Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč čeští fotbalisté zavřeli tréninky? Nechtějí se nechat uštknout

NA ZEMI. Vladimír Darida v nefotbalové pozici mezi dvěma arménskými soupeři | foto: AP

6 2013
Už je to skoro šest let, kdy porazila tým ze světové špičky. Od senzačního triumfu 3:0 v Německu nic. Fotbalová reprezentace jen postupně uvadala a ztrácela stárnoucí osobnosti ze zlaté generace. Teď ovšem zabrat MUSÍ.

V pátek musí porazit vicemistry Evropy a osmý tým světového žebříčku. Pokud to nezvládne, ještě víc si zkomplikuje boj o mistrovství světa. A co hůř: prohraje-li, může se vysněná cesta do Brazílie nadobro zatarasit.

Jak se tedy dá zdolat Itálie? Tak, že poznáte její silné stránky i slabiny. Obecné rady by mohl dodat každý fotbalový laik: pečlivě nastudovat video, v tréninku přichystat pasti a pak Italy nachytat. Profíci teď musí udělat všechno tak, aby laické rady přetvořili do dokonalé reality.

"Je to jako válka. Pokud s někým válčíte a nevíte, jaké má zbraně, je pro vás výchozí pozice mnohem těžší," tvrdí záložník Tomáš Hübschman.

Jaké zbraně tedy drží Italové? Ty nejúčinnější. Češi o nich dostávají informace postupně v sestřizích a na tréninku pak od neděle pilují protizbraně.

"S relativně lehčími soupeři chceme udávat tempo, ale s Italy to bude jiné. Musíme hrát kompaktně," líčí stoper Tomáš Sivok a při vyprávění k sobě co chvíli tlačí dlaně. Ta gesta předvádějí, že hráči při defenzivní práci co nejvíc "zmenšují" hřiště, jsou k sobě blíž a nenechávají Italům prostor.

O moc víc se toho o českých trénincích nedozvíte. Neděle? Zavřeno. Pondělí? Zavřeno. Úterý? Zavřeno hned dvakrát. A středa? Ani se neptejte. "Je dobře, že náš trénink zůstává pod zámkem. Rozhodnout může každý detail," tvrdí Sivok.

Právě z detailů se skládá italská síla. Defenzivní řada (Barzagli, Bonucci, Chiellini) je natolik sehraná z Juventusu, že spolu ani nemusí trénovat. Režisér Pirlo má v hlavě přesné programy, zato u nadaného útočníka Balotelliho nikdy nevíte, co s míčem provede.

K tomu dynamický střelec El Shaarawy, zkušení záložníci Montolivo, De Rossi a Marchisio. "Itálie už není uzavřená konzerva, nebojí se hrát otevřeně," říká Hübschman. Právě na otevřený fotbal Italové doplatili loni ve finále Eura, když padli 0:4 se Španělskem.

Jak se tedy porážejí vicemistři Evropy? Reprezentační pozorovatel Daniel Drahokoupil nejdřív odpoví, že těžko, pak přece jen naznačí: "Soustředěně bránit, zahušťovat střed hřiště, nenechávat Pirla rozdávat balony a nebát se útočit. Jsem přesvědčený, že zápas rozhodne to, kdo bude agresivnější v šestnáctkách, to musí mít kluci na paměti. A co ještě? Třeba to, že Italové nehrají totální fotbal, nespěchají, zato mají nečekaná řešení. Když to nejméně čekáte, uštknou."

Snad se Češi v pátek uštknout nenechají.Najdete na iDNES.czmobilní verze