Evropy 2012 losovat Michel Platini (uprostřed) nebo kdokoliv jiný, Češi nebudou mít ideální pozici. Zavinili si to sami. | foto: Profimedia.cz

16 2009
Nejenže čeští fotbalisté přišli o světový šampionát, vyřazení z bojů o Jižní Afriku je zasáhne také v kvalifikaci na EURO 2012.

Z prvního koše se propadli do druhého, musí tedy počítat se soupeři těžšího kalibru, než jakými byli v boji o MS Slováci či Slovinci. Teď mohou do Prahy přijet Španělé, Němci, Italové či Angličané.

Přitom stačilo tak málo a pozici v 1. koši by si Češi udrželi: kdyby získali v kvalifikaci o 3 body více. Nebo kdyby zůstal v platnosti předchozí systém výpočtu koeficientů do žebříčku UEFA. I v tom případě by se Rosický a spol. nadále "vyhřívali" na výsluní v 1. koši.

Varianty skupin: jak mohou Češi dopadnout

Těžká skupina:
Španělsko, ČESKO, Irsko, Maďarsko, Černá Hora.

Snazší skupina:
Chorvatsko, ČESKO, Finsko, Makedonie, Lichtenštejnsko, San Marino.

"Britská" skupina:
Anglie, ČESKO, Skotsko, Wales, Island.

"Východní" skupina:
Rusko, ČESKO, Bulharsko, Lotyšsko, Arménie, Ázerbájdžán.

Jenže počínaje kvalifikací na EURO 2012 nasazuje UEFA týmy do košů podle nových kritérií. Největší rozdíl? Starý systém bral v potaz jen výsledky z posledních dvou kvalifikací.

Body se sečetly, vydělily počtem zápasů a vznikl koeficient. To Čechům vyhovovalo, vždyť v kvalifikaci MS 2006 ztratili jen 5 bodů, podle koeficientů byli před půldruhým rokem třetí v Evropě. Zato teď? Sestoupili na 11. příčku.

Nový žebříček totiž zohledňuje jak poslední tři kvalifikační cykly, tak výsledky na finálových turnajích MS 2006 a EURO 2008. Bonusové body navíc přiděluje za postup i za účast v baráži, a dokonce za každou vstřelenou branku. To vše hraje proti české reprezentaci.

Kvalifikace na EURO 2012 se odehraje v 9 skupinách (6 po 6 týmech, 3 po 5 týmech). Přímo postoupí vítězové a nejlepší tým z 2. míst, zbylé týmy na 2. místech sehrají baráž.

Losuje se 7. února. Rozdělení do košů je zatím provizorní, neboť pořadí ještě může ovlivnit baráž, dozná však minimálních změn. Můžete vybírat: koho přejete Čechům? Jednu jistotu mají. Na Slováky potřetí v řadě v kvalifikaci nenarazí.

Rozdělení do košů pro kvalifikaci Eura 2012

1. koš:
Španělsko, Německo, Nizozemsko, Itálie, Anglie, Chorvatsko, Rusko, Francie, Portugalsko.

2. koš:
Řecko, ČESKO, Švédsko, Švýcarsko, Srbsko, Turecko, Dánsko, Slovensko, Rumunsko.

3. koš:
Izrael, Bulharsko, Finsko, Irsko, Norsko, Skotsko, Bosna a Hercegovina, Severní Irsko, Slovinsko.

4. koš:
Rakousko, Lotyšsko, Maďarsko, Litva, Bělorusko, Belgie, Wales, Makedonie, Kypr.

5. koš:
Černá Hora, Albánie, Estonsko, Gruzie, Moldavsko, Island, Arménie, Kazachstán, Lichtenštejnsko.

6. koš:
Ázerbájdžán, Lucembursko, Malta, Faerské ostrovy, Andorra, San Marino.


Poznámka:
Slovinsko patří podle současného žebříčku až do 4. koše, má však jistotu bonusu za účast v baráži, díky němuž se posune do 3. koše. Baráž může ovlivnit i pozice dalších zemí, vzhledem k bodovým odstupům to však není příliš pravděpodobné.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze